Velké sportovní dny 2008

7.7.2008 Souhrn Velkých sportovních dnů

Velké sportovní dny 2008

V měsíci červnu proběhlo vyvrcholení jarní části projektu Sportu bez předsudků Velkými sportovními dny, které se proběhly na Ostravsku, Liberecku a v Praze. Dohromady se těchto Velkých sportovních dní zúčastnilo 1652 dětí ze 40 základních škol.

 

První Velký sportovní den se uskutečnil na Ostravsku 19.6.2008 a probíhal na dvou místech v Ostravě. Atletika a fotbal probíhaly současně na tréninkovém atletickém stadionu ve Vítkovické aréně a ragby se odehrálo na ragbyovém hřišti TJ Sokol Mariánské Hory.

Atletika byla zastoupena 309 dětmi ze základních škol z Ostravy a Havířova. Děti soutěžily ve sprintu na 60m, bězích od 600 m až do 1500 m, ve skocích a také hodech a vrzích. Odhodlání a chuť k soutěžení byla zřejmá a některé výkony se dokonce rovnaly výkonům stejně starých dětí specializované atletické základny.

Fotbal byl skoro jako každý rok velmi hojně obsazen i přesto, že se tréninkové dny ve fotbalu již druhým rokem nekonají. Fotbalových klání se v Ostravě zúčastnilo celkem 186 dětí. Bohužel se nám v Ostravě příliš neosvědčila organizace konání dvou sportovních akcí na jednom místě, protože jsme se setkali s velmi nefér chováním od některých základních škol, které i přes jasná pravidla porušovali nasazení jednotlivých žáků do sportů, co jsme bohužel odhalili až po skončení akce při zpracování výsledků a museli jsme konkrétní základní školy potrestat odebráním bonusových bodů provinivších se žáků.

Na zápasy v ragby přišlo na ragbyové hřiště do Mariánských Hor 219 dětí. Nejvíce týmů přivezla ZŠ Klegova, která obsadila všechny vypsané kategorie. Chlapci i děvčata statečně bojovali o krásné ceny, medaile, poháry a diplomy, které je na konci soutěže čekaly. Velmi nás potěšilo sportovní nasazení jednotlivých týmů a doufáme, že právě díky těmto dětem se nám podaří přilákat k ragby nové děti nejen z Ostravska.

Poslední týden v červnu se odehrály rovnou dva Velké sportovní dny. V Liberci proběhl Velký sportovní den 24.6.2008, kde se v jednom sportovním areálu odehrály všechny sporty, které projekt SBP nabízí. Byla to úžasná podívaná, když se sešlo 550 sportujících dětí pohromadě.

Od 9 hodin odstartoval kolotoč atletických disciplín a také soutěž v biketrialu. Atletického klání se zúčastnilo na Městském stadionu v Liberci 196 dětí ze základních škol z Liberecka. Děti soutěžily ve stejných disciplínách jako v Ostravě a výkony, které děti předvedly ve všech věkových kategoriích byly velmi pěkné.

Na biketrial se přihlásilo pouze 11 odvážných dětí, které se statečně pustily do speciálně připravené překážkové dráhy, kterou musely co nejobratněji a nejrychleji překonat na profesionálním biketrialovém kole. Myslím si, že děti zjistily, že tento sport není tak nebezpečný jak vypadá a snad v něm našli i zalíbení. Nicméně doufáme, že se nám pro příští rok podaří díky masivnější prezentaci biketrialu přilákat k tomuto sportu větší počet dětí.

Fotbal obsadilo celkem 160 dětí, takže už máme jistotu, že děti fotbal opravdu milují a zvládají ho i bez většího trénování. Jsme zvědavi, kolik nových „Barošů“ a „Čechů“ z dětí zapojených do projektu vyroste.

Ragby mělo v Liberci o něco menší účast než v Ostravě, nicméně celkový počet byl 183 dětí. Rok od roku se děti s tímto krásným sportem více ztotožňují, což nám organizátorům dělá velkou radost. Regionální úroveň ragby celkově stoupá a to nejen v chlapeckých, ale také v dívčích kategoriích. Doufáme, že se nám do budoucna podaří díky tomuto projektu vytvořit Školní ligu ragby, stejně tak, jak je tomu v Praze a v Ostravě.

V Liberci jsme byli postěni speciálními hosty, kteří nám pomohli při slavnostním vyhlašování výsledků s dekorováním dětí. Byli jimi: několikanásobný mistr světa v biketrialu Martin Šimůnek, zástupci bobistů České reprezentace Ivo Danilevič a Martin Bohman a v neposlední řadě také hokejisté z HC Bílí Tygři Václav Pletka a Zdeněk Blatný. Tímto bychom předávajícím chtěli poděkovat za jejich čas a ochotu a přejeme jim hodně úspěchů ve sportovní kariéře.

Praha byla bohužel pro tento rok nejméně obsazeným regionem, pravděpodobně kvůli výběru příliš pozdního termínu, který byl 26.6.2008. Nicméně na kvalitě soutěží se relativně malý počet naštěstí nepodepsal. Příchozí školy měly i tak radost, že si mohou zasoutěžit a tím pádem i o něco snadněji získat hodnotné ceny a odměny, které na mladé sportovce čekaly.

Atletika se uskutečnila na pražské Julisce, kam zavítalo celkem 119 dětí ze základních škol z Prahy. Nicméně fakt byl ten, že i přes tak malou účast děti předvedly nejkvalitnější atletické výkony. Mohli jsme vidět např. 172 cm ve skoku vysokém v podání chlapců juniorů nebo čas 2:38,4 v běhu na 800 m dívek benjamin. Příjemná a povzbuzující atmosféra panovala po celou dobu atletiky a byla završena slavnostním vyhlašováním vítězů, kterého se jako předávající zúčastnil ředitel Českého atletického svazu František Fojt a také zpěvačka z bývalé dívčí skupiny Holky Klára Kolomazníková. Oba hosté udělali dětem velikou radost a ověnčili je medailemi a předali jim krásné diplomy a hodnotné ceny. Tímto našim hostům též děkujeme.

Ragby se odehrálo, jako každý rok, na stadionu Ragbyového klubu Tatra Smíchov a fotbal na hřišti SKKA Čechie Smíchov.

Fotbal byl obsazen dohromady 135 dětmi. Nejúspěšnějšími školami se staly ZŠ Jana Wericha z Prahy 17 a ZŠ Nepomucká z Prahy 5, které dokázaly obsadit bodovaná místa ve všech kategoriích.

Absolutním završením Velkého sportovního dne bylo ragby, kterým definitivně skončily jarní soutěže a klání o ceny a bonusové body v rámci projektu Sport bez předsudků. V Praze se do soutěží v ragby zapojilo 134 dětí, které mezi sebou změřily síly pod dohledem zkušených ragbystů- rozhodčích, kteří nám po celou dobu projektu SBP pomáhali. Úžasnou ragbyovou atmosféru podpořila svou přítomností také tvář projektu Sport bez předsudků Lucie Vondráčková. Její účast děti s nadšením pozorovaly, s Lucií se fotografovaly a získaly několik podpisů, které Lucie s ochotou a s úsměvem na tváři rozdávala a na závěr nám Lucie pomohla s dekorováním vítězů.

To byla absolutní tečka za jarní částí projektu SBP 2008 a my už začínáme připravovat program pro podzimní část toho projektu. Můžeme se těšit na zajímavé modifikace projektu SBP, které se budeme snažit nabídnout na podzim a oslovit tím ještě větší počet dětí a vůbec ukázat širší veřejnosti, kdo vlastně jsme.

 

Děkujeme Vám všem, kteří jste nás nějakým způsobem podporovali a pomáhali nám s realizací projektu Sport bez předsudků, bez Vás by to nešlo. A budeme doufat, že nás podpoříte i nadále.


Velké díky,

Váš tým SBP.

Ragby CZ > Zprávy > Sport bez předsudků > Velké sportovní dny 2008

právě se děje

soutěže

 načítám...