Soustředění reprezentace U19/U20 v Brandýse nad Labem

24.7.2013 příprava U20 a U19 na ME 2013

Ke konci července absolovovaly české reprezentace do devatenácti a dvaceti let společné pětidenní soustředění v Brandýse nad Labem, kterého se zúčastnilo celkem čtyřicet hráčů.

u20_4web.jpg

Pro hráče realizační tým připravil náročný program: 2 TJ na hřišti (týmová souhra) + 1 TJ (ragbyové individuální dovednosti / posilovna), každý den byl zakončený regenerací. Soustředění se zúčastnilo 36 hráčů ročníků 1993, 1994, 1995 a realizační tým ve složení: Dan Beneš (hlavní trenér, Michal Ouředník (trenér útoku/manažer), Štěpán Pospíšil (trenér roje/kondiční trenér), Martina Chytilová (fyzioterapeutka).

Tréninky na hřišti

Trenéři se zaměřili na dvě klíčová témata: obrana a protiútok, přičemž navázali na svou práci v regionálních kempech, kterých hráči měli možnost v průběhu června a do poloviny července absolvovat hned 10 tréninkových jednotek v Praze na Iuridice a tutéž porci na Moravě (Brno, Vyškov, Ostrava). Tyto tréninky byly výhradně zaměřeny na individuální technické aspekty hry (skládka, přihrávka a různé typy těchto herních činností v různých herních situacích, tedy např. dlouhá rotovaná přihrávka při hře do prostoru, krátká přihrávka - angl. pop pass při tzv. „otevírání dveří“ apod.)

4_4web.jpg

 

V tréninku byli hráči rozděleni do tří skupin po 12 hráčích, zatím co dvě skupiny hrály, jedna skupina trénovala určitou herní dovednost související s tématem tréninku a zaměřením hry. Vývoj tréninků byl vždy nastaven tak, aby od individuální dovednosti směřoval ke kolektivní (např. skládka=> zdvojená skládka> obrana v blocích=>kolektivní obrana. Zde byl kladen právě důraz na role hráčů, schopnost co nejrychleji se pro správnou roli, herní úlohu rozhodnout a správně technicky ji splnit.

Příklady rolí v obraně jsou třeba: skládač, škodič, strážce, blok, balon apod. Při útočení – nosič míče nebo příjemce míče=hrot, vnitřní, vnější podpora, podpora v ose.

Kouzlo protiútoku a v podstatě i celé hry je právě ve schopnosti reagovat rychleji než soupeř na změnu těchto rolí, vždyť například při zisku míče v rucku (turnover ball) se z úspěšného škodiče:) se během zlomku vteřiny stává nosič míče, ze strážců podpory a z hráčů dál od rucku možní příjemci míče se svými podporami.

práce ve skupině + teamwork (komunikace)

Po celou dobu soustředění se takto postavené tréninky osvědčovaly, hráči totiž dostávají ideální možnost „učit se hrou“ samotnou, tedy přímo a okamžitě použít trénované herní prvky ve hře. 3 týmy se takto „protočí“ 2x až 3x za trénink, přičemž hra se stupňuje (různé stupně obrany+úpravy hřiště, počtu hráčů v ruccích, ztížení situace pro bránící a útočící strany-kliky, odbíhání a podobně.) Navíc na konci 3 tréninků čekala na hráče i závěrečná hra ve dvou týmech ( U19 proti U20), která i za krátký čas (2x10), byla dostatečně intenzivní na to, aby byla jasným kontrolním bodem, jestli hráči opravdu splnili cíl každého tréninku.

Po pochopení měnících se rolí, momentálních úloh hráčů v otevřené hře došlo na i práci s posty, pozicemi hráčů, kdy třetí den trenéři pracovali zvlášť s rojníky a útočníky:

Roj: standardní situace (mlýn, aut) – poloha těla, komunikace a načasování.

nácvik standardních situací

Útok: protiútok po odkopu (2. a 3 obranná lajna), využití „evasion skills“ (klička, side-step) při útočení

Odpolední tréninkový blok

Hráči pracovali opět ve třech skupinách. Jedna skupina hráčů absolvovala trénink individuálních dovedností související s tématy herních tréninků (např. protiútok => kopy a přihrávky do prostoru, nebo standardní situace a hra po nich =>pozice těla v autem/mlýnech…), třetí skupina posilovala pod dohledem kondičního trenéra.

V rámci kondiční přípravy jsme se zaměřili na rozvoj silových schopnosti především u rojníku, jelikož tato složka sportovního výkonu je dominantnější než u útočníků.
Rojnici absolvovali celkem 3 tréninkové jednotky v posilovně. Náplň tvořily základní cviky a to především jejich technika. Hráči roje byli rozděleni do dvou skupin podle odhadu výkonnosti. Opět se ovsem ukázalo, že pouze male množství hráčů má s posilováním zkušenosti, i přes tento fakt jsem vsak zaznamenal posun zejména v oblasti techniky posilovaní. Pokud již měli hráči s posilovnou nějaké zkušenosti, tak pouze s kulturistickým tréninkem, který je však v předsezonní části přípravy zcela nevhodný. Útočníci absolvovali 2 tréninkové jednotky, snahou bylo seznámit je s možnostmi rozvoje explozivní sily.“
Štěpán Pospíšil

cvičení v posilovně

Regenerace

Závěr každého tréninkového dne patřil regeneraci, hráči měli k dispozici: plavecký bazén, saunu, studený bazén, teplý bazén, horké vířivé vany, masážní sprchy a masáže. Žádné vážnější zranění se naštěstí na soustředění nevyskytlo, hráči se potýkaly pouze s menšími pohmožděninami či nataženými svaly. Nejen z tohoto pohledu bylo tedy soustředěnívydařené“. Martina Chytilová

6_4web.jpg

regenerace

Závěrečné utkání

V neděli, závěrečný den, se uskutečnilo utkání mezi reprezentacemi U19 a U20.Utkání řídili rozhodčí Štěpán Čekal a Matěj Rázga, kterým ještě jednou děkujeme za perfektní řízení zápasu, výbornou komunikaci s hráči nejen během zápasu ale i ohledně interpretace, pochopení současných pravidel a jejich co nejlepšího využití při hře.

7_4web.jpg

Zápas skončil vítězstvím U19 20:15, mnohem podstatnější však bylo, že oba týmy dokázaly i po nabitém programu najít síly a předvádět ragby plné zajímavých moderních prvků, ať už to byl právě protiútok, vysunutá aktivní obrana, nebo útočení ve dvou vlnách s podporami vbíhajícími pod různými úhly do mezer v obraně.

I po strategické stránce mělo utkání úroveň, protože silovější U20 využívala svých fyzických předpokladů hrou blízko rucků a takto úspěšně překonávala čáru zisku, zatímco U19 stavěla na zrychlení hry, rychlé přenesení míče dál od statických fází hry (ruck, mlýn, aut) a kvalitních přihrávkách (offload) v kontaktu v situacích 1x1, ale na větším prostoru. Oba tyto herní plány mohou být velice efektivní, zvláště dokáže – li je tým podle potřeby chytře spojit.“ Dan Beneš

Závěr

Za zmínku stojí úroveň a vybavení, které nabízí sportovní centrum Brandýs nad Labem, po celou dobu jsme měli k dispozici: velké hřiště s travnatým povrchem, hřiště s umělým povrchem, sportovní halu, bazén + další možnosti regenerace. Snídaně probíhaly formou bufetu, po celý den měli hráči zabezpečený pitný režim, obědy a večeře kuchař konzultoval s RT.

Úroveň soustředění nejen po stránce organizační ze stránky sportovního centra může potvrdit Antonín Brabec (DO ČSRU), který národní tým navštívil během soustředění). Část soustředění také absolvoval Jirka Lacina, který se zotavuje po operaci křížového vazu a měl by se připojit k reprezentaci U19.

Pro všechny hráče je toto soustředění velkým povzbuzením, neboť si opět dokázali, že jsou schopní pracovat na vysoké úrovni a posouvat hranice svých možností dál. Teď však je rozhodující tento přístup neztratit, naopak podle individuálních plánů přípravy co nejlépe využít každý den, regionální trénink a zbývající dvě soustředění (Roudnice nad Labem a Brno Bystrc).

 Soubor:nominace_brandýs_nad_labem_u19_u20.pdfPopis:

 

 

Michal Ouředník - manager reprezentace U19 a U20

 

Ragby CZ > Zprávy > Mládež > Reprezentace mládeže > Soustředění reprezentace U19/U20 v Brandýse nad Labem

načítám...