V Anglii se hráčům nová pravidla moc nelíbí

26.9.2008 Téma měsíce: Nová pravidla

Martin Corry
Martin Corry

Uběhl první měsíc, kdy začaly platit nové doplňky pravidel ragby. V anglické lize se začínají ozývat  hlasy, které hovoří o zpomalení a znepřehlednění hry. Sporné výroky rozhodčích vytváří ve hře spíše zmatek, na místo toho aby hra měla spád. Nahlas se rozhodl promluvit reprezentant Anglie a hráč Leicesteru Tiger Martin Corry a trenér Eddie Jones.

Martin odehrál jedno utkání a hned se nebránil kritice. "Výklad nových pravidel může být rozdílný, proto dříve jasné situace mohou být posuzovány na obě strany. Nová pravidla měla být zavedena, aby hra měla větší spád. Namísto toho jsme svědky toho, že se více kope" říká Corry

Pozadu nezůstal ani australský trenér působící v Anglii Eddie  Jones "Rozhodčí pod tlakem nových pravidel projevují velkou nerozhodnost a to velmi ovlivňuje hru" potvrdil slova Corryho Eddie Jones a dodává "Stále není jasné co je vlastně dovoleno a co ne, každý zápas rozhodčí píská něco jiného. Jak se pak může tým připravit na utkání, když nikdo neví co bude následovat. Doufám, že se vrátíme k některým starým pravidlům, nevětší problém vidím v autu a ve hře na zemi" 

V Anglii se nejvíce změna podepsala na London Wasps, ti se stále nemohou díky špatným sžitím s novými pravidly prosadit a jsou bez výhry a dně tabulky.


Poznámka autora

Protože jsem pravidelným divákem na Extraligových utkáních dovolím si zveřejnit můj pohled na nová sporná pravidla a jejich aplikaci na našich hřištích.

Čeští rozhodčí mají stejný problém, jaký je zmíněn ve vyjádření profesionálů z Anglie. Sporná rozhodování ve hře na zemi často narušují její spád. Nemyslím si, že čeští rozhodčí rozhodují špatně, ale zcela se jim vytratil cit pro hru.

Byl jsem svědkem několika utkání, kde silný tým špatně prosazoval proti soupeři, protože po několika fázích hry roje přišel o míč, díky zpomalenější akci ve hře na zemi a následné penalizaci za hru na zemi, která mnohdy ani neproběhla, ale vypadalo to že proběhne.

Soupeř pak lehce odkopl a aktivnější tým mohl začít svou cestu za pětkou znovu. Velmi také stoupla statistika trestných kopů v jednom utkání jsem si dal práci a zapisoval jsem si počet trestných kopů a skončil jsem na čísle 41. Pro srovnání v minulé roce počet TK přesahoval třicítku jen velmi málo.

Hlasy trenérů většiny českých týmů vyjadřují nespokojenost s pravidly a jejich výkladem. Sami jsou pak nuceni mnohdy zcela měnit styl hry, protože hráči přicházejí často o míč, díky penalizaci. 

Máme nová pravidla s tím se musíme vyrovnat všichni, ale měl by se vrátit již zmiňovaný cit prohru. Častá penalizace útočících týmů, vytlačuje spád hry a nutí získávat území více kopy, než přihrávkami. Uvidíme tedy co přinese další diskuze o změnách a jak na to bude reagovat světová federace.

 

 

Marek Švíř

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Přiložit
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu png, jpg, gif
Vložte URL adresu videa (YouTube, Facebook, ...)
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu doc, odt, xsl, ods, pdf

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
Ragby CZ > Zprávy > Zprávy ze zahraničí > V Anglii se hráčům nová pravidla moc nelíbí

právě se děje

soutěže

 načítám...