Tažení Crusaders zastavili v Super 14 Stormers

29.4.2006 Super 14 – 12. kolo

Až ve 12. kole S14 poznali Křižáci hořkost porážky. Na nejjižnějším cípu černého kontinentu je překvapila Vichřice. Crusaders neprohráli posledních 17 zápasů v Super sérii, ale tomu udělali v Kapském městě přítrž, vyhráli přesvědčivě 28-17 čímž potvrdili pokles formy největšího favorita soutěže.

Ten se již trápil v minulém kole s posledními Western Force (23-23) a v Jižní Africe nechal od začátku odpočinout hlavní postavy mužstva Richie McCawa, Dana Cartera a Leona MacDonalda.

Prohra pro obhájce titulu znamená přepuštění prvního místo australským Waratahs. Ti se v úvodním zápase dvanáctého kola nezalekli týmu Highlanders ani v jeho pevnosti stadionu Carisbrook a zvítězili 3-20.

V deštěm promočeném Dundinu to byl zejména zadák Hewat, který svými kopy držel Horaly na uzdě.

Zajímavý souboj se strhl i na samotném dně tabulky. Předposlední Golden Cats přivítali doma poslední Western Force.

Hosté ze západu Austrálie vedli o poločase 21-3 a po změně stran i 31-15, ale na vítězství to nestačilo. V nastaveném čase položil pětku Wylie Human a následné prokopnutí ex-reprezentanta Pretoriuse znamenalo konečnou remízu 31-31.

Nejlepším mužem na hřišti byl bezesporu Scott Staniforth, který se blýskl třemi krásnými průniky zakončenými pětkou.

Hattrick předvedl i Wellingtonský mlynář Andrew Hore, který dovedl své Hurricanes k důležitému vítězství nad novozélandským rivalem Chiefs. Výsledek 35-10 posunul vítěze opět blíže jistotě úšasti v play-off.

Kandidáty na reprezentační dres sledoval i trenér All Blacks Graham Henry.

K účasti v první čtyřce jsou po jasné výhře 36-0 i australští Brumbies. V sobotu, v hlavním městě, pro ně nebyli Queenslandští Reds žádným problémem. Bylo to také poprvé v Super sérii, co Nezkrotní Koně z hlavního města v zápase udrželi čisté konto.

O napětí nebyla nouze ani v souboji týmů ze středu tabulky. Blues si do Aucklandu přivezli z Bloemfonteinu vydřené vítězství 34-33. Cheetahs položili o dvě pětky více (6) než soupeř (4), ale vzhled k naprostému selhání při konverzích odcházeli po 80ti minutách hry poraženi.

Bulls si domácí výhrou 34-27 v jihoafrickém derby nad Sharks uchovali naději na účast v závěrečných bojích o trofej pro vítěze S14. V semifinálovém snu je nezbrzdil ani mocný nástup Sharks po změně stran.

Hosté proměnili nápor ve 4 pětky, ale poločasový náskok 27-3 se jim smazat nepodařilo.