Souhrn pátého kola Super Rugby

15.3.2015

Fanoušci kvalitního klubového ragby si přišli o uplynulém víkendu opět na své. Super Rugby mělo na programu sedm utkání 5. kola a v každém z nich se bylo na co dívat.

Zoom gallery

Hlavními událostmi víkendu jsou pokračující vítězná jízda Hurricanes, jejichž formu tentokrát odnesli Blues. Těm nestačil oproti předešlým zápasům ani velmi zlepšený výkon a připsali si již pátou porážku v řadě, což je pevně poutá na dno tabulky. Ve druhém pátečním utkání Western Force podlehli Rebels a ani jejich výkony zatím příliš přesvědčivé nejsou.

V první sobotním zápase se ve velmi dobrém světle ukázali Crusaders. Tým z Christchurch nastoupil ve velmi silné sestavě a po kvalitním výkonu byl odměněn výhrou nad Lions. Celek z Johannesburgu však patří v soutěži k těm slabším a Crusaders čeká ještě dlouhá cesta zpět do horních pater tabulky.

Highlanders doma porazili úřadující šampiony Waratahs a opět dokazují, že mohou být, stejně jako vloni, černým koněm soutěže.

V krizi se naopak zmítají Reds, kteří si v utkání s Brumbies nepřipsali ani bod.

Za šlágr kola můžeme bez obav označit zápas mezi Stormers a Chiefs, který se odehrál v Kapském Městě. Chiefs domácí přehráli a ukončili jejich dosavadní neporazitelnost.

V posledním utkání kola Sharks porazili Cheetahs a uvidíme, co od nich můžeme v příštích zápasech čekat, jejich výkony jsou zatím totiž dosti nevyrovnané.

Nyní se pojďme věnovat jednotlivým utkání podrobněji.

Hurricanes si poradili s Blues

Hurricanes si v úvodním utkání poradili na "domácím" stadionu ve městě Palmerston North s hostujícími Blues. Práce to však nebyla snadná. Blues sehráli nejlepší utkání v dosavadní sezóně, na vítězství to však opět nestačilo.

Domácí se v zápase radovali hned čtyřikrát z položené pětky, hosté položili dvakrát.

"Hurikáni" vlétli do zápasu s vervou, v 5. minutě proměnil Beauden Barrett trestný kop a již v 6. minutě položil T.J. Perenara. Tato pětka byla týmovou prací, než se míč ocitl za "tryline" prošel skrze devět párů rukou. Následnou konverzi Barrett neproměnil.

V 19. minutě to vypadalo na další pětku domácích, Julian Savea však ztratil míč a z následného brejku skóroval po sedmdesáti metrovém sprintu zadák hostí Lolagi Visinia.

Křídelník Frank Halai pak v 27. minutě poslal svoji pětkou hosty do vedení. Konverzi stejně jako po předchozí pětce proměnil Ihaia West, jenž o pár minut později přidal i jeden trestný kop.

Již po siréně oznamující konec první půle však položil křídelník domácích Matt Proctor. Následnou proměněnou konverzí poslal Beauden Barrett domácí do poločasového vedení.

Po přestávce nejprve Ihaia West svým trestným kopem poslal Blues opět do vedení, o dvě minuty později však položil obávaný křídelník domácích Julian Savea, jehož pětku prokopl Barrett.

V 53. minutě pak z trestného kopu přidal další tři body pro hosty West a skóre zápasu se na delší dobu ustálilo na 25:23 pro domácí.

Pět minut před koncem utkání ale položil podruhé v utkání Savea. Konverze proměněna nebyla a hosté tak dostali šanci, protože v případě prokopnuté pětky by dosáhli alespoň na remízu. K tomu již nedošlo a domácí tak vyhráli i své čtvrté utkání v sezóně.

Blues pokračují v hororovém startu do soutěže, prohráli totiž i svůj pátý zápas.

Konečný výsledek: Hurricanes 30 (18) : Blues 23 (17)

Hurricanes
1. Reggie Goodes , 2. Dane Coles , 3. Ben Franks , 4. Mark Abbott , 5. James Broadhurst , 6. Brad Shields , 7. Ardie Savea , 8. Victor Vito , 9. TJ Perenara , 10. Beauden Barrett , 11. Julian Savea , 12. Ma'a Nonu , 13. Conrad Smith (c) , 14. Matt Proctor , 15. Nehe Milner-Skudder

Replacements: 16. Motu Matu'u , 17. Jeffery Toomaga-Allen , 18. Chris Eves , 19. Jeremy Thrush , 20. Blade Thomson , 21. Chris Smylie , 22. Rey Lee-Lo , 23. James Marshall.

Blues
1. Tony Woodcock , 2. James Parsons , 3. Charlie Faumuina , 4. Josh Bekhuis , 5. Patrick Tuipulotu , 6. Brendon O'Connor , 7. Luke Braid ( C ) , 8.Steven Luatua , 9. Jimmy Cowan, 10. Ihaia West , 11. Melani Nanai , 12. Francis Saili , 13. Charles Piutau , 14. Frank Halai , 15. Lolagi Visinia

Replacements : 16. Keven Mealamu , 17. Ofa Tu'ungafasi , 18. Sam Prattley , 19. Hayden Triggs , 20. Akira Ioane , 21. Gibson-Park, 22. Simon Hickey , 23. George Moala

Rebels porazili Western Force

Domácí Western Force ve druhém pátečním utkání Super Rugby v Perthu podlehli hostujícím Rebels.

Oba celky položily po dvou pětkách, rozdíl ve výsledném skóre je tedy dán rozdílným počtem trestných kopů a úspěšností při konverzích.

Hostující vedli v první půli až 15:0, když již ve 4. minutě položil jejich zadák Mike Harris, jenž si následně svou pětku i prokopl. ve 22. minutě pak položil křídelník Dom Shipperley, konverzi Mike Harris minul, ale o deset minut později přidal pro svůj tým další 3 body z trestného kopu.

Domácí se do utkání dostali až dvě minuty před koncem první půle, to pětku položil Alby Mathewson. Konverzi proměnil Luke Burton. Ten přidal  3 body z trestného kopu osm minut po změně stran.

Mike Harris pak v 59. a 65. minutě úspěšně proměnil další dva trestné kopy a hosté tak vedli poměrně komfortně 21:10.

Sedm minut před koncem utkání ale přišla druhá pětka domácích - na svědomí ji měl pilíř Tetera Faulkner, konverzi opět Luke Burton. Rozdíl ve skóre byl náhle pouze čtyřbodový.

I přes následný tlak se již domácím skórovat nepodařilo a připsali si tak již čtvrtou prohru v řadě.

Konečný výsledek: Western Force 17 (7) : Rebels 21 (15)

Western Force

1. Pekahou Cowan , 2. Nathan Charles , 3. Tetera Faulkner , 4. Sam Wykes (c) , 5. Steve Mafi , 6. Brynard Stander , 7. Chris Alcock , 8. Ben McCalman , 9. Alby Mathewson , 10. Zack Holmes , 11. Nick Cummins , 12. Solomoni Jnr Rasolea , 13. Kyle Godwin , 14. Marcel Brache, 15. Luke Burton

Replacements : 16. Heath Tessmann , 17. Chris Heiberg , 18. Oliver Hoskins , 19. Adam Coleman , 20. Kane Koteka , 21. Ian Prior , 22. Sias Ebersohn , 23. Mitchell Scott

Rebels

1. Toby Smith ,2. Pat Leafa ,3. Laurie Weeks ,4. Luke Jones,5. Lopeti Timani,6. Sean McMahon,7. Scott Fuglistaller ,8. Scott Higginbotham, 9. Nic Stirzaker ,10. Jack Debreczeni ,11. Tom English ,12. Mitch Inman ,13. Tamati Ellison ,14. Dom Shipperley,15. Mike Harris

Replacements :16. Tom Sexton ,17. Cruze Ah-Nau ,18. Paul Alo-Emile ,19. Steve Cummins,20. Colby Fainga'a,21. Luke Burgess,22. Bryce Hegarty ,23. Sefanaia Naivalu

Crusaders zdolali Lions

Český divák si v sobotu musel přivstat, pokud chtěl živě sledovat domácí utkání Crusaders proti Lions, které se konalo v Christchurch. Nezamáčkl-li budík mohl být svědkem přesvědčivé výhry "Křižáků", kteří nastoupili ve velmi silné sestavě.

Roj domácích byl v utkání dominantní, v mlýnech exceloval zejména pilíř Wyatt Crockett, který "vymazal" svého protějška Juliana Redlinguyse.

Navrátilci do sestavy Crusaders, zejména pak Sam Whitelock, Dan Carter a Kieran Read se představili ve velice dobrém světle.

Skóre utkání otevřel svoji pětkou již v 5. minutě Andy Ellis, následnou konverzi proměnil navrátivší se Dan Carter, který do poločasu svému týmu připsal ještě 6 bodů za dva trestné kopy.

Hosté v první půli skórovali pouze díky trestnému kopu "útokovky" Eltona Jantjiese. Ten proměnil i svůj druhý trestný kop šest minut po změně stran a to byl pro hosty také poslední bodový zápis v utkání.

V 50. minutě dostal žlutou kartu pilíř Lions Julian Redlinguys a s nadějemi hostí na slušný výsledek byl konec.

O pět minut později přišla totiž prokopnutá trestná pětka pro domácí a hned v 57. minutě položil svoji pětku střídají Kieron Fonotia, následnou konverzi opět úspěšně proměnil velmi solidně hrající Dan Carter.

Čtyři minuty před koncem zajistil bonusový bod pro Crusaders čtvrtou pětkou vazač Kieran Read. Pětku prokopl Dan Carter a určil tak výsledné skóre utkání.

Crusaders předvedli oproti svým třem úvodím zápasům sezóny masivní zlepšení avšak (při vší úctě k Lions) svoji formu budou muset potvrdit příští sobotu v domácím utkání s Cheetahs.

Trápící se Lions pak čeká páteční "výlet" do Melbourne, kde sehrají svůj zápas proti tamním Rebels.

Konečný výsledek: Crusaders 34 (13) : Lions 6 (3)

Crusaders

1, Wyatt Crockett, ,2, Ben Funnell, 3, Owen Franks, 4, Luke Romano, 5, Sam Whitelock,6, Jordan Taufua,7, Richie McCaw, 8, Kieran Read (c) 9, Andy Ellis,10, Colin Slade, 11, Nemani Nadolo, 12, Dan Carter, 13, Ryan Crotty , 14, Johnny McNicholl, 15, Tom Taylor

Replacements : 16, Codie Taylor,17, Joe Moody, 18, Nepo Laulala , 19, Scott Barrett, 20, Luke Whitelock, 21, Mitchell Drummond, , 22, Kieron Fonotia, 23, David Havili

Lions

15. Andries Coetzee, 14. Ruan Combrinck, 13. Lionel Mapoe, 12. Harold Vorster, 11. Sampie Mastriet, 10. Elton Jantjies, 9. Ross Cronje, 8. Warren Whiteley (c), 7. Warwick Tecklenburg, 6. Jaco Kriel, 5. Martin Muller, 4. Franco Mostert, 3. Julian Redelinghuys, 2. Robbie Coetzee, 1. Corne Fourie

Replacements : 16. Armand van der Merwe, 17. Jacques van Rooyen, 18. Ruan Dreyer, 19. Andries Ferreira, 20. Derick Minnie, 21. Faf de Klerk, 22. Marnitz Boshoff, 23. Howard Mnisi

Highlanders porazili Waratahs

Highlanders ve druhém sobotním utkání 5. kola Super Rugby doma v Dunedinu porazili s bonusovým bodem Waratahs a potvrdili fakt, že i v letošní sezóně je s jejich celkem nutno počítat.

Skóre se na jedné i druhé straně během celého utkání měnilo pouze díky položeným pětkám a následným konverzím, ani jeden z celků si tak nepřipsal body z trestných kopů.

Do utkání vstoupili mnohem lépe hosté, již ve 2. minutě položila jejich "mlýnovka" Nick Phipps, následná konverze úspěšná nebyla, v 18. minutě však položil druhou pětku hostí centr Matt Carraro, jehož pětku úspěšně prokopl Bernard Foley.

Ve 27. minutě ale pilíř hostí Sekope Kepu viděl žlutou kartu, což pomohlo domácím, aby se do utkání vrátíli.

Již v následující minutě totiž položil druhořadník Tom Franklin a o deset minut později i křídelník Waisake Naholo. A protože obě tyto pětky úspěšně prokopl Lima Sopoaga, šli domácí do šaten s dvoubodovým vedením.

Po změně stran se skóre měnilo hned ve 43. minutě, to položil zadák domácích Ben Smith, konverzi pak úspěšně proměnil opět Lima Sopoaga.

Hned ve 46. minutě přišla čtvrtá pětka domácích - bonusový bod pro Highlanders zajistil křídelník Patrick Osborne. Konverzi v tomto případě Sopoaga minul.

Hostující rváček Stephen Hoiles tři minuty před koncem utkání položil třetí pětku Waratahs. Úspěšnou konverzí hostím zajistil bonusový bod Bernard Foley, na celkový zvrat hostím však již nezbýval čas, a proto si Highlanders připsali po minulé výhře nad Chiefs druhé velice cenné vítězství v řadě.

Konečný výsledek: Highlanders 26 (14) : Waratahs 19 (12)

Highlanders

1. Josh Hohneck , 2. Liam Coltman , 3. Ross Geldenhuys , 4. Tom Franklin , 5. Joe Wheeler , 6. Elliot Dixon , 7. Shane Christie , 8. Nasi Manu (c) , 9. Aaron Smith , 10. Lima Sopoaga , 11. Patrick Osborne , 12. Shaun Treeby , 13. Malakai Fekitoa , 14. Waisake Naholo , 15. Ben Smith (c)

Replacements : 16. Ash Dixon , 17. Brendon Edmonds , 18. Pingi Tala'apitaga , 19. Mark Reddish , 20. John Hardie , 21. Fumiaki Tanaka , 22. Marty Banks , 23. Jason Emery

Waratahs

1. Benn Robinson,2. Tatafu Polota-Nau,3. Sekope Kepu,4. Will Skelton,5. Dave Dennis (C),6. Jacques Potgieter,7. Michael Hooper (VC), Wycliff 8. Palu,9. Nick Phipps,10. Bernard Foley,11. Rob Horne,12. Kurtley Beale,13. Matt Carraro,14. Peter Betham,15. Israel Folau (VC)

Replacements : 16. Tolu Latu,17. Jeremy Tilse,18. Paddy Ryan,19. Sam Lousi,20. Mitchell Chapman,21. Stephen Hoiles,22. Brendan McKibbin,23. Jono Lance

Brumbies si poradili s bezzubými Reds

Třetí sobotní utkání Super Rugby se odehrálo v Brisbane, kde hostující Brumbies vyhráli nad Reds. Oba týmy se v této sezóně potkaly již v první kole a domácí Brumbies tehdy v Canbeře porazili Reds 47:3.

Reds byli bezzubí i v sobotním zápase, ve kterém dokonce nezaznamenali žádné body a s dosavadní jedinou výhrou se pomalu "zabydlují" ve spodních patrech tabulky.

Jak se měnilo skóre utkání? V první půli hosté položily dvě neprokopnuté pětky. Nejprve v 19. minutě položil jejich mlynář a kapitán v jedné osobě Stephen Moore, o sedm minut později pak pilíř Ben Alexander.

Ben položil i šest minut po změně stran, tentokrát již následnou konverzi úspěšně proměnil Christian Lealiifano.  Čtvrtou pětku hostí, znamenající pro Brumbies bonusový bod, "měl na svědomí" v 56. minutě vazač Ita Vaea. Lealiifano další dva body pro hosty z konverze nepřidal.

Centr a zároveň "kopáč" hostí Christian Lealiifano si spravil chuť osm minut pře koncem utkání - položil totiž pátou pětku hostí, tu si následně sám prokopl a určil tak definitivní a konečnou podobu skóre zápasu.

Konečný výsledek: Reds 0 (0) : Brumbies 29 (10)

Queensland Reds

1. James Slipper (C) , 2. Saia Fainga'a , 3. Sam Talakai , 4. Marco Kotze , 5. James Horwill , 6. Adam Thomson , 7. Liam Gill , 8. Jake Schatz , 9. Will Genia , 10. Nick Frisby , 11. Campbell Magnay , 12. Anthony Fainga'a , 13. Chris Feauai-Sautia , 14. Chris Kuridrani , 15. Ben Tapuai

Replacements : 16. James Hanson , 17. Ben Daley , 18. Sef Faagase , 19. Dave McDuling , 20. Curtis Browning , 21. Scott Gale , 22. Sam Johnson , 23. Tom Banks (potential Super Rugby debut)

Brumbies

1. Scott Sio , 2. Stephen Moore (c), 3. Ben Alexander , 4. Rory Arnold , 5. Sam Carter, 6. Scott Fardy , 7. Jarrad Butler, 8. Ita Vaea, 9. Nic White, 10. Matt Toomua, 11. Joe Tomane, 12. Christian Lealiifano, 13. Tevita Kuridrani, 14. Henry Speight, 15. Robbie Coleman

Replacements: 16. Josh Mann-Rea, 17. Ruan Smith, 18. JP Smith, 19. Jordan Smiler, 20. Blake Enever, 21. Michael Dowsett, 22. Lausii Taliauli, 23. James Dargaville

Chiefs ukončili neporazitelnost Stormers

Dosavadní vítězná jízda Stormers tímto ročníkem Super Rugby skončila v sobotu v Kapském Městě. Cennou výhru si totiž odvážejí novozélandští Chiefs, jež jsou po Sharks, Crusaders a Waratahs teprve třetím týmem, jemuž se od roku 2012 na Newlands podařilo zvítězit.

Velice solidní utkání odehrála "útokovka" hostí Aaron Cruden. Právě on ve 4. minutě svým trestným kopem otevřel skóre zápasu. Poté ovšem převzali otěže zápasu domácí.

Ve 14. minutě nejprve trestným kopem srovnal skóre Kurt Coleman, aby o čtyři minuty později dostal domácí do vedení svojí pětkou křídelník Kobus van Wyk. Dva body z následné konverze přidal opět Coleman, jenž o další dvě minuty později úspěšně proměnil druhý trestný kop.

Když na časomíře svítila 26. minuta, přišla velice rychlá týmová spolupráce Chiefs, na jejímž konci se z položené pětky, stejně jako z následné úspěšné konverze, mohl radovat Aaron Cruden.

Do konce první půle se skóre měnilo ještě dvakrát. Nejprve trestný kop proměnil domácí Kurt Coleman a v samotném závěru poločasu i Aaron Cruden.

Můžeme říci, že druhou půli odehráli hosté velmi zkušeně a domácí drželi po většinu času v dostatečné vzdálenosti od své "tryline".

Naopak přišla jejich druhá pětka v zápase, ve 47. minutě ji položil křídelník James Lowe. Konverze byla i podruhé úspěšně zahrána díky Crudenovi. "Útokovka" hostí přidala svému týmu další tři body v 60. minutě z trestného kopu.

O minutu později skóre ve druhé půli poprvé a zároveň i naposledy měnili domácí - trestný kop zahrál úspěšně střídající Demetri Catrakilis.

Konečnou podobu výsledku zápasu dala pětka velmi dobře hrajícího rváčka hostí Sama Canea. Pětka zůstala tentokrát neprokopnuta.

Konečný výsledek: Stormers 19 (16) : Chiefs 28 (13)

Stormers

15. Cheslin Kolbe , 14. Kobus van Wyk , 13. Juan de Jongh (vice-captain) , 12. Damian de Allende , 11. Dillyn Leyds , 10. Kurt Coleman , 9. Louis Schreuder , 8. Duane Vermeulen (captain) , 7. Siya Kolisi , 6. Nizaam Carr , 5. Manuel Carizza , 4. Jean Kleyn , 3. Vincent Koch , 2. Scarra Ntubeni , 1. Steven Kitshoff

Replacements: 16. Neil Rautenbach , 17. Alistair Vermaak , 18. Frans Malherbe , 19. Ruan Botha , 20. Schalk Burger , 21. Nic Groom , 22. Demetri Catrakilis , 23. Huw Jones

Chiefs

1. Pauliasi Manu , 2. Hika Elliot , 3. Ben Tameifuna , 4. Matt Symons , 5. Michael Fitzgerald , 6. Liam Messam , 7. Sam Cane , 8. Michael Leitch ** , 9. Brad Weber , 10. Aaron Cruden , 11. James Lowe , 12. Sonny Bill Williams , 13. Tim Nanai-Williams , 14. Bryce Heem , 15. Damian McKenzie

Replacements: 16. Quentin MacDonald , 17. Siate Tokolahi , 18. Jamie Mackintosh , 19. Michael Allardice , 20. Maama Vaipulu , 21. Augustine Pulu , 22. Andrew Horrell , 23. Tom Marshall

** Super Rugby Debut

Sharks přehráli Cheetahs

Posledním utkáním 5. kola Super Rugby byl souboj mezi domácími Cheetahs a hostujícími Sharks. V Bloemfonteinu se tentokrát radovali "Žraloci" a svému soupeři tak oplatili porážku z prvního kola.

Sharks si připsali druhou výhru v sezóně, naopak Cheetahs druhou porážku.

Ráz utkání určila první půle, kdy hráči z Durbanu na hřišti dominovali a vytvořili si pohodlný náskok, který udržovali po celý zbytek zápasu.

Domácí šli sice do vedení v 6. minutě, kdy z trestného kopu skóroval Willie du Plessis, který se na hřišti objevil místo původně nominovaného, avšak zraněného Joe Pietersena.

Pro domácí se jednalo o první a zároveň poslední body v první půli.

V 8. minutě přišla první pětka hostí, kterou položil centr Francois Steyn, konverzi s přehledem proměnil Pat Lambie, stejně jako trestný kop ve 25. minutě.

O tři minuty později hosté položili podruhé - autorem pětky byl rváček Marcell Coetzee, který o další čtyři minuty později přidal i třetí pětku hostí.

Pat Lambie byl s koverzí úspěšný pouze u druhé pětky Coetzeeho a těmito dvěma body stanovil výsledné skóre prvního poločasu.

Ve druhé půli hosté poněkud "ubrali plyn", nutno ovšem podotknout, že obrana domácích byla na lepší úrovni.

Sedm minut před koncem zápasu si však hosté zajistili bonusový bod, čtvrtou pětku položil střídající křídelník Jack Wilson, a i když jeho pětka prokopnuta nebyla, hosty tato skutečnost nemusela vůbec mrzet.

O čtyři minuty později dostal vazač hostí Ryan Kankowski žlutou kartu, což v následující minutě přineslo čestný úspěch domácím - pětku položil centr Francois Venter a konverzi proměnil Francois Brummer.

To byla poslední změna skóre a Sharks si tedy připisují pro ně velice důležité venkovní vítězství.

Konečný výsledek: Cheetahs 10 (3) : Sharks 27 (22)

Cheetahs

1. Danie Mienie, 2. Torsten van Jaarsveld, 3 . Coenie Oosthuizen, 4. Carl Wegner, 5. Francois Uys (C ), 6. Oupa Mohoje, 7. Jean Cook, 8. Boom Prinsloo, 9. Sarel Pretorius (VC), 10. Willie du Plessis,, 11. Raymond Rhule, 12 .Francois Venter, 13. Johann Sadie, 14 Cornal Hendricks, 15 Willie le Roux

Replacements :16. BG Uys, 17. Stephan Coetzee, 18. Maks van Dyk, 19. Heinrich Brussow, 20. Steven Sykes, 21. ,Tian Meyer, 22. ,Francois Brummer, 23. Clayton Blommetjies

Sharks

15. SP Marais , 14. Odwa Ndungane , 13. JP Pietersen , 12. Francois Steyn , 11. Lwazi Mvovo , 10. Patrick Lambie , 9. Cobus Reinach , 8. Ryan Kankowski , 7. Renaldo Bothma , 6. Marcell Coetzee , 5. Pieter-Steph du Toit , 4. Mouritz Botha , 3. Jannie du Plessis , 2. Bismarck du Plessis (C) , 1. Tendai Mtawarira

Replacements , 16. Kyle Cooper , 17. Dale Chadwick, 18. Lourens Adriaanse , 19. Marco Wentzel, 20. Robert du Preez , 21. Conrad Hoffmann , 22. Andre Esterhuizen , 23. Jack Wilson

Volný los měli hráči Bulls.

Pozn.: Videa se souhrny jednotlivých utkání nejsou vždy k dispozici, proto kde to bylo nutné jsou opět vloženy odkazy se záznamy celých zápasů. Věřím, že si v nich vážený čtenář najde to svoje.

V době uveřejnění článku nebylo k dispozici žádné video věnující se utkání Cheetahs - Sharks, bude-li to možné zkusím ho "hodit" na FB během týdne.