Sparta má nového trenéra z Gruzie

11.4.2006 Rozhovor s Levanem Mgueladzem

Levan MgueladzeLevan Mgueladze
Levan Mgueladze
Levan si vychtnává první vítězný pokřik se SpartouLevan si vychtnává první vítězný pokřik se Spartou
Levan si vychtnává první vítězný pokřik se Spartou

Do jarní části KB Extraligy vstoupila Sparta s novou velkou posilou na postu trenéra. Čtřicetisedmiletý Gruzínec otec tří dcer je byl na jaře druhým můžem GRU, jeho četné trenérské a hráčské úspěchy, dávají Spartě naději znovu bojovat o titul.

Levan Mgueladze hrával na postu rváčka v Bat Datvebi BATUMI, díky skvělým výkonům byl dokonce několikanásobným reprezentantem bývalé SSSR. Za "Sbornou komandu" odehrál i několik utkání proti tehdejšímu Československu, dodnes si některé hráče dobře pamatuje.

Po skončení hráčské kariéry se začal plně věnovat trenérské práci. Ve východní Evropě je považován za jednoho z nejlepších trenérů. Díky jeho skvělé práci dnes hrají ve francouzských týmech takový hráči jako G. Shvelidze nebo D. Zerakashvili, oba obékají dres Clermont-Ferrand.

Již při bližším seznámením se člověk musí pozastavit nad tím jaké ragbyové znalosti vlastně Levan má a co všechno dokáže svému zamilovanému sportu obětovat. Zná například přesně výsledky české reprezntace od vstupu do Divize A, hráče kteří působí venku atd.

Sparta měla při angažmá poměrně velké štěstí, o pár dní později, když už přijal nabídku pražského týmu, přišel na jeho adresu velmi zajímavý dopis z jednoho poloprofesionálního klubu Ruské Federace. I přes výhodné finanční podmínky své rozhodnutí neměnil.


  • Proč jste si vybral pro své další angažmá právě tým z České republiky ?

V Gruzii nastala situace za které se mi nechtělo dál pracovat, proto jsem se rozhodl, že zkusím odejít trénovat někam ven. Sparta se mnou jednala velmi seriózně proto jsem nabídku přijal. Důležité pro mě také bylo i to, že v týmu už hraje můj bývalý svěřenec V. Pailodze, který přišel do Prahy na podzim.

  • Jaký je podle vás hlavní rozdíl mezi ragby u nás a v Gruzii?

Vaše největší výhoda je v tom, že máte dostatek trénovacích a hracích ploch. U nás je situace přímo katastrofální. Pokud chce být gruzínský ragbyový tým na pořádném hřišti musí si pronajmout plochu od fotbalistů za poměrně nemalou částku.

Jsem velmi překvapen, jak velkou mají chuť hrát čeští hráči ragby, škoda jen, že tu existují pouze amatérské týmy. V Batumi kde jsem trénoval dříve, hráči trénovali dvoufázově každý den, to tady bohužel nepřipadá v úvahu, protože všichni chodí do práce.

  • Zmínil jste se, že v Batumi hráči trénovali dvakrát denně, co jiné kluby měly taky takovou přípravu ?

Nemohu to říct stoprocentně, ale myslím že ne. V Batumi se mi podařilo vychovat hodně dobrých hráčů, kteří posléze odešli hrát do zahraničí. Jejich cesta však nebyla snadná, nejdřív potřebovalo gruzínské ragby získat jméno.

To se nám několikrát podařilo z Batumi, když jsme postoupili do semifinálových bojů v turnaji evropských regionu. Těsná porážka od Provance a vítězství nad Langadocem, posunuly naši hru a prestiž někam uplně jinam.

  • Dovedl jste gruzínskou reprezentaci do dvaceti let k titulu Mistrů Evropy, jak vás baví práce s mladými hráči ?

Vzpomínky na toto vítězství jsou ještě čerstvé, všichni jsme cítili, že tým dokázal něco vyjímečného. Práce s nastupující generací je skvělá, ale má svá pro a proti. V první řadě se musí udržet talentovaní hráči. Některým však stačí již to co umí a dále na sobě odmítají pracovat. To už potom záleží na tom, jak jednotlivé hráče motivuje trenér.

  • Vidím vás téměř na všech zápasech obou českých lig, co vás láká na naše hřiště ?

Chtěl bych vidět hrát všechny týmy, abych si mohl udělat celkový obrázek o české hře. První co mě celkem zarazilo u všech, co jsem viděl je organizace hry roje. Jakmile je míč na zemi všichni rojníci do jednoho se snaží čistit, téměř nikdo se dopředu nepřipravuje na další fáze hry nebo pomoc útoku.

Druhá věc, kterou jsem trochu celkem čekal je velmi špatná technika přihrávky a manipulace s míčem. V tomto směru má české ragby co dohánět.

Kvalita českých rozhodčích není tak špatná, zdá se mi však, že jsou všichni velmi tolerantní, což je možná zapříčiněno tím, že na utkání ve vašich ligách nejsou nasazováni žádní delegáti.

  • Jak jsou vaše cíle ve Spartě ?

Samozřejmě, že tým touží postoupit do play-off, pro mě je však důležité, aby kluci hráli hezké tvrdé ragby. Pokud toto zvládnou, myslím si, že se výsledky dostaví. Snažím se zvýšit tréninkové dávky na únosnou míru, můj cíl je trénovat minimálně čtyřikrát týdně.

  • Jak dlouho vlastně chcete působit v České republice ?

Nyní chci pořádně dodělat započatou práci, v Gruzii jsem napsal dvě knihy o ragby a rád bych něco podobného realizoval i u vás. Jak dlouho tady budu nedokážu v současné době říct, může přijít zajímavá nabídka ze západní Evropy nebo odjinud. Každopádně teď jsem tady a věnuji se naplno Spartě.

 

Děkuji moc za rozhovor

 

Marek Švíř

Ragby CZ > Sparta má nového trenéra z Gruzie