U18 - Poláci si lehce poradili s českou obranou

22.3.2006 ČESKO U18 – POLSKO U18 5:55

Zápas byl pro oba týmy součástí přípravy na dubnové ME juniorů do 18 let v Itálii. Naši junioři mají za sebou krátké soustředění a střetnutí v Chorvatsku, ve kterém porazili stejně staré Chorvaty 50:0, Poláci zase byli od 8.do 12.března na soustředění v severní Francii, kde měli dva herní testy - v Arrasu prohráli s U21 místního klubu 7:17 a v Lille vyhráli 32:12.

Podobně jako v Chorvatsku i utkání proti Polsku se hrálo na pětadvacetiminutové třetiny, aby trenéři mohli jednak korigovat herní projev týmu, tak upravovat sestavu. Zásadním rozdílem proti testu v Chorvatsku, kde družstvo prakticky jen útočilo, byla síla soupeře a předpoklad, že se hráči budou muset spíše soustřeďovat na obranu osobní i taktickou než na útok. Předpoklad se stoprocentně potvrdil, ovšem tým v testu zcela propadl.

První třetina byla překvapivě vyrovnaná, český tým se dokonce ujal vedení po agresivním začátku, ve kterém zhruba 10 minut držel soupeře na jeho polovině a zvláště 3.řada podnikala důrazné nájezdy do hloubky soupeřovy obrany.

Tým také dobře individuálně a pozičně bránil, pokud se soupeř dostal na českou polovinu hřiště, byl zastaven dobrým složením a hra pokračovala protiútokem. Už ve 2.min. pronikl hluboko rváček Chmelík, když vynesl míč po mlýnu, ale neměl okamžitou podporu, Poláci se ubránili.

V 5.min. byl soupeř potrestán TK za křížení, naši rozehráli a po třech postupech a otevřených mlýnech byl soupeř potrestán dalším TK za ofsajd. Kop šel do autu ve dvaadvacítce Poláků, naši perfektně zpracovali vhození, z maulu vynesl Wognitsch, přihrál Chmelíkovi a ten prorazil obrannou lajnou soupeře pro vedení 5:0.

Naše úvodní pětka ovšem sebevědomí Poláků nesrazila, rozjížděli se sice pomaleji, ale další část třetiny už měli mírnou převahu, která jim vynesla vyrovnávací pětku v 17.min.po našem prohraném autovém vhazování v obranném území, kdy se naši dopustili ofsajdu po opakovaných průnicích a otevřených mlýnech.

Bylo to prosté, polská mlýnovka rozehrála obrovitému vazači Calovi a ten jednoduše naši obranu prorazil - 5:5. V závěru 1.třetiny se už ve hře českého týmu začaly projevovat nedostatky, které pak provázely jeho herní projev po zbytek času - špatná komunikace mezi hráči a z toho plynoucí častá nedorozumění, špatná poziční i osobní obrana.

K poslední pětce třetiny přišli hosté prakticky zdarma - naše mlýnovka se po autu 5 metrů před naším brankovištěm pokusila odkopnout, polská mlýnovka Plichta kop srazila a přiklepla.

Druhou třetinu náš tým prohrál 0:15, když ani jednou vážně neohrozil brankoviště soupeře. Po úvodní mírné územní převaze a jakés takés kontrole hry, přišly prvky, jejichž účel a smysl by asi nedokázali vysvětli samotní hráči - kopy soupeři do rukou, místo kopu přes linii hráčů do volného prostoru, sólový únik bržděný ustavičným ohlížením se po spoluhráčích, kombinované a zdvojované přihrávky útočné řady při současném pohybu do strany nebo dokonce zpět, zpomalování akce a pak přihrávka obsazenému spoluhráči.

To soupeř, když už kopal, kopal dlouhé umístěné kopy mimo dosah zadáka, kterými začasté jednoduše vracel hru do výchozích pozic. První pětku druhé třetiny jsme dostali po prohraném mlýnu zavřenou stranou, druhou pětku jsme dostali po dalším prohraném mlýnu zavřenou stranou, když soupeřova tříčtvrtka neměla problém prorazit přes křídlo Svobodu, který se jí jen postavil do cesty, třetí padla v závěru třetiny a pokládal ji Luczak po ostrém a kolmém startu mezi naše hráče, kteří nezvládli skládání.

Ve druhé i v poslední třetině trenéři zkoušeli střídače, proto také poslední třetina vyšla na 0:30 po výkonu, který už postrádal jakoukoliv obrannou koncepci a bylo vidět, že hráči už nemají do hry moc chuti, byli psychicky zlomeni a zbytek zápasu už jen protrpěli.

Pokračovaly chyby, jejichž původ je třeba hledat ve slabé komunikaci, jinak by se sotva mohlo stát, že útokovka vyrobí dvakrát po sobě stejnou chybu, odkop do soupeře po autech 5 metrů od brankoviště, protože není domluvena se zadákem, hráč rozehrávající třikrát posunutý trestný kop se ani jednou nedomlouvá ani s rojníky, ani s útočníky, co vlastně budou hrát a ponechává další vývoj na náhodě.

Ovšem nastaly i situace, se kterými hráči jaksi ani nepočítali a překvapily je. Například Wognitsch po našem výkopu po pětce perfektně zpracoval míč, vytáhl akci do soupeřova obranného území a po dvou herních fázích dostává míč zadák, který místo ostrého běžeckého nasazení zpomalí a cvičí s míčem v jakémsi naznačování přihrávky, soupeř se s ním nemazlí, jednoduše mu míč sebere a založí protiútok, kterým se rázem dostane do naší dvaadvacítky.

V 5.min.naši neskládají, respektive skládají vysoko, razantně proniká Mirosz 5:30, 9.min. náš odkop do rukou polských útočníků, protiútok, křídlo Zdzieszyński proniká - 5:35, 14.min. TK proti našemu týmu cca 10 metrů před brankovištěm, průnik, maul s rotací, pokládá Tabisz - 5:40, 18.min. předhoz soupeře, vyhráváme mlýn, pokus útokovky s křídlem zavřené strany o kříž zastaven, z otevřeného mlýny získává míč soupeř, postupný útok, otevřený mlýn a sólový průnik Mirosze - 5:45, 19.min.

Poláci po výkopu pronikají hluboko do našeho pole, zastavuje je předhoz, náš odkop po vyhraném mlýnu Poláci proměňují v protiútok, míč jde přes celou útočnou lajnu, pokládá útokovka Popławski - 5:50, 22.min. po našem výkopu předhoz soupeře, vyhráváme mlýn a naše komplikované pokusy o nalezení cesty vpřed končí ztrátou míče, okamžitým razantním protiútokem a poslední pětkou, pokládal ji zadák Rydzyński - 5:55.

Třetiny 5:15, 0:15, 0:30

Rozhodčí: Jaroslav Bednařík - Radko Krejčí, Radek Toman
Body

Česko 5: Zbyněk Volejník 5

Polsko 55: Michał Mirosz - 15, Jan Cal, Tomasz Bogucki, Dawid Popławski, Łukasz Rydzyński, Kamil Zdzieszyński, Sebastian Łuczak, Tomasz Tabisz po 5.

ŽK: Bogucki.

Sestavy

Česko: 1 Emilio Caldaroni, 2 Adam Švorčík, 3 Tomáš Heller - 4 Vítězslav Fiala, 5 Tomáš Riegl - 6 Zbyněk Volejník, 7 Dan Chmelík, 8 Martin Wognitsch - 9 Martin Kladiva, 10 Jaroslav Jurka - 11 Jan Kefurt, 12 Štěpán Zich, 13 Jiří Šuranský, 14 Lubomír Svoboda - 15 Milan Jirman

Střídající: Jan Odehnal, Tomáš Somol, David Jaroš, Jakub Šostý, Martin Schneider, Zbyněk Kašpar, Tomáš Chadim, Jan Kovář

Manager: Jaroslav Mičke

Trenéři: Jiří Šťastný, Milan Buryánek

Polsko: 1 Rafal Kamiński, 2 Grzegorz Janiec, 3 Paweł Grabski - 4 Robert Graban, 5 Łukasz Szymański - 6 Emil Kowalewski, 7 Wójciech Kucharek, 8 Jan Cal - 9 Paweł Plichta, 10 Dawid Popławski - 11 Krystian Węgierski, 12 Tomasz Bogucki, 13 Marcin Pijan, 14 Kamil Zdzieszyński - 15 Łukasz Rydzyński

Střídači: Tomasz Tabisz, Rafał Lademann, Wojciech Król, Kamil Biernacki, Michał Mirosz, Sebastian Łuczak, Piotr Nowakowski, Łukasz Urban

Manager: Janusz Wilk

Trenéři: Mirosław Żórawski, Antoni Kowalczuk

Mirosław Żórawski: "V Itálii narazíme na silné Německo a potřebovali jsme pořádnou prověrku, váš tým nám dnes takovou možnost ostré zkoušky neposkytl, ale jsme spokojeni, že jsme si mohli zahrát na perfektním terénu."

Jaroslav Mičke: "Jasně se prokázala větší rozehranost Poláků, kteří byli na soustředění ve Francii. Naši nehráli kolektivně a mimo prvních patnácti minut i špatně osobně bránili. Špatná komunikace a špatná podpora umožňovala Polákům nás přečíslovat a bodovat."

Jiří Šťastný:
"V prvé řadě musím poznamenat, že nehráli Zbořil, Bohm pro zdravotní potíže a pak havířovští Šmolka a Havlíček a ostravský Podroužek, kteří jsou momentálně ve Francii. S těmito hráči by byl obraz hry trochu jiný. Chyběla nám agresivita, v obraně na soupeře čekáme, chybí nám start i větší odolnost. V dnešním zápase jsme měli mnoho ztrát míčů při útočení, špatně jsme čistili prostor a také jsme prohráli dost autových vhazování. Chybí dirigent, který by uměl číst hru. Několikrát jsme špatně reagovali na postavení soupeře při jeho útočných akcích a to už nemluvím o špatném skládání! Schází nám útoková spojka, Jarda Jurka několikrát špatně odkopával, mezi spojkami byla nedostatečná komunikace."

autor: web RC Haviřov

Ragby CZ > Zprávy > Mládež > U19 - Junioři > U18 - Poláci si lehce poradili s českou obranou