Tri Nations: Jižní Afrika opět neuspěla v Domě bolesti

27.8.2005 All Blacks si uchovali naději na titul vítězstvím 31:27

Keven Mealamu pokládá rozhodující pětku utkání [foto: scrum.com]Keven Mealamu pokládá rozhodující pětku utkání [foto: scrum.com]
Keven Mealamu pokládá rozhodující pětku utkání [foto: scrum.com]
All Blacks předvedli novou haku "Kapa o Pango" [foto: scrum.com]All Blacks předvedli novou haku "Kapa o Pango" [foto: scrum.com]
All Blacks předvedli novou haku "Kapa o Pango" [foto: scrum.com]
Joe Rokocoko položil dvě pětky [foto: scrum.com]Joe Rokocoko položil dvě pětky [foto: scrum.com]
Joe Rokocoko položil dvě pětky [foto: scrum.com]
Ricky Januarie odehrál v dresu Jižní Afriky vynikající zápas [foto: scrum.com]
domácí mlýnová spojka Piri Weepu [foto: scrum.com]

Hráči Nového Zélandu na proslulém stadionu Carrisbrook, přezdívaném "The House of Pain" v Dunedinu dokázali porazit v utkání plném zvratů favorita letošního ročníku, tým Jižní Afriky, a mají stále naději získat celkové prvenství.

Springboks po třech vítězstvích nastupovali do utkání s vědomím, že zisk trofeje je nadosah. Sedm let však nedokázali Jihoafričané na půdě Nového Zélandu zvítězit a i tento souboj však potvrdil, že v Domě bolesti se neprohrává.

V úvodu utkání se oba týmy dopouštěly spousty nepřesností, ze kterých dokázal soupeř rychle skórovat. V 5. min zachytil sražený odkop Joe Rokocoko, přešel přes tři obránce a položil první pětku domácích.

Odpověď přišla po třech minutách, domácí mlýnovové spojce Piri Weepemu se rozehrávce z maulu odrazil míč od nohy přímo do rukou hostujícího Bryana Habany a ten nikým neatakován doběhl až do pětkoviště 7:10.

All Blacks po obdržené pětce začali být více aktivní a měli míč stále pod kontrolou. Ve 20. minutě prošel obranou rváček domácích Jerry Collins přihrál naběhnutému Leonu MacDonaldovi a ten položil druhou pětku domácích.

Po chvíli se dostali All Blacks opět na půli soupeře. Rojníci několika fázemi dostali míč do těsné blízkosti pětkoviště, kde se opět prosadil Joe Rokocoko.

Do poločasu Jihoafričané snížili pětkou Ricky Januarie, po hrubé chybě domácích při rozehrávce 21:17.

Na počátku druhé půle se začalo více taktizovat, území a body získávali převážně kopáči obou týmů, více ze hry měli však v této fázi hosté.

V 63. minutě domácí Jerry Collins přihrál přímo do rukou soupeře, útočníci Springboks nabídnutou šanci využili a Jaque Fourie otočil pětkou skóre na stranu svého týmu 24:27.

Poslední slovo však měli opět All Blacks, po protlačovaném maulu uviděl mezeru v obraně domácí mlynář Keven Mealamu a položili důležitou čtvrtou pětku Nového Zélandu.

Touto pětkou nejen zajistil vítězství svého týmu, ale získal pro All Black i bonusový bod do tabulky. Pokud se podaří příští týden hráčům Nového Zélandu na domácí půdě porazit Austrálii, získají pohár Tri Nations, pokud však prohrají získá trofej Jižní Afrika.