Sraz mládežnických reprezentací U16, U17 a U18

2.10.2013 Hodnocení akce - Oblastní sraz krajových výběrů ve dnech 27 – 28. září v Olomouci

V pátek a sobotu proběhl již čtvrtý sraz Oblastních výběrů Moravy a Čech, tentokráte první společný a nominační. Do obou výběrů Moravy i Čech bylo nominováno na 30 hráčů, 24 hráčů ročníků narození 1996 a 1997, ze kterých bude utvořena reprezentace České republiky, jež nás bude reprezentovat příští rok na Mistrovství Evropy v ragby v Polsku.

Zoom gallery

Z každé oblasti se také účastnilo na 6 hráčů ročníku narození 1998 /současní kadeti prvním rokem), kteří svými výkony patří mezi talentované hráče a jejich zapojení do přípravy oceníme v budoucnu.

Hlavní sportovní téma srazu bylo autové vhazování a organizovaná struktura hry útočné formace a jejich následné propojení v utkání mezi výběry Moravy a Čech.

Hlavním společenským tématem byla prezentace ragby jako společenského sportu a podrobné odstranění různých klišé, které našemu sportu vládnou, ale již si nikdo nedovede představit, o co konkrétně jde.

Zoom gallery

Společným tématem bylo vytvoření vlastního společenského Kodexu chování hráčů a Realizačního týmu v rámci přípravy.

Akce byla zahájena, v pátek 27. září společným příjezdem do Olomouce kde v areálu na Lokomotivě jsme měli, připravenu zahajovací sportovní jednotku, jejím tématem bylo odstranění únavy z cesty a mentální, fyzická příprava na odpolední trénink.

V rámci tréninku se zejména zraněným hráčům věnovala naše bohatá: ,,Fyzio skupina“, která čítala celkem 4 osoby (Simona, Eva, Alena a Petr). V rámci tohoto ,,fyzio bloku“ jsme se dozvěděli věci, ze kterých až mrazí a určitě nejsou našemu sportu ku prospěchu. Většina zranění pochází ze společných tréninků a tréninkových utkání proti mužům vlastního oddílu.

Příšerné je to zejména u hráčů, jejichž věk je na hranici 15 a 16 let!!! Realizační tým vydá k tomuto tématu vyjádření, jež bude obsahovat seznam pravidel pro reprezentanty a mladé talentované hráče!

Zoom gallery

Páteční odpolední blok byl složen ze tří částí:

První část - rozcvičení a stabilizační cvičení.

Druhá část – rozdělení na dvě skupiny rojová formace – autové vhazování, útočná formace a spojky hra do volného prostoru s cílem překonání obrany ještě před příjmem míče.

Třetí část – společné propojení obou formací s opozicí bez skládek (touch) a následné zapojení nacvičovaných prvků.

Sobotní dopolední blok byl zahájen v 9:30 představením sestav celkem čtyř družstev (dvě z Moravy a dvě z Čech) dopoledne tréninkovou jednotkou – aktivizace všech pátečních prvků a jejich zapojení ve vlastním utkání. Posléze následovala volby kapitánů (Leader) a tzv. kapitánský trénink.

Odpolední program byl vyměřen pro vlastní utkání, první utkání začalo v 14:30 hodin pod řízením rozhodčího Švece (kterému tímto děkujeme), druhé utkání v 15:30 hodin.

V obou utkáních bylo cílem co největší začlenění daných herních prvků do praxe.

Herní pozitiva:

V obou utkáních se oba prvky dařilo aktivně zapojovat, velmi dobře probíhaly zejména autové vhazování (v prvním utkání 9 a z toho ani jeden tým své vhazování neprohrál, v druhém utkání 6 se stejným výsledkem) po autovém vhazování v obranném území soupeře (22 metrů) padly celkem 3 položení (2 přímo od hráčů roje, jedno položení po následném rozehrání na útočnou formaci).

Hra do volných prostor po směru založení hry byla v prvním sledu výtečná, ovšem končila na neznalosti těchto prvků u hráčů na pozicích - křídlo a zadák, což je samozřejmě, jelikož se s tímto stylem hry buď, seznámili poprvé nebo na těchto postech hráli hráči, jejich standardní oddílový post je zcela jinde.

Velmi pozitivní, byla celková komunikace v rámci hry. Také musím vyzvednout 6 minut a 34 vteřin trvající sekvenci hry výběru Čech A, ve druhém utkání bez ztráty míče a následné dosažení první pětky v utkání.

Pozitiva globálně:

Družstvo Moravy 1

Po zisku míče přesné dodržování stanovené herní taktiky a velmi dobrá individuální míčová technika a skládání.

Družstvo Morava A, předvedlo požadované prvky až ve druhém poločase, kdy po následném držení míče a území (3.24 vteřin) položilo vyrovnávací pětku.

Družstvo Čechy 1, hra po složení (Ruck a Break Down) a silné individuality.

Družstvo Čechy A, přesné dodržení stanovené herní koncepce v prvním poločase a v závěru druhého (dvě položení)


Zoom gallery

Negativa:

Základní míčová technika a zpracování míče u 1/3 hráčů, pohyb hráčů při hře bez míče – 1/3 hráčů (v tomto věku se již velmi dlouhodobě odstraňuje), celková hlasitá komunikace v rámci hry a občasná ztráta koncentrace na dané zvolené téma utkání (taktiku), postihla všechny čtyři týmy:

Morava 1 – 12 minut z 50 minut celkem, Čechy 1 – 17 minut z 50 minut celkem, Morava A – 25 minut z celkových 50 minut a Čechy A – 11 minut z celkových 50 minut.

Tato statistika vypovídá od průběhu hry, neboť vždy v těchto fázích družstvo inkasovalo body nebo nebylo schopno udržet míč pod kontrolou a při držení míče o něj zhruba po 12 vteřinách přišlo!

Negativa globálně:

Družstva z Moravy 1 i A, mají celkový problém s udržením a vybojováním míče ve skrumáži (ruck, Break Down) a v rámci Moravy je celková absence hráčů 2. řady požadovaných zejména výškových parametrů!

Družstva z Čech – Čechy 1, silné individuality mají sklon hrát dlouhodobě naučený vlastní styl. Čechy A, po velmi silném prvním poločase ztratili ve druhé polovině utkání na 11. minut koncentraci a úplně vypadli z role, což vyústilo inkasovanou pětkou.

Sestavy a výsledky:

Morava 1  - Čechy 1  12:33

Morava 1 – modrá

Roj

1. řada – 1. Sedlák 1996 – Dragon Brno, 2. Csernai 1996 – Ostrava, 3. Janečka 1996 - Ostrava ,

2. řada – 4. Bullock 1997 – Bystrc (24´Harviščák 1997 – Dragon), 5. Vláčil 1998 – Vyškov,

3. řada – 6. Brtníček 1996 – Vyškov, 7. Bílek 1998 – Ostrava, 8. Badura 1996 – Ostrava,

Spojky – 9. Leznar 1996 – Vyškov, 10. Šelešovský 1996 – Ostrava,

Útok

 11. Kuchyňka 1996 – Dragon, 12. Novák 1996 – Vyškov, 13. Walek 1997 – Ostrava/ Havířov, 14. Kožušník 1996 – Ostrava, 15. Kratochvíl 1996 – Ostrava

 

Čechy 1 – Bílá

Roj –

1. Řada – 1. Hodek 1996 – Tatra, 2. Vazač 1997 – Praga, 3. Šlosár 1996 – Praga/ Slavia,

2. řada – 4. Crowther 1996 – Sparta, 5. Doležal 1996 – Tatra,

3. řada – 6. Klauz 1996 – Tatra, 7. Černý 1996 – Praga, 8. Dřímal 1997 – Sparta,

Spojky – 9. Šimák 1996 – Tatra, 10. Hřebík 1996 – Tatra,

Útok

 11. L. Hřebačka 1997 – Sparta, 12. Schořík 1996 – Tatra, 13. Zábranský 1997 – Tatra, 14. Kýhos 1997 – Říčany, 15. Kotyza 1996 - Praga

 

Morava A  - Čechy A   7:12

Morava A- Modrá

Roj –

1. řada – 1. Frič 1997 – Vyškov, 2. Haltof 1997 – Ostrava, 3. Sklenský 1998 – Dragon,

2. řada – 4. Harviščák 1998 – Dragon, 5. Vláčil 1997 – Vyškov (25´Bullock 1997 – Bystrc),

3. řada - 6. Walek 1997 – Ostrava/ Havířov, 7. Leznar 1996 – Vyškov, 8. Badura 1996 – Ostrava, Spojky – 9. Veselka 1997 – Ostrava, 10. Šenk 1998 – Vyškov,

Útok

 11. Heimerle 1997 – Vyškov, 12. Skipala 1996 – Olomouc (25´Smetana 1997 – Olomouc), 13. Školař 1997 – Vyškov, 14. Labuda 1998 – Dragon, 15. Kratochvíl 1996 – Ostrava

 

Čechy A

Roj –

1. řada – 1. Juzl 1996 – Říčany, 2. Dřímal 1997 – Sparta, 3. Klazar 1997 – Sparta,

2. řada - 4. Chytil 1998 – Říčany, 5. Hrdina 1996 – Slavia,

3. řada - 6. Marek 1997 - Sparta, 7. Roj 1998 – Říčany, 8.  Levitský 1996 – Praga,

Spojky – 9. Balák 1998 – Tatra, 10. R. Hřebačka 1997 – Sparta,

Útok

11. Pelikán 1998 – Slavia, 12. Fojtík 1998 – Říčany, 13. Zábranský 1997 – Tatra, 14. Zbořil 1996 – Sparta, 15. Kotěšovský 1997 - Praga


Společenské shrnutí:

Realizační tým U17/ 18 v rámci těchto srazů zjistil skutečnost, která není naší vizitkou, příprava talentované mládeže ("Projekt Budoucnost 95 : 3"), která již od června cíleně pomáhá, motivovat mladé hráče v rámci jejich kariéry nemá hodnotnou plošnou podporu ve všech oddílech. Jedná se zejména o pouhé trenérské individuality.

Znalost projektu je zvláště mezi trenéry a ragbyovou obcí velmi nahodilá. Bohužel bez této kontinuální trpělivé práce v přítomnosti nebude naše brzká budoucnost úspěšná!

Tímto bych chtěl vyzdvihnout činnost, spolupráci a podporu těmto trenérům a oddílům – Sparta Praha – Maier, Vávra, Švíř, Tatra Smíchov, Mountfield Říčany – Vojáček, Javůrek, Ostrava – D. Čech, Dragon Brno, Brno Bystrc – Krejčí, Zlín – Chytil, Olomouc – Tataláková, Tatalák, Vyškov – Husár, Kusala. 

Je třeba si také uvědomit, že projekt probudil zájem u 76 rodinných zástupců z celkových 128 hráčů, kteří již formováním od června do tohoto termínu prošli.

RT se rozhodl vytvořit na vlastní náklady propagační materiály, které budou sloužit na podporu a prezentaci projektu a mládežnického ragby v České republice.

 

S pozdravem Karel Ševčík a Realizační tým ČR U16/ 17/ 18

Ragby CZ > Zprávy > Mládež > Reprezentace mládeže > Sraz mládežnických reprezentací U16, U17 a U18

načítám...