20.10.2004 Co se děje ve světovém ragby
Tento víkend začíná 10. ročník Heineken cupu. V loňském ročníku zvítězil po velkém boji na Twickenhamu anglický tým Wasps, který porazil ve finále Toulouse 27-20. Zápas byl až do konce velmi otevřený. V poslední minutě rozhodl o vítězství Wasps útočník Rob Howley.
Wasps se v prvním kole utkají v neděli v domácí prostředí s Biarritz ve skupině A. V této skupině se dále střetnou Leicester s italským outsiderem Calvisano. Podle bookmakerů je největším favoritem na celkové vítězství francouzský tým Toulouse, který se střetne ve třetí skupině s Llanelli. Loňský mistr Francie Stade Francais otevře v sobotu šestou skupinu s Glocesterem.
Novým trenérem úřadujících mistrů světa se stal Andy Robinson. V pátek podepsal smlouvu s RFU do června 2008.
Čtyřicetiletý bývalý reprezentant Anglie hrával nejčastěji na postu rváčka. Jeho hlavním cílem bude uspět a pokud možno obhájit titul mistrů světa na RWC 2007, který Anglie loni získala v Austrálii.
První zápasy čekají nového trenéra již v listopadu.
V prvním utkání se střetne 13.11. na Twickenhamu Anglie s Kanadou.
V tomto utkání se bude muset obejít nový trenér bez mlynáře Northamptonu Steve Thomsona, který se potýká se zraněním.
Druhý souboj bude těžší úřadující mistři světa přivítají 20.11. letošního vítěze Tri-Nations Jižní Afriku a posledním soupeřem v tomto trojutkání bude 27.11. Austrálie, která bude chtít oplatit Anglii loňskou porážku z finále RWC 2003.
Kapitán Austrálie George Gregan se rozhodl, že zůstane v reprezentaci až do světového poháru, který se hraje na Evropském kontinentě v roce 2007.
Jednatřicetiletá mlýnová spojka Austrálie má tak jedinečnou možnost překonat světový rekord v počtu startů za národní mužstvo, který drží angličan Jason Leonard se 114 starty.
Na kontě sympatického Australana je nyní 102 startů. Trenér Wallabies Eddie Jones prohlásil, Gregan je v současné době veliká ikona tohoto sportu a je to ukázka příkladného profesionála, který jde tvrdě za svým cílem,
Národní tým Francie pozval k přípravným utkáním tři týmy z jižní polokoule. 13.11. Austrálií, 20.11. Argentinu a vrcholem přípravy bude 27.11. souboj s All Black, kterým se letos moc nepovedl turnaj Tri-Nations.
Novozélanďané se budou muset obejít na Evropském turné bez vynikající útokové spojka Carlose Spencera, který má stále zraněné koleno.
Marek Švíř