Jak známo, ragby se na olympijské hry vrátilo poprvé od roku 1924; tentokráte v „sedmičkové“ podobě a to jak v ženské, tak mužské verzi.
Všechna očekávání byla naplněna bezezbytku. Ragbistky, stejně jako ragbisté předvedli svým věrným, ale i potenciálním fandům skvělou a dynamickou podívanou, ve které nechyběl žádný atribut fenoménu zvaného ragby.
Turnaj žen
Ženský turnaj odstartoval již v sobotu 6.srpna, tedy pouhý den po slavnostním zahájení her a byl rozdělen celkem do tří hracích dnů. O první zápas se postaraly hráčky Francie a Španělska. Celý turnaj se nesl ve znamení svižného ragby, které předváděly především spolu-favoritky turnaje – Novozélanďanky, alias „Black Ferns“.
Vedle hráček Nového Zélandu byly hlavními favoritkami turnaje letos dominující Australanky a také hráčky Kanady.
Jak ve skupině, tak ve vyřazovacích bojích byla hra těchto tří týmů stabilní.
A do semifinále se opravdu tyto tři celky dostaly, čtvrtými „do party“ pak byly hráčky Velké Británie.
Do finále se nakonec dostaly Australanky, které přehrály hráčky Kanady a Novozélanďanky, jež si poradily právě s hráčkami z britských ostrovů.
V boji o třetí místo se Britky sice snažily, ale Kanaďanky nenechaly nic náhodě a jasně si došly pro výhru 33:10. První ragbyové olympijské medaile po dvaadevadesáti letech tedy byly rozdány.
Finále slibovalo krásnou podívanou a skutečně, mezi Austrálií a Novým Zélandem se v pondělí 8. srpna strhla dechberoucí podívaná, která byla oslavou nejen ženského „sedmičkového“ ragby v podání dvou ženských gigantů, ale i oslavou olympijského sportu jako takového.
Největší hvězdou nejen finálového střetnutí, byla Australanka Charllote Caslick, pozdější nejlepší hráčka celého turnaje. Utkání se rozhodovalo až v posledních dvou minutách, které lépe zvládly Australanky a po výhře 24:17 slavily korunovaly skvělou sezonu olympijským zlatem.
„Black Ferns“ zakončily ženský „sedmičkový“ turnaj Hakou plnou slz.
Celkové pořadí OH Rio 2016 - ženy
1. Austrálie
2. Nový Zéland 3. Kanada 4. Velká Británie 5. USA 6. Francie 7. Španělsko 8. Fiji 9. Brazílie 10. Japonsko 11. Keňa 12. Kolumbie
Turnaj mužů
Mužský turnaj odstartoval v úterý 9. srpna a byl stejně jako ten ženský rozdělen do tří hracích dnů. Turnaj jako takový přinesl hned několik nečekaných překvapení. Hned na úvod podlehl Nový Zéland Japonsku 12:14. Tento zápas ukázal, že jeden z favoritů turnaje si do Brazílie příliš dobrou formu a pohodu nepřivezl. Aby toho nebylo pro „ All Blacks“ málo, zranila se jim hned v úvodu minimálně mediálně největší hvězda Sonny Bill Williams, jenž si přetrhl Achillovu šlachu a bude tak chybět i svým „patnáctkovým“ kolegům na nadcházejícím turnaji Rugby championship. SBW bude mimo hru až devět měsíců.
Nový Zéland prohrál ve skupině ještě s Velkou Británií a ve čtvrtfinále tak čekal soupeř nejtěžší – největší favorit turnaje – hráči Fiji.
Pro All Blacks byla tato překážka příliš složitá a z Brazílie se tak vracejí bez medaile, což je určitě velké překvapení.
Senzací se stejně jako na RWC 2015 stalo Japonsko. Po výhře nad „All Blacks“ a skvělých představeních v základní skupině přišla čtvrtfinálová výhra nad Francií.
Cesta Japonců skončila až v semifinále, kde nestačili na hráče Fiji.
Japonci se v boji o bronz utkali s Jižní Afrikou, která nezvládla své semifinále s Brity. Dá se říci, že většina ragbyového světa přála bronzové medaile Japoncům, ale nebylo jim souzeno. Jihoafričané jasně hráče ze „země vycházejícího slunce“ přehráli - 14:54.
O tom, jak má vypadat „sedmičkové“ ragby přesvědčili všechny diváky ve finále proti Britům hráči Fiji.
Hráči pacifického ostrova si celý turnaj užívali a ani v boji o zlato svého soupeře k ničemu nepustili. Po jasné výhře 43:7 si Fijané plným právem mohli na krk pověsit zlaté medaile.
Pro ostrovany jde o vůbec první olympijskou medaili a na počest tohoto úspěchu byl na Fiji ustanoven nový státní svátek; až takovým fenoménem ragby na Fiji je.
Celkové pořadí OH Rio 2016 – muži 1.Fiji 2.Velká Británie 3.JAR 4.Japonsko 5.Nový Zéland 6.Argentina 7.Francie 8.Austrálie 9.USA 10.Španělsko 11.Keňa 12.Brazílie
Ragby na OH v Riu splnilo všechna očekávání do něj vkládaná a doufejme, že se stalo pevnou součástí i všech budoucích olympijských turnajů; jistotu má zatím pouze za čtyři roky v Tokyu.