Zemřel Jan Kudrna

26.6.2003 Rozloučení s legendou českého ragby bude 2.7.

Ing. Jan Kudrna 10.2.1923-26.6.2003Ing. Jan Kudrna 10.2.1923-26.6.2003
Ing. Jan Kudrna 10.2.1923-26.6.2003

Po krátké těžké nemoci zemřel dnes ráno 26. června 2003 v Praze ve věku osmdesáti let ragbista Jan Kudrna. Dlouholetý trenér TJ Praga a metodik ragbyového svazu byl v osmdesátých letech oceněn jako jeden z mála evropských ragbistů Zlatou medailí mezinárodní ragbyové federace FIRA. Byl rovněž držitelem ocenění fair play. Diplomem tak tehdejší ještě Československý olympijský výbor ocenil jeho zásluhy o rozvoj ragby mezi mládeží. [ČSRU, Petr Skála]

Pohřeb Jana Kudrny bude ve středu 2. července 2003 v Praze Strašnicích ve Velké obřadní síni od 10 hodin. Strašnická obřadní síň je připravena na nápor mnoho přátel a blízkých, kteří se s touto legendou přijdou naposledy rozloučit.

Ing. Jan KUDRNA (* 10.2.1923, + 26.6.2003)

Jana Kudrnu přivedl k šišatému míči jeho spolužák z vysoké školy Miloš Dobrý. Přivedl jej do party ragbistů TJ Praga, kde se tehdy tvořil nejlepší tuzemský ragbyový tým mužů. Jako hráč v roji Jan Kudrna s Pragovkou získal několik medailí z republikových šampionátů, ale brzo se začal věnovat práci kouče. Pod jeho trenérským vedením nejdříve několikrát Pragovka vybojovala mistrovský titul v lize mužů a když v roce 1974 společně s Karlem Hrníčkem ve svém mateřském klubu založili mládežnickou základnu, stala se jejich škola ragby vzorem pro všechny ostatní české i zahraniční kluby, neboť byla řízena podle podobných francouzských škol.

Je pozoruhodné, že v Pragovce oba ragbyoví nadšenci dosáhli s ragbyovými mrňaty skvělých výsledků, přestože v našich zeměpisných délkách a šířkách není ragby tak populární jako ve Francii. Dlouholetý klubový a svazový trenér, funkcionář a ragbyový diplomat Jan Kudrna měl i nadále stále o hru se šiškou zájem. Byl čestným předsedou ragbyového vysočanského klubu, kde sledoval sportovní růst v extraligovém celku svých vnuků Jana Kudrny a Petra Čížka a manažerské schopnosti svého syna Bruna Kudrny, který byl předsedou České ragbyové unie a v Unii nadále pracuje v ekonomické sekci. Ragbistům vypomáhal stále i jako tlumočník, neboť mezi čtyři jazyky, s kterými se domluvil, patřil i jazyk ragbyových mistrů Evropy rumunština. Po nedělním utkání s Rumunskem volal ještě z nemocnice na hřiště Tatry, aby se dozvěděl výsledek zápasu.

„Ragby je filosofie, která učí pravidlům fair play a životu v kolektivu,“ říkal legendární ragbista o hře se šišatým míčem, kterou naučil milovat stovky ragbistů nejenom v TJ Praga.

Čest jeho památce!

Ragby CZ > Zprávy > Lidé v českém ragby > Zemřel Jan Kudrna

právě se děje

soutěže

 načítám...