Tri-Nations: Nový Zéland – JAR 23:21

26.7.2004 Novozélanďané otočili zápas svou jedinou pětkou v poslední minutě

Hrdina zápasu Doug HowlettHrdina zápasu Doug Howlett
Hrdina zápasu Doug Howlett

O výsledku zápasu, jehož se Jihoafričané už cítili vítězi, rozhodla pětka Douga Howletta v poslední minutě. Springboks začali zápas zostra, v prvním poločase položili tři pětky a výbornou obranou drželi All Blacks na uzdě. Novozélanďané ve druhém dějství přidali a nakonec zásluhou křídla Howletta strhli vítězství na svou stranu. „Úleva není to správné slovo. Jsem hrdý na to, jak jsme se dostali do utkání. První poločas byl z naší strany špatný, o přestávce jsme si ale všechno vyříkali a dokázali stav otočit,“ prohlásil po zápase kapitán vítězného mužstva Tana Umaga.

Zápas začali Jihoafričané ve velkém stylu. Už ve 30. vteřině se na stadionu v Christchurchi zatajil divákům dech, když skóroval Jean de Villiers. Daniel Carter sice třemi TK dostal Novozélanďany načas do vedení, v poločase ale zásluhou dalších pětek Jacquesa Cronjeho a Fourie du Preeze vedla JAR 21:12. Ve druhé půli skórovali už jen domácí, přesto byl trenér Graham Henry blízko první porážce All Blacks pod jeho vedením. Novozélandskou čest a první místo v tabulce Tri-Nations zachránil rozhodující pětkou v samotném závěru Doug Howlett.

„Je mi líto, že jsme zápas nedokázali dotáhnout do vítězného konce, což se nám dosud dařilo. A ani jsme se nijak výrazně nezlepšili,“ uvedl po utkání Jihoafrický kapitán John Smit. Trenér domácích Henry připouštěl, že jeho tým neměl k prohře daleko, přesto byl spokojený: „Každému je jasné, že jsme měli na kahánku, na druhou stranu jsme ale vyhráli a neustále se zlepšujeme. Ne každá změna a zlepšení je vidět hned, vždyť Řím také nebyl postaven během jednoho dne.“