top of page

Rozhovor s Christianem Gallonierem k jeho rezignaci

Christian Galonnier, francouzský trenér českého národního týmu minulý týden rezignoval na svoji funkci. Stal se tak již pátým trenérem v řadě od roku 2003, který rezignoval na svoji funkci. Dnes již bývalý trenér české reprezentace poskytl rugby.cz exkluzivní rozhovor.



 
  • Byl jste s národním týmem přes rok, a za tu dobu tým vyhrál důležitá utkání, zejména proti Ukrajině a Rusku. Co Vás proto vedlo k rezignaci?

Bohužel, během posledních týdnů jsem se dostal dvakrát do vážného sporu se sportovním ředitelem Jiřím Liversem. Také komunikace s asistenty nebyla ideální.

  • Čeho se konflikty týkaly?

Apeloval jsem na zajištění řádné přípravy před utkáními s Waratahs i oběma zápasy ME, které právě proběhly. Bohužel, zde došlo ke konfliktu.

  • Zmínil jste problémy v komunikaci s asistenty. Můžete být konkrétní?

Nechci zacházet do detailů, ale nelíbilo se mi, že jsme se před tréninkem dohodli na programu, který oba trenéři ihned po začátku změnili. Také se mi nelíbilo, že se bez mého vědomí změnily podstatně signály v autech. V týmu, který spolu nehraje pravidelně, můžete změnit jeden či dva signály, ale ne je kompletně změnit.

  • Jak jste vycházel s týmem?

V situaci, kdy nebyla absolutní shoda v realizačním týmu, se nálada přenesla na hráče. Hráči, kterých si velice vážím, Ladislav Vondrášek, Martin Kafka, kteří jsou ze zahraničí zvyklí na stoprocentní organizaci, přirozeně dali ihned najevo svoji nespokojenost.

  • Jak hodnotíte svoje působení?

Mým cílem když jsem nastupoval (v roce 2004), bylo zvýšit úroveň českého ragby. Začali jsme myslím celkem dobře, i když skromně. S Janem Macháčkem jsme měli plán a představu, jak jej realizovat. Bohužel, bez základní podpory ze strany federace to nešlo uskutečnit. Největším problémem bylo sehnat tým, aby mohl společně trénovat. (Macháček rezignoval z podobných důvodů v červnu 2005, rugby.cz)

  • Dáváte šance českému týmu v kvalifikaci na Světový pohár?

Samozřejmě přeji Čechům, aby se kvalifikovali. Mám však obavu už z nasazení, když v zápase s Portugalskem, kdy půjde o důležité čtvrté místo v tabulce ME, budou důležití hráči chybět. V termínu, který Eduard (Krützner, prezident ČSRU, pozn. rugby.cz) dojednal, hrají čeští hráči důležitá utkání play-off ve Francii.

  • Proč si myslíte, že jsme tolik prohráli v Rusku?

Tým měl minimum času na přípravu a chyběli hráči základního kádru. Když jsem se vrátil do Francie a podíval se do novin, zjistil jsem, že reprezentanti Šuster i Voves hráli oba za svůj tým Limoges, místo toho, aby hráli za národní tým. V tomto ohledu má česká „diplomacie“ co dohánět.

  • Co si myslíte o výhledech českého týmu?

Mám smíšené pocity. Na jednu stranu vidím nadšení ze strany hráčů, ale pokud chcete uspět, musíte hrát co nejvíce kvalitních přípravných utkání. Jen se podívejte, s kým hráli vaši soupeři ze skupiny: Portugalsko s Fiji a Rumunsko s Kanadou a Irskem. Utkání s Waratahs bylo hezké, ale ze sportovního hlediska k ničemu, když hráči měli jen dvě večerní tréninkové jednotky. Přesto doufám, že se situace obrátí a věřím v silné a kvalitní české ragby.

Díky za rozhovor a přejeme hodně úspěchů ve vaší trenérské kariéře

 

Fakta – vlna rezignaci

  • léto 2003 - Václav Čermák odstupuje z funkce asistenta národního týmu

  • podzim 2003 - Jiří Šťastný rezignuje. V dopise uvádí nespokojenost se základním zabezpečením týmu

  • leden 2004 - Petr Michovský rezignuje z pozice asistenta. Jako důvod udává neshody s hlavním trenérem Janem Macháčkem i vedením ČSRU.

  • jaro 2004 - Michel Bernardin píše dopis, ve kterém hrozí rezignací a navrhuje několik bodů pro nápravu situace. Tyto body také přednáší i na valné hromadě ČSRU.

  • léto 2004 - Michel Bernardin se vzdává trenérské funkce kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu.

  • léto 2005 - Jan Macháček rezignuje na post asistenta. Důvod, který udává je vyčerpání a absence podpory ze strany ČSRU.

  • podzim 2005 - Christian Galonnier rezignuje kvůli problémům v komunikaci se sportovním ředitelem

bottom of page