U18 začala nový rok soustředěním v Brně

8.1.2013 příprava U18 na ME 2013

V sobotu 5. ledna se uskutečnil další tréninkový den reprezentace U18, tentokrát celostátní v Brně.

Soustředění bylo zaměřeno na obranu (kolektivní i individuální). Tréninkový den měl tři části, první část proběhla na hřišti RCB, kde pod vedením Andyho Chutera a Dana Beneše probíhal nácvik kolektivní obrany a efektivního pohybu hráčů po hřišti.

Druhá část byla zaměřena na vytrvalost, trenéři zvolili přesun ze hřiště na zápasnickou žíněnku během (cca 6,5 km).

u18_brno.jpg

Nutno podotknout, že během výběhu se ukázalo, jak jsou na tom hráči s fyzickou kondicí. Nešlo si nevšimnout, že někteří hráči jsou na tom fyzicky velmi špatně.  

Jakmile hráči doběhli do tělocvičny TJ Hellas Brno, kde si hráče převzal trenér zápasu Ivan Elzner, který vedl první část tréninku, kde hráče připravil na kontakt, poté Dan Beneš začal s tréninkem individuální dovednosti – skládky (viz videa).

Hráči dostali další plán přípravy, který by měl sloužit jako doplněk jejich přípravy v klubu. Plán k nahlédnutí naleznete zde.

Hodnocení kempu:

Obrana se v podzimních utkáních (především s Ruskem a Polskem) ukázala jako největší slabina našeho týmu a připočteme-li k tomu, že nás v A skupině ME čekají samé týmy s velkou útočnou silou, bude právě tato herní činnost jedním ze stěžejních témat naší zbývající přípravy. 

Proto jsme se co nejvíce zaměřili na účelný pohyb hráčů po hřišti, pokrytí prostoru a pokrytí vnitřního ramene spoluhráče. Od toho se odvíjí i snaha izolovat soupeře s míčem, pracovat  blocích a následně ve dvojicích (tzv. double tackle, dvojitá skládka), kdy oba hráči spolupracují tak aby soupeře vrátili za čáru zisku (aktivní, dominantní skládka), a vzali mu míč. 

Přesně toto aktivní pojetí obrany   ("obrana je útok, jen dočasně bez míče") související ze zdravou porcí agresivity a sebevědomí chceme v hráčích dál probouzet a budovat. Proto bylo ideální pracovat nejprve na hřišti na pohybu a spolupráci hráčů a poté se na zápasnické žíněnce zaměřit na samotné technické provedení skládky. I přes rezervy v základních klíčových faktorech při skládce bylo patrný velký posun hráčů směrem k aktivitě a snaze využít skládku nejen k zastavení protihráče, ale i zisku území a míče.

Výběh mezi těmito dvěma tréninkovými jednotkami  byl zvolen čistě jen jako kontrolní bod, který nám měl v této fázi přípravy odhalit  vytrvalostní připravenost hráčů a svůj účel splnil snad až příliš jasně. Hráčům se nedá upřít vůle náročnou trasu dokončit, ale fyzický stav některých z nich je alarmující. 

Proto je před námi všemi jasná výzva: férovým přístupem k plánům přípravy zapracovat na zlepšení těchto zbytečných nedostatků. Pevně věříme, že i díky spolupráci s klubovými trenéry a zintenzivnění reprezentační přípravy (regionální kempy 1 x týdně) budeme moci hráče kvalitně připravit na těžké zápasy ME.

Soustředění se účastnili hráčů téměř ze všech klubů:

  • České Budějovice: Strejček, Tauber
  • Dragon Brno: Bastl, Mačenka, Skoupý, Veverka, Žďárek
  • JIMI Vyškov: Brtníček
  • Moundfield Říčany: Juzl
  • RC Petrovice: Děd, Růžička
  • RC Praga/Slavia: Lipták
  • RC Sparta Praha: Palm
  • RC Zlín: Kocháň, Smiřický

Hráči RC Tatra Smíchov, TJ Sokol Mariánské Hory a RC Havířov se neúčastnili.

 

Beneš, Ouředník

 


Ragby CZ > Zprávy > Mládež > Reprezentace mládeže > U18 začala nový rok soustředěním v Brně

načítám...