Zprávy, které rozesmutnily

31.12.2002

Ve druhém pololetí bylo uvedeno celkem kolem 100 zpráv, které jsem vesměs sám psal. Pět zpráv bylo moc smutných, píše Petr Skála.

 

Protože se na konci roku hodnotí a bilancuje, má se i vzpomínat. Vzpomeňme na ty ragbisty, kteří se konce roku nedožili.

Ragbisté se první srpnové pondělí ve strašnickém krematoriu naposled rozloučili s ragbyovou osobností, s místopředsedou České ragbyové unie a s předsedou ragbyového klubu RC Říčany s Antonínem Frydrychem, který poslední červencovou neděli v ranních hodinách po krátké nemoci zemřel ve věku 58 let v říčanské nemocnici.

Antonín Frydrych * 11.4.1944 + 28.7.2002

„Ragby začal hrát v roce 1956 pod vedením zakladatele říčanského ragby Josefa Kohouta. Modrobílému dresu zůstal věrný až do konce své hráčské kariéry, kterou ukončil na podzim v roce 1976. Působiště změnil pouze v době základní vojenské služby, kdy hájil barvy Dukly Bohdaneč v letech 1965 – 1967. Za své výborné výkony byl v roce 1964 nominován do reprezentačního mužstva Československa, kde během deseti let odehrál 25 utkání a zapsal se tak natrvalo mezi hráčské osobnosti našeho sportu. Ke konci hráčské kariéry se zapojil do trenérské práce s mládeží. Během tohoto období vychoval řadu výborných hráčů, kteří se postupně vypracovali až do národního týmu a v roce 1996 získali historicky první titul Mistr České republiky pro říčanské ragby. Během své trenérské kariéry byl i reprezentačním trenérem hráčů do 15 let. Od roku 1981 byl předsedou říčanského ragbyového klubu a od roku 1999 prvním vícepresidentem České ragbyové unie, vzpomněl ve smutečním projevu Bruno Kudrna.

 

Sportovní veřejnost se poslední srpnové pondělí v Brně rozloučila s bývalým reprezentantem v ragby, rozhodčím, trenérem a sekretářem RC Bystrc Brno Ing. Čestmírem Urbanem, který po krátké nemoci zemřel ve věku 63 let v Brně 14. srpna 2002.

"Byl to především dobrý kamarád", dodal Tomáš Jilčík, který tuto zprávu poslal. Ragbistu Čestmíra Urbana znají především starší příznivci ragby, kteří si pamatují reprezentační utkání hraná koncem šedesátých let, kdy brněnský ragbista hájil barvy Československa na postu rváčka. Jako rozhodčího a trenéra jej poznala už i mladší generace ragbistů.

Ve smuteční síni motolského krematoria se první říjnovou středu ragbisté rozloučili s bývalým reprezentantem Aloisem Trousilem, který ve věku 68 let zemřel. Alois Trousil v letech 1957-1964 startoval za českou reprezentaci a jako hráč Slavie získal několik mistrovských titulů.

V předposledním říjnovém týdnu 18.října zemřel po dlouhé nemoci ve věku 71 let bývalý reprezentant v ragby, dlouholetý hráč TJ Praga a pozdější předseda tohoto ragbyového klubu Vladimír Kodytek.

„Vladimír Kodýtek jako hráč TJ Praga získal několik mistrovských titulů a jako rojník a především hráč druhé řady několikrát reprezentoval československé ragby při mezistátních utkáních. Do čela ragbyového oddílu byl Vladimír Kodytek zvolen pro klub v nejtěžších dobách, kdy se přes vysočanské hřiště budoval teplovod a několik let byli pragováci bez své vlastní hrací plochy. Bylo to období po sportovní stránce v posledních třiceti letech nejúspěšnější, což byla ve velké míře i předsedova zásluha. Tým mužů, který v té době dokonce v nejvyšší soutěži neprohrál 39 utkání za sebou se v polních podmínkách v Kolodějích nerozpadl a naopak dosahoval skvělých výsledků. Vladimír se zasloužil i o návrat ragbistů zpět do Vysočan. Toto období bude navždy spojeno s jménem ragbisty, jehož příjmení je na desce předsedů ragbyového klubu TJ Praga uvedeno celkem jedenáctkrát od roku 1981 do roku 1991,“ řekl současný předseda jeho klubu Luděk Kudláček.

Ve věku 55 let zemřel v úterý 19.listopadu 2002 po těžké nemoci bývalý dlouholetý reprezentant v ragby a hráč Slavie Praha Jiří Vlk.

„Obávaného útočníka jsme znali ze zápasů národního týmu, za který tento hráč hrál v sedmdesátých letech. Spoluhráči mu přisoudili přezdívku odvozenou od jeho jména. "Vlčáka" si vážili jako spolehlivého, rychlého a dobře bránícího ragbistu,“ uvedl člen výboru ragbyového klubu Slavie Praha Jiří Nešpor.

Jména těchto ragbistů zůstanou v naší paměti. Nezapomínejme zejména na jejich nadšení, s kterým pro hru, kterou máme všichni rádi, dokázali právě tito ragbisté udělat ohromné věci. Jejich nadšení by mělo být pro nás inspirující. Pamatujme na to, až uslyšíme jejich jména a určitě je slyšet budeme.

Frydrychova rodina věnovala České ragbyové unii putovní pohár nesoucí jméno ragbyové osobnosti. Pohár získá pokaždé tým, jenž vyhraje základní část extraligy. Malá kopie poháru zůstane navždy úspěšnému klubu. Jméno Vladimíra Kodytka je rovněž navždy zapsáno jedenáctkrát zlatým písmem na desce s jmény pragováckých předsedů. Podobně připomínají činnost svých čestných členů i v Bystrci a ve Slavii Praha. Všichni se významně zapsali do historie českého ragby. Snažme se o to i my všichni.

Nakonec mi dovolte poznámku. Není v možnostech editora této rubriky, aby zaznamenal jména všech ragbistů, kteří v roce 2002 zemřeli. Proto vzdejme poctu i těm, kteří zde nejsou uvedeni a o jejich letošním úmrtí víte jen vy a vaši oddíloví kamarádi. Každý z uvedených rugbyových hrdinů a i ti, které jsme zde neměli možnost jmenovat, měli úctyhodný pohřeb.

Petr Skála

Ragby CZ > Zprávy > Lidé v českém ragby > Zprávy, které rozesmutnily

právě se děje

soutěže

 načítám...