Souhrn osmého kola Super Rugby

5.4.2015

O velikonočním víkendu bylo na programu již osmé kolo Super Rugby. Šest utkání nabídlo opět to nejlepší z klubového ragby. Pojďme se tedy podívat, co se o víkendu na jižní polokouli událo.

Poznámka úvodem - opět byl problém sehnat videa se sestřihy jednotlivých utkání; v případě zápasů Chiefs - Blues a Rebels - Reds na youtube vůbec nejsou, proto prosím čtenáře, aby si do prohlížeče v případě zájmu zkopírovali vložené odkazy do svého prohlížeče a přehráli je.

Video k zápasu Lions - Bulls jsem nesehnal vůbec, proto je vložena pouze klíčová situace zápasu z poslední minuty.

Děkuji za pochopení.

Zoom gallery

Než se budeme věnovat utkáním podrobně, shrňme si telegraficky hlavní víkendové momenty.

Hurricanes zvítězili i v sedmém letošním utkání, doma ve Wellingtonu porazili Stormers, kteří museli skousnout třetí prohru v řadě.

Rebels doma zabrali a porazili o jednoho muže v poli oslabené Reds. Výhra to ovšem byla dosti vydřená, protože celek z Brisbane byl nebezpečný až do samotného závěru. Reds v utkání přišli o Quade Coopera, který bude se zraněným ramenem mimo hru až osm týdnů.

Chiefs slaví výhru nad Blues, jednoznačné představení to však od týmu z Hamiltonu nebylo. Blues měli v určitých pasážích navrch, i přesto si připsali již sedmou letošní porážku a jsou na posledním místě tabulky.

Brumbies si doma bez sebemenšího problému poradili s "neškodnými" Cheetahs. Brumbies jsou leaderem australské konference, Cheetahs se zabydlují v suterénu tabulky, prohráli již páté utkání v řadě.

Sharks v Durbanu nesmetl uragán, ale Crusaders. Domácí byli bez suspendovaných France Steyna a B. du Plessise naprosto neškodní, místy předváděli až naivní hru a hosté si zápas užívali. Crusaders položili celkem osm pětek a utkání zcela opanovali, přestože na konci prvního a začátku druhého poločasu hráli bez tří vykartovaných hráčů. (Sharks hráli od 40. minuty bez vyloučeného rváčka J. Deysela).

V posledním, velmi vyrovnaném zápase, Lions doma porazili Bulls. Skóre utkání se dlouho měnilo pouze díky oběma kopáčům, vítězství si domácí zajistili až v úplném závěru, kdy přišla jediná pětka utkání, kterou položil mlynář Armando van der Merwe.

Nyní již k jednotlivým utkáním podrobněji.

Hurricanes porazili Stormers

Osmé kolo Super Rugby otevřelo utkání Hurricanes, kteří ve Wellingtonu porazili Stormers. Spanilá jízda ´Canes tedy nekončí, vyhráli i svůj sedmý letošní zápas, navíc z výhry nad Stormers se mohou radovat poprvé od roku 2009. Cesta za vítězstvím ovšem nebyla jednoduchá.

Domácí opanovali první půli, což byl nakonec rozhodující faktor celého zápasu.

Poprvé se skóre utkání měnilo díky trestnému kopu domácího Beauden Barretta v 9. minutě. Ve 14. minutě vyrovnal z trestného kopu hostující Demetri Catrakilis, byly to ovšem jediné tři body hostí v první půli.

Barrett dostal domácí do vedení v 19. minutě a bylo to opět díky trestnému kopu.

Ve 25. minutě přišla první pětka domácích - položil ji zadák Nehe Milner-Skudder. Konverzi Barrett proměnil.

O deset minut později položili domácí podruhé, z pětky se radoval křídelník Julian Savea. Barrett tentokrát z konverze minul. Barrett si však spravil chuť ve 39. minutě, kdy položil třetí pětku Hurricanes. Svoji pětku si poté i sám prokopl a určil poločasové skóre na 25-3 pro domácí.

Do druhé půle ovšem nastoupili Stormers jako vyměnění. Statisticky i bodově celý poločas ovládli, nakonec to ale stačilo pouze na bonusový bod.

Hurricanes se bodově ve druhé půli nedokázali prosadit ani jednou.

První pětka Stormers přišla ve 48. minutě a byla to pětka trestná. Stormers byla připsána po kolapsu mlýna, jenž způsobil roj domácích. Pětku prokopl Demetri Catrakilis.

V 64. minutě položili hosté podruhé zásluhou centra Huw Jonese. Catrakilis proměnil i tuto konverzi. Obrana domácích byla pod stálým tlakem, ovšem hosté ze své převahy vytěžili již pouze tři body za proměněný trestný kop vystřídavšího Kurta Colemana. Coleman svým kopem zajistil Stormers alespoň bonusový bod.

Faktem ovšem zůstává, že celek z Kapského Města prohrál svá poslední tři utkání.

Konečný výsledek: Hurricanes 25 (25) : Stormers 20 (3)

Hurricanes

1. Reggie Goodes,2. Motu Matu'u,3. Ben Franks,4. Jeremy Thrush,5. James Broadhurst,6. Brad Shields,7. Callum Gibbins,8. Victor Vito,9. TJ Perenara,10. Beauden Barrett,11. Julian Savea,12. Ma'a Nonu,13. Conrad Smith,14. Cory Jane,15. Nehe Milner-Skudder

Replacements : 16. Brayden Mitchell,17. Ben May,18. Chris Eves,19. Mark Abbott,20. Adam Hill,21. Chris Smylie,22. Rey Lee-Lo,23. James Marshall

Stormers

15. Cheslin Kolbe , 14. Kobus van Wyk , 13. Huw Jones, 12. Damian de Allende , 11. Dillyn Leyds , 10. Demetri Catrakilis , 9. Nic Groom , 8. Duane Vermeulen (captain) , 7. Schalk Burger , 6. Siya Kolisi, 5. Manuel Carizza , 4. Eben Etzebeth , 3. Vincent Koch , 2. Scarra Ntubeni , 1. Steven Kitshoff

Replacements: 16. Bongi Mbonambi , 17. Oli Kebble , 18. Frans Malherbe , 19. Ruan Botha , 20. Michael Rhodes , 21. Louis Schreuder , 22. Kurt Coleman , 23.Johnny Kotze

Rebels zvítězili nad Reds

Ve druhém pátečním utkání Rebels doma v Melbourne porazili oslabené Reds. Přestože hosté hráli od 20. minuty utkání ve čtrnácti, Rebels si první letošní domácí výhru museli zasloužit a hodně se na ni nadřeli.

S přesnou muškou se v utkání nemohl pochlubit ani jeden z kopáčů - domácí Mike Harris minul celkem dvě konverze a jeden trestný kop, hostující Quade Cooper pak minul jednu konverzi a dva trestné kopy. Cooper si navíc ve druhé půli poranil rameno a dle prvních zpráv to vypadá na další zdravotní pauzu útokovky Reds.

Reds zažili doposud nejlepší vstup do utkání v sezóně. První jejich pětku položil již v 5. minutě druhořadník James Horwill, jehož pětku prokopl Quade Cooper.

Na rozdíl čtyř bodů snížil domácí Mike Harris v 10. minutě díky trestnému kopu. Ve 12. minutě ovšem Reds položili podruhé. Z pětky se mohl radovat vazač Jake Schatz. Cooper tentokrát konverzi neproměnil.

Ve 20. minutě přišel zřejmě klíčový okamžik zápasu, kdy hostující druhořadník James Horwill uviděl červenou kartu za úder do hlavy domácího pilíře Paula Alo-Emileho.

Již v následující minutě potrestali domácí Horwillův prohřešek položením pětky, kterou zařídil druhořadník Lopeti Timani. Mike Harris konverzi proměnil a domácí prohrávali již pouze o dva body.

Ve 28. minutě proměnil Quade Cooper trestný kop a Reds v té chvíli vedli o pět bodů.

O dvě minuty později však již bylo skóre domácími dorovnáno, protože pětku položil křídelník Tom English. Harris však konverzi neproměnil a protože se do přestávky již skóre neměnilo, šlo se do šaten za stavu 15-15.

Po přestávce Reds statečně bojovali a nedali domácím nic zadarmo, bodově se však ve druhé půli prosadit nedokázali a nakonec se nedočkali ani bonusového bodu.

Skóre se po pauze měnilo až v 65. minutě, kdy přišla třetí pětka Rebels, položil ji Nic Stirzaker. Harris konverzi neproměnil. Naposledy se ukazatel skóre změnil v 70. minutě díky trestnému kopu Mike Harrise. Jak již bylo řečeno výše, Reds se i přes nespornou snahu v závěru bodově neprosadili a prohráli již páté utkání v řadě.

Konečný výsledek: Rebels 23 (15) : Reds 15 (15)

Rebels

1. Toby Smith ,2. Pat Leafa ,3. Paul Alo-Emile ,4. Luke Jones ,5. Lopeti Timani ,6. Sean McMahon ,7. Scott Fuglistaller ,8. Scott Higginbotham (c),9. Nic Stirzaker ,10. Jack Debreczeni ,11. Sefanaia Naivalu ,12. Mitch Inman ,13. Tamati Ellison ,14. Tom English ,15. Mike Harris

Reserves:16. Tom Sexton ,17. Cruze Ah-Nau ,18. Tim Metcher *,19. Cadeyrn Neville ,20. Colby Fainga’a ,21. Luke Burgess ,22. Jordy Reid ,23. Bryce Hegarty

* potenciální debut za Rebels

Reds

1. James Slipper (C) , 2. James Hanson , 3. Greg Holmes , 4. Dave McDuling , 5. James Horwill , 6. Adam Thomson , 7. Liam Gill , 8. Jake Schatz , 9. Will Genia , 10. Quade Cooper , 11. James O'Connor , 12. Anthony Fainga'a , 13. Samu Kerevi , 14. Chris Feauai-Sautia , 15. Lachie Turner

Replacements : 16. Ben Daley , 17. Saia Fainga'a , 18. Sef Faagase , 19. Marco Kotze , 20. Curtis Browning , 21. Nick Frisby , 22. Chris Kuridrani , 23. Karmichael Hunt

Chiefs porazili Blues i podruhé

V prvním sobotním utkání Chiefs doma v Hamiltonu porazili Blues, jednoznačná ani příliš přesvědčivá výhra to však nebyla.

Oba týmy se potkali již v úvodním kole, v Albany zvítězili Chiefs 23-18.

I v sobotu bylo utkání vyrovnané a Blues měli v určitých fázích zápasu jednoznačnou převahu, opět to však na výhru nestačilo.

V první čtvrthodině utkání neproměnil dva trestné kopy domácí Aaron Cruden, nuto ovšem podotknout, že se v obou případech jednalo o složitý úhel a pozici. Cruden se z trestného kopu prosadil až v 17. minutě utkání a otevřel tak skóre zápasu.

Úvodní půlhodina zápasu patřila domácím a ve 27. minutě se Chiefs dočkali zasloužené pětky, o kterou se postaral křídelník James Lowe. Dva body z konverze přidal následně Cruden.

Blues si v úvodní půli nevytvářeli v podstatě žádné příležitosti ke skórování a jejich jediné tři body zařídil z trestného kopu ve 33. Dan Bowden. Poločasové skóre tedy znělo 10-3 pro Chiefs.

První polovina druhé půle nabídla divákům krásné atletické ragby; Blues v této fázi utkání jasně dominovali a ve 46. minutě se dočkali zasloužené pětky, po vyhraném pětimetrovém mlýnu položil jejich vazač Jerome Kaiono. Bowden proměnil konverzci a dorovnal skóre na 10-10.

Blues i nadále tlačili a obrana Chiefs byla pod neustálým tlakem, ze kterého ovšem Blues vytěžili již pouze tři body díky trestnému kopu Bowdena v 53. minutě zápasu.

Chiefs se poté začali pomalu vracet do zápasu a v 58. minutě vyrovnal z trestného kopu Cruden na 13-13.

Rozhodující okamžik přišel v 67. minutě, kdy položil druhou pětku domácích křídelník Tom Marshall, vedení domácích pojistil Cruden z konverze.

Aaron Cruden pak v 74. minutě proměnil další trestný kop a domácí vedli o 10 bodů, což znamenalo, že Blues v té chvíli nestačila ani případná prokopnutá pětka.

V závěru zápasu se o pětku Blues mohli pokusit, ovšem jejich kapitán Jerome Kaino rozhodl, že namísto zakopnutí do autu, a následné případné snahy o položení, se bude kopat na "háčko" a Blues si tak spíše zajistí bonusový bod. Tak se i stalo a střídající Ihaia West svým trestným kopem po závěrečné siréně určil konečné skóre utkání.

Pro Blues je bonusový bod jen malou náplastí na bolest způsobenou již sedmou letošní porážkou. Chiefs si naopak připsali šestou, tentokrát dosti vydřenou výhru.

Konečný výsledek: Chiefs 23 (10) : Blues 16 (3)

Chiefs

1. Mitchell Graham , 2. Hika Elliot , 3. Ben Tameifuna , 4. Matt Symons , 5. Brodie Retallick , 6. Liam Messam (c) , 7. Sam Cane , 8. Michael Leitch , 9. Augustine Pulu , 10. Aaron Cruden , 11. James Lowe , 12. Anton Lienert-Brown , 13. Andrew Horrell , 14. Tom Marshall , 15. Damian McKenzie

Replacements : 16. Quentin MacDonald , 17. Siate Tokolahi , 18. Pauliasi Manu , 19. Michael Allardice , 20. Liam Squire , 21. Brad Weber , 22. Seta Tamanivalu , 23. Bryce Heem

Blues

1. Ofa Tu'ungafasi, 2. Keven Mealamu, 3. Charlie Faumuina (Angus Ta'avao), 4. Josh Bekhuis, 5. Hayden Triggs, 6. Steven Luatua, 7. Brendon O'Connor, 8. Jerome Kaino, 9. Jamison Gibson-Park, 10.  Dan Bowden, 11. Tevita Li, 12. George Moala, 13. Pita Ahki, 14. Frank Halai, 15. Charles Piutau

Replacements: 16. James Parsons, 17. Sam Prattley, 18. Angus Ta'avao, 19. Patrick Tuipulotu, 20. Luke Braid, 21. Jimmy Cowan, 22. Ihaia West, 23. Francis Saili

Brumbies porazili bezzubé Cheetahs

Ve druhém sobotním utkání kola si v Canbeře domácí Brumbies bez větších problémů poradili s Cheetahs. Brumbies v utkání dominovali ve všech významných statistikách a hosty v podstatě k ničemu nepustili.

Skóre utkání se poprvé měnilo již ve 3. minutě, kdy položil první pětku domácích centr Christian Lealiifano, jenž si ji následně i sám prokopl.

V 16. minutě se poprvé a v utkání naposledy prosadili hosté, trestný kop proměnil Joe Pietersen.

Christian Lealiifano pak ve 20. a 40. minutě proměnil další trestné kopy a poločasové skóre znělo 13-3.

I ve druhé půli zůstal obrázek zápasu dosti podobný, Brumbies měli utkání jednoznačně pod kontrolou. Ve 44. minutě přišla jejich druhá pětka, o kterou se postaral druhořadník  Blake Enever, jehož "try" prokopl bezchybný Lealiifano.

Skóre se poté až do konce zápasu neměnilo. Cheetahs sice měli v závěrečných minutách jakýsi náznak tlaku, ovšem bylo daleko k tomu, aby se to mohlo projevit na skóre utkání.

Brumbies si tak připsali "pohodovou", letošní pátou výhru a zůstávají leaderem australské konference, naopak Cheetahs prohráli popáté v řadě a jsou až na 12. místě celkové a 5. místě jihoafrické tabulky.

Konečný výsledek: Brumbies 20 (13) : Cheetahs 3 (3)

Brumbies

1. Ben Alexander , 2. Stephen Moore (c) , 3. Scott Sio , 4. Blake Enever , 5. Sam Carter , 6. Scott Fardy , 7. David Pocock , 8. Jarrad Butler , 9. Nic White , 10. Matt Toomua , 11. James Dargaville , 12. Christian Lealiifano , 13. Henry Speight , 14. Joe Tomane , 15. Robbie Coleman

Replacements : 16. Josh Mann-Rea , 17. Allan Alaalatoa , 18. Ruan Smith , 19. Jordan Smiler , 20. Ita Vaea , 21. Michael Dowsett , 22. Lausii Taliauli , 23. Nigel Ah Wong

Cheetahs

1. Danie Mienie , 2. Torsten van Jaarsveld , 3. Coenie Oosthuizen , 4. Carl Wegner , 5. Francois Uys ( c ) , 6. Heinrich Brussow , 7. Boom Prinsloo , 8. Willie Britz , 9. Tian Meyer , 10. Joe Pietersen , 11. Raymond Rhule , 12. Francois Venter ( vc ) , 13. Johann Sadie , 14. Cornal Hendricks , 15.Willie le Roux

Replacements : 16. Stephan Coetzee, 17. BG Uys, 18. Maks van Dyk, 19. ,Steven Sykes, 20. Tienie Burger, 21. Sarel Pretorius, 22. Willie du Plessis, 23. Ryno Benjamin

Crusaders deklasovali Sharks

Asi málokdo čekal takový výsledek, jaký se ve třetím sobotním utkání zrodil v jihoafrickém Durbanu. Domácí Sharks tam museli spolknout hořkou pilulku v podobě drtivé porážky od Crusaders.

Utkání to bylo v mnoha ohledech bláznivé a o všem podstatném se rozhodlo v první půli a na začátku té druhé.

Crusaders na svého soupeře vlétli ve velkém stylu a skóre zápasu otevřeli již ve 2. minutě, kdy jejich první pětku položil Andy Ellis. Následnou konverzi bez problému proměnil Colin Slade.

Již ve 4. minutě přišla druhá pětka hostí, tentokrát ji položil zadák Israel Dagg a Slade se ani tentokrát z konverze nemýlil.

V 18. minutě se poprvé bodově prosadili domácí, bylo to však pouze díky trestnému kopu Pata Lambieho.

Poté už ale opět úřadovali hosté. Ve 22. minutě se Crusaders dočkali třetí pětky, položil ji centr Kieron Fonotia, Slade byl při následné konverzi opět přesný a přidal pro svůj tým další dva body.

Ve 35. minutě se pětky dočkal i druhý centr Ryan Crotty, který tak hostím zajistil v předstihu bonusový bod. Slade neměl ani počtvrté při zahrávání konverze sebemenší problém.

Vše nasvědčovalo tomu, že poločas se již v poklidu dohraje, ovšem přišly nesmyslé prohřešky proti pravidlům hostujících hráčů, nad kterými musel jejich kouč Todd Blackadder i vzhledem k jasnému dosavadnímu vývoji zápasu kroutit hlavou.

Krátce za sebou viděli právem žluté karty pilíř Nepo Laulala (36. min.), centr Kieron Fonotia (38. min.) a křídelník Nemani Nadolo (39. min.). Došlo tak k na této úrovni nevídané situaci, kdy jeden z týmu hrál pouze ve dvanácti hráčích v poli.

Sharks ovšem do konce první půle tuto početní převahu nedokázali využít, naopak, v poslední minutě neudržel nervy na uzdě jejich rváček Jean Deysel a právem viděl za svůj zákrok na Jordana Taufuau červenou kartu.

I přes tuto skutečnost a poločasové skóre 28-3 ve prospěch hostí měli domácí velikou příležitost se na svého soupeře bodově dotáhnout.

Ovšem Sharks vstoupili i do druhé půle katastrofálně. Crusaders v duchu hesla, že nejlepší obranou je útok zaútočili a ve 43. minutě se dočkali své páté pětky, sám si ji nádherným překopem vypracoval Colin Slade a profesorsky položil. Svoji pětku si následně i sám prokopl.

Ovšem to nebylo vše, ve 47. minutě přišla další pětka hostí, kterou položil křídelník David Havili a přestože Slade z následné konverze minul, byli domácí "na ručník".

Crusaders se postupně vrátili všichni žlutou kartou potrestaní hráči a celek z Christchurch tak hrál v přesile jednoho muže. A hráči hostí byli při chuti i na dále, po autovém vhazování se za "try-line" Sharks jako tank vřítil rváček Matt Todd a položil sedmou pětku hostí. Colin Slade sice konverzi neproměnil, ale to hosty v tu chvíli vůbec mrzet nemuselo, jejich vedení totiž bylo drtivé.

Tempo hry za v podstatě rozhodnutého stavu polevilo a pětky se v 54. minutě dočkali i domácí - "radoval" se z ní křídelník Odwa Ndungane. Konverzi proměnil vystřídavší Fred Zeilinga.

Utkání se již dohrávalo téměř jen z povinnosti, přesto ještě v poslední minutě položil osmou pětku hostí Tom Taylor, který si pětku sám prokopl a určil konečné skóre utkání.

Konečný výsledek: Sharks 10 (3) : Crusaders 52 (28)