Trénovat národní tým mě prostě baví

6.1.2006 Rozhovor s hlavním trenérem české reprezentace Josefem Fatkou

Novým trenérem národního týmu se stal po odchodu Christiana Galonniera sedmatřicetiletý odchovanec Tatry Smíchov Josef Fatka, který nám poskytl před začátkem sezóny velmi zajímavý rozhovor.

Josef Fatka odehrál v devadesátých letech v národním týmu okolo dvaceti utkání. Barvy Tatry hájil 16 sezón. V polovině devadesátých let zkoušel jednu sezónu štěstí ve francouzském Dijonu.

S aktivní hráčskou kariérou se rozloučil před čtyřmi lety, současný nedostatek hráčů první řady Tatry ho však donutil v minulém roce nastoupit několikrát do utkání.

V letošní sezóně uvolnil místo hlavního trenéra Tatry A. Brabcovi ml. a stal se jeho asistentem. Důvod byl jediný, získat více času na reprezentaci.


  •  Jak si se dostal do funkce hlavního trenéra české reprezentace ?

Domníváme se, že to je dlouhá historie se spoustou shodou náhod, která začala již před několika roky, kdy mne bylo nabídnuto jet s Jirkou Šťastným na soustředění reprezentace do Francie.

S velkým zájmem jsem tuto nabídku přijal, protože na soustředění byl i Michele Bernardin a já byl zvědavý na jeho trénování. Věru zklamaný jsme nebyl. Proto, když mne to samé bylo nabídnuto o rok později s radostí jsem přijal.

Tam jsem byl pod vedením Honzy Macháčka, který v té době už dělal nároďák s Michelem. Loni už to bylo trochu jinak. To už nároďák dělal Christian Galonier a asistovali mu Honza s Martinem Pekáčkem.

Jenže v době soustředění byl Honza po operaci kolena a Martin nemohl jet, takže jsme jel zase já. Až teprve po odstoupení Honzy jsem se přihlásil na konkurs na pozici asistenta, protože mne práce u národního mužstva zaujala a bavila mne. No stal jsem se asistentem a po odstoupení Christiana mi bylo nabídnuto vykonávat funkci hlavního trenéra.

Takže to, že jsem post hlavního trenéra přijal, rozhodlo to co jsme již tady sáhodlouze převyprávěl, ale hlavně fakt, že to můžu dělat s Petrem Michovským se kterým si dost rozumíme a který má zájem a potenciál u národního mužstva pracovat.

  • Jaké jsou tvé trenérské plány s reprezentací pro následující rok ?

Hlavním úkolem je konsolidovat národní mužstvo. Po období nejistoty, dát hráčům opět pevné základy , aby získali zpět svoji herní jistotu. Dále začít budovat širší základu kvalitních hráčů v Čechách vhodných pro národní mužstvo.

Aby tito hráči věděli co nároďák hraje a jaké by byly v případě nominace jejich úkoly na hřišti. Tím, že chceme konsolidovat národní mužstvo nemyslíme pouze hráče, ale také realizační tým.

Vytvořit prostě partu lidí, kteří se porvou o možnost hrát v kvalifikaci na RWC 2007 co nejdále.

  • Jak proběhne příprava na následující sezónu ?

V únoru chystáme dva víkendové srazy českých hráčů. Pozvali jsme 30 hráčů, které chceme otestovat a seznámit je se hrou národního mužstva, tak jak bychom ji chtěli praktikovat.

Dále poslední únorový víkend máme naplánovaný přátelský zápas reprezentace v Anglii.

V srpnu pak ještě letní soustředění reprezentace před podzimními zápasy kvalifikace na RWC 2007.

  • Národní tým hraje tři roky v nejvyšší divizi A. Jak dlouho si myslíš, že je schopno české ragby udržet tuto pozici ?

Domnívám se, že ještě min. 3 roky divizi "A" udržíme. Pokud se během těchto tří let podaří 6-8 hráčům uchytit v kvalitních zahraničních soutěžích a nám se podaří zvednout kvalitu českých hráčů alespoň na úroveň 2.francouzské divize, tak i mnohem déle.

  • Na podzim se nemohlo mezistátních utkání zúčastnit hned několik krajánků. Chystáš nějaké kroky k tomu, aby se situace neopakovala ?

Ano. Hned z kraje roku rozešleme všem hráčům program národního mužstva, aby měli dostatek času na to si zařídit volno pro akce reprezentace.

Dále chceme důsledně využít návrhu p. Jacky Laurans, což je vedoucí Mezinárodních záležitostí F.F.R a zasílat mu mezinárodní termíny národního mužstva a seznam hráčů 6 měsíců před zahájením francouzského šampionátu a 14 dní před akcí ještě seznam vybraných hráčů.

Pan Laurans toto navrhl na zasedání FIRA-AER, kde byla otázka problému s uvolňováním hráčů otevřena. Ale jak jsme si všichni mohli přečíst " je tento problém řešitelný v současné době pouze jednáním. "

  • V roce 2006 nás čeká kvalifikace na RWC 2007. Jakým způsobem se bude na tyto utkání připravovat český tým ?

Tak, aby v ní postoupil co nejdále. Domnívám se, že šance na postup je největší od jeho vznik

  • Jaké máš ragbyové plány do budoucna ve svém oddíle ?

I nadále pomáhat v Tatře s trénováním a snažit se zde zavést herní týmovou strategii, která by se rozvíjela už od kadetů. Výkonnost mužstev v republice se vyrovnává a já bych rád pomohl Tatře opět trochu poodskočit, aby se ostatní museli výkonnostně dotahovat.

 

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů v letošní náročné sezóně.

 

Marek Švíř

Ragby CZ > Trénovat národní tým mě prostě baví