Stávka v Austrálii

7.7.2003 Nejen v Česku hráči hrozí stávkou

Australský kapitán George Gregan je jedním z iniciátorůAustralský kapitán George Gregan je jedním z iniciátorů
Australský kapitán George Gregan je jedním z iniciátorů

Špičkoví ragbisté na celém světě hrozí stávkou. Důvodem je požadavek podílu na finančním zisku ze Světového Poháru v ragby 2003 (RWC), který se koná jedenou za čtyři roky.Tentokrát se šampionát uskuteční v Austrálii. RWC je po Olympijských hrách a mistrovství světa ve fotbale největší divácká podívaná.

Vše se točí kolem tzv. účastnické dohody. Přinášíme překlad článku z planet-rugby:

Co je vlastně účastnická dohoda?

Každá národní unie, zúčastněná v RWC je vyzvána, aby podepsala účastnickou dohodu, která ji zavazuje ke schválení tzv. turnajové příručky. Ta ztělesňuje řadu pravidel a nařízení, vztahujících se ke způsobu, jak bude turnaj probíhat. Účastnická dohoda stanoví pro každý svaz, že každý hráč ji musí podepsat, pokud chce soutěžit v turnaji. Každá unie musí podepsat účastnickou dohodu k 31. červenci 2003.

Jaké jsou  kritické body v účastnické dohodě, které jsou příčinou nynější stávky?

Finanční odměna, beztrestnost, antidopingová pravidla, disciplinární pravidla, rozepře komise, změna turnajových pravidel.

Proč jsou některé tyto body problémem?

Finanční odměna: Hráči jsou nešťastní z faktu že není stanovena finanční odměna, a proto musí vyjednávat s jejich individuálními uniemi o prémiích. RWC jsou však pevně rozhodnuti v této záležitosti a možné výplaty prémií odmítají.

Změny turnajových pravidel: Odbory hráčů uplatňují, že nynější formát účastnické dohody dovolí RWC jednostranné změny podmínek účasti hráčů po podpisu dohody. RWC tuto skutečnost popírá a říká že nebude měnit podmínky hráčům, disciplinární pravidla atd.

Disciplinární komise: Hráčské odbory tvrdí, že DK RWC si dala neomezenou moc pokutovat hráče a rozhodovat o jejich odvoláních. RWC nepřímo odkázal na skutečnost, že disciplinární pravidla nebudou po podpisu hráči měněna.

Ragby CZ > Zprávy > Zprávy ze zahraničí > Stávka v Austrálii

právě se děje

soutěže

 načítám...