top of page

Sportovní paráda - Rugby 7´na OH v Riu

Olympijské hry v Rio de Janeiru 2016 jsou bezesporu sportovních vrcholem letošního roku.


Pro ragbyového fanouška je navíc skvělou zprávou, že součástí tohoto svátku bude také ragbyový turnaj „sedmiček“ a to jak mužů, tak žen.


Ragby se na olympijských hrách objevilo naposledy roku 1924 (tehdy za účasti mužů) v Paříži, kdy se turnaje zúčastnily pouze tři celky – USA, Francie, Rumunsko – a právě v tomto pořadí také obsadily stupně vítězů.


Po dvaadevadesáti letech jsou tak obhájci olympijského zlata Američané.


Proč vlastně ragbyový turnaj na OH sledovat?

  • Začněme ideou a nebojte se, bude to krátké - ragby je v podstatě učebnicový příklad sportu, který sám od sebe a ne nějak vynuceně ctí olympijské myšlenky - hrát tvrdě, ale fair; úcta k soupeři, ale i rozhodčím; chování fanoušků,….

  • Ne nadarmo se říká, že každý, „patnáctkový“ minimálně útočník by si měl „sedmičky“ alespoň na nějaký čas vyzkoušet, do budoucí kariéry dostane obrovský vklad.

  • „Sedmičky“ jsou divácky nesmírně vděčná a atraktivní verze fenoménu zvaného ragby; i laika pohltí utkání hrané na 2x7 minut, kdy proti sobě stojí dva sedmičlenné týmy, které na hřišti fotbalových rozměrů předvádějí dech beroucí podívanou.

  • Mezi jednotlivými zápasy není dlouhá pauza, v sezóně se zpravidla jeden turnaj o 16ti účastnících odehraje během pouhých dvou dnů (na OH v Riu během dnů tří, při účasti 12 celků).

  • V turnaji „sedmiček“ se nehraje pouze o medaile, ale také o 5. a 9. místo.

  • Z vítězství se může radovat kdokoliv, v „sedmičkách“ nejsou tak dominantní Novozélanďané, naproti tomu mají v mužském turnaji velkou šanci na zisk vůbec první medaile z OH (jakýkoliv sport) hráči Fiji

  • Na OH bude startovat společný britský tým

Jak již bylo zmíněno, OH se zúčastní 12 celků a to jak v mužském, tak ženském turnaji.


Celky budou rozděleny do tří skupin po čtyřech, kdy do čtvrtfinále postoupí vítězové skupin, týmy z druhých míst a také dva nejlepší týmy z míst třetích.


Ženský turnaj je na programu od 6. do 8. srpna; ten mužský od 9. do 11. srpna.


Hlavními favoritkami mezi ženami budou hráčky Austrálie; v mužském turnaji můžeme takto označit, jak již bylo zmíněno celek Fiji.


Všechny zápasy se odehrají na Deodoro Stadium v Riu de Janeiru, jenž má kapacitu 20 000 diváků.


Co říci závěrem? Olympijský turnaj „sedmiček“ 2016 je jedním z milníků světového ragby a pro budoucí popularitu sportu bude znamenat opravdu mnoho.

Ať už jste dlouhodobými či příležitostnými fanoušky ragby, neměli byste si nechat návrat tohoto sportu na OH po dvaadevadesáti letech rozhodně ujít, bude to velké…


bottom of page