Souhrn devátého kola Super Rugby

12.4.2015

Uplynulý víkend nabídl divákům šest zápasů v rámci 9. kola Super Rugby, čímž se tato soutěž dostala zhruba do poloviny své základní části.

Poznámka úvodem - opět byl problém sehnat videa se sestřihy jednotlivých utkání; v případě zápasů Lions Sharks a Bulls - Reds se mi nepodařilo sehnat videa žádná.

Za to se omlouvám a děkuji za pochopení.

Zoom gallery

Na úvod si opět připomeneme hlavní události šesti odehraných zápasů.

"Černý víkend" australských celků odstartovala páteční prohra Brumbies, kteří v Eden Parku podlehli Blues. Celek z Aucklandu zaznamenal první výhru v sezóně a letos poprvé se odpoutal ze dna tabulky.

V prvním sobotním utkání dokázali Highlanders zvítězit v Christchurch. Celek z Dunedinu se z výhry nad Crusaders radoval poprvé od roku 2012.

Druhé sobotní utkání vyhráli v Sydney Stormers, kteří si po perfektním výkonu poradili s Waratahs a dočkali se své první výhry na právě probíhající venkovní tour.

Velice špatnou sezónu prožívají Western Force, v sobotu prohráli sedmé utkání v řadě, tentokrát byl nad jejich síly celek Cheetahs. "Gepardi" mají stále alespoň teoretickou šanci na play-off.

Naopak velmi dobrou sezónu zatím prožívají Lions, kteří v Johannesburgu porazili těsně Sharks a připsali si již čtvrtou výhru v řadě. Výkony Sharks jsou prozatím jako noc a den.

Deváté kolo Super Rugby ukončilo na body nejbohatší utkání, jež se odehrálo v Pretorii. Domácí Bulls i s určitou dávkou štěstí v první půli nakonec jasně porazili Reds. Celek z Brisbane se po tomto výsledku propadl až na poslední místo tabulky a sezóna se zdá býti ztracená.

Nyní již k jednotlivým zápasům podrobněji.

Blues slaví první výhru v sezóně

V úvodním utkání 9. kola Super Rugby byla ukončena černá série Blues, kteří v Eden Parku dokázali porazit Brumbies.

Domácí do utkání vlétli po hlavě a můžeme říci, že v první půli byli jednoznačně lepším týmem.

Hosté na kluzkém povrchu "vyrobili" kvůli mokrému míči několik předhozů, čímž ještě podpořili tlak Blues.

Skóre utkání otevřel ve 4. minutě z trestného kopu domácí Dan Bowden, který přidal další tři body ze stejné situace v 17. minutě.

Dan Bowden byl i autorem první a jediné pětky domácích v utkání, položil ji ve 34. minutě. Tuto pětku si následně sám úspěšně prokopl.

Hosté se v první půli bodově prosadit nedokázali, částečně i kvůli né úplně přesné mušce svého kopáče Christiana Lealiifana.

Do šaten se tedy odcházelo za stavu 13-0 pro Blues.

Ve druhé půli se ovšem iniciativy ujali hosté. První body pro Brumbies zajistil z trestného kopu ve 45. minutě Christian Lealiifano. V 56. minutě Brumbies položili svoji jedinou pětku a o tu se postaral střídající Lausii Taliauli. Konverze ovšem proměněna nebyla.

V 67. minutě Lealiifano snížil z trestného kopu na rozdíl pouhých dvou bodů. Hosté šli dokonce v 73. minutě zápasu do vedení, když trestný kop proměnil opět Lealiifano.

Domácím vrátil vedení v 77. minutě chladnokrevně proměněným trestným kopem střídající Ihaia West.

V poslední minutě však Blues mohli ještě o výhru přijít. Trestný kop, který za Brumbies zahrával Nic White byl ovšem příliš krátký a Blues se tak po sedmi prohrách v řadě dočkali první letošní výhry, což je v sezóně rovněž poprvé odpoutalo z posledního místa tabulky.

Brumbies museli v Eden Parku zkousnout svoji třetí letošní prohru.

Konečný výsledek: Blues 16 (13) : Brumbies 14 (0)

Blues
1. Ofa Tu’ungafasi , 2. James Parsons , 3. Charlie Faumuina , 4. Josh Bekhuis , 5.Patrick Tuipulotu , 6. Luke Braid , 7. Brendon O’Connor , 8. Jerome Kaino (c) , 9. Jamison Gibson-Park , 10. Dan Bowden , 11. Melani Nanai , 12. George Moala , 13. Pita Ahki , 14. Frank Halai , 15. Charles Piutau

Replacements :16. Keven Mealamu , 17. Sam Prattley , 18. Angus Ta’avao , 19. Hayden Triggs , 20. Steven Luatua , 21. Jamie Booth , 22. Ihaia West , 23. Francis Saili

Brumbies
1. Scott Sio , 2. Stephen Moore (c) , 3. Ben Alexander , 4. Blake Enever , 5. Sam Carter , 6. Scott Fardy , 7. David Pocock , 8. Jarrad Butler , 9. Nic White , 10. Matt Toomua , 11. James Dargaville , 12. Christian Lealiifano , 13. Henry Speight , 14. Joe Tomane , 15. Robbie Coleman

Replacements: 16. Josh Mann-Rea , 17. JP Smith , 18. Ruan Smith , 19. Jordan Smiler , 20. Ita Vaea , 21. Michael Dowsett , 22. Lausii Taliauli , 23. Nigel Ah Wong

Highlanders porazili Crusaders

V prvním sobotním utkání se z výhry radovali Highlanders, kteří v Christchurch porazili tamní Crusaders.

Dlouho to ovšem vypadalo, že si body za výhru budou připisovat domácí.

Skóre utkání sice otevřel z trestného kopu hostující Lima Sopoaga v 5. minutě, ovšem již v 7. minutě položil pětku po skvělé práci Colina Sladea domácí rváček Matt Todd.

Následnou konverzi ze složitého úhlu učebnicově proměnil Israel Dagg, protože Colin Slade byl v tu chvíli otřesený ze srážky se Sopoagou. Sopoagův zákrok byl vzápětí "odměněn" žlutou kartou.

O několik minut později měli hosté možnost zahrávat z komfortní pozice trestný kop, ke kterému se vzhledem k suspendované "útokovce" hostí postavil Aaron Smith a ukázal, že jeho přednosti jsou jinde.

V 19. minutě přišla druhá pětka Crusaders. Vypracoval ji obrovitý křídelník Nemani Nadolo, který na sebe navázal pět hráčů a přihrál rváčkovi Jordanu Taufuaovi, jenž poslední dobou hraje v reprezentační formě.

Konverzi tentokrát proměnil již "oklepaný" Slade. Crusaders v té chvíli vedli pohodlně 14-3.

Ve 23. minutě však z trestného kopu snížil navrátivší "hříšník" Sopoaga. Stejný hráč v 38. minutě předvedl raketovou akceleraci a předložil na zlatém podnose míč zadáku hostí Benu Smithovi, který položil svoji druhou pětku v sezóně.

Sopoaga se sirénou proměnil konverzi a do šaten se šlo za stavu 14-13 pro hosty.

Hosté měli skvělý vstup do druhé půle. Jejich křídelník Waisake Naholo ukázal, že i on má v posledních týdnech vynikající formu a ve 44. a 50. minutě se spolu se spoluhráči mohl radovat z položené pětky.

Sopoaga první konverzi minul, druhou ovšem proměnil a Highlanders vedli 25-14.

Highlanders od té chvíle průběh hry (i přes proměněný trestný kop Sladea v 56. minutě) víceméně pohodlně kontrolovali.

V 76. minutě dostali Crusaders možnost "mlýna" v zajímavé pozici, ovšem zvolili raději kop na "háčko". Slade trestný kop proměnil a snížil na rozdíl pěti bodů.

Protože se ale již domácí do konce utkání prosadit nedokázali, radovali se z výhry hosté. Radost to byla opravdu veliká, protože Highlanders až do soboty porazili Crusaders naposledy v roce 2012.

Konečný výsledek: Crusaders 20 (14) : Highlanders 25 (13)

Crusaders

1. Joe Moody , 2. Ben Funnell , 3. Owen Franks , 4 .Jimmy Tupou , 5. Sam Whitelock ,6. Jordan Taufua , 7. Matt Todd , 8. Kieran Read (c) ,9. Andy Ellis , 10. Colin Slade , 11. Nemani Nadolo , 12 .Ryan Crotty , 13 .Kieron Fonotia , 14 .David Havili , 15 . Israel Dagg

Replacements : 16 Codie Taylor , 17 Alex Hodgman,18 Nepo Laulala , 19 Scott Barrett , 20 Richie McCaw , 21 Mitchell Drummond , 22 Dan Carter , 23 Nafi Tuitavake

Highlanders
1. Brendon Edmonds , 2. Ash Dixon , 3. Josh Hohneck , 4. Tom Franklin , 5. Joe Wheeler , 6. Elliot Dixon , 7. James Lentjes , 8. Nasi Manu ( c ) , 9. Aaron Smith , 10. Lima Sopoaga , 11. Patrick Osborne , 12. Shaun Treeby , 13. Malakai Fekitoa , 14. Waisake Naholo , 15. Ben Smith ( c )

Replacements : 16. Liam Coltman , 17. Daniel Lienert-Brown , 18. Pingi Tala’apitaga , 19. Mark Reddish , 20. Dan Pryor , 21. Fumiaki Tanaka , 22. Marty Banks , 23. Jason Emery

Stormers vyhráli v Sydney

Ve druhém sobotním utkání se z výhry radovali Stormers, kteří v Sydney dokázali na uzdě udržet Waratahs. Stormers tak zaznamenali první výhru na jejich venkovní tour.

V Sydney pak dokázal celek z Kapského Města zvítězit poprvé od roku 2007. Stormers navíc až do soboty nedokázali mimo Jižní Afriku vyhrát v devíti zápasech po sobě.

Skóre utkání otevřel v 6. minutě z trestného kopu hostující Demetri Catrakilis.

Domácí odpověděli ve 12. minutě, kdy pětku položil pravý křídelník Taqele Naiyaravoro. Bernard Foley ovšem tuto pětku následně neprokopl.

Hosté se tak v 16. minutě ujali opět vedení po dalším trestném kopu Catrakilise. O čtyři minuty později Stormers položili svoji první pětku v utkání - postaral se o ni centr Damian de Allende. Catrakilis následně dvěma body z konverze pojistil vedení hostí.

Závěr první půle však patřil Waratahs. Foley nejprve snížil z trestného kopu ve 34. minutě a skóre pak dorovnal druhou pětkou domácích křídelník Rob Horne. Foley díky proměněné konverzi poslal domácí do poločasového vedení 15-13.

Druhá půle ovšem patřila Stormers, kteří nejenže skvělě bránili, ale dokázali přidat i další tři pětky. Vedení na stranu hostí vrátil ve 46. minutě položením pětky křídelník Kobus van Wyk. Konverzi proměnil vystřídavší Kurt Coleman.

V 57. minutě přišly jediné tři body Waratahs ve druhé půli a zařídil je z trestného kopu Foley.

Poté se skóre měnilo až v 70. minutě, kdy svoji druhou pětku v utkání položil centr Damian de Allende. Coleman přidal z konverze další dva body pro Stormers.

Hosté si zajistili bonusový bod v 76. minutě díky čtvrté pětce, o kterou se postaral zadák Cheslin Kolbe. Coleman sice následnou konverzi neproměnil, to ale již hosty příliš mrzet nemuselo.

Až do konce utkání se již skóre neměnilo a Stormers si tak v Sydney připsali velice cenné vítězství.

Konečný výsledek: Waratahs 18 (15) : Stormers 32 (13)

Waratahs
1.Benn Robinson, 2. Tolu Latu, 3. Sekope Kepu, 4. Will Skelton, 5. David Dennis (C), 6 .Jacques Potgieter, 7 .Michael Hooper (VC) , 8.Wycliff Palu,9. Nick Phipps, 10. Bernard Foley, 11. Rob Horne, 12. Kurtley Beale,13. Matt Carraro, 14.Taqele Naiyaravoro, 15. Israel Folau (VC)

Replacements:16 Tatafu Polota-Nau, 17 Jeremy Tilse, 18 Paddy Ryan, 19 Mitchell Chapman, 20 Pat McCutcheon, 21 Stephen Hoiles, 22 Brendan McKibbin, 23 Adam Ashley-Cooper, 24 Peter Betham, 25 Jono Lance

Stormers

15. Cheslin Kolbe , 14. Kobus van Wyk , 13. Juan de Jongh (captain) , 12. Damian de Allende , 11. Dillyn Leyds , 10. Demetri Catrakilis , 9. Nic Groom , 8. Nizaam Carr , 7. Michael Rhodes , 6. Schalk Burger (vice-captain) , 5. Manuel Carizza , 4. Eben Etzebeth , 3. Frans Malherbe , 2. Scarra Ntubeni , 1. Steven Kitshoff

Replacements: 16. Bongi Mbonambi , 17. Oli Kebble , 18. Vincent Koch , 19. Jean Kleyn , 20. Siya Kolisi , 21. Louis Schreuder , 22. Kurt Coleman , 23. Huw Jones

Cheetahs zvítězili nad Western Force

Třetí sobotní utkání se odehrálo v Perthu a domácí Western Force v něm prohráli s Cheetahs. "Gepardi" tak ukončili pětizápasovou sérii porážek a přiživili alespoň teoretické šance na play-off. Naopak Force prohráli sedmé utkání v řadě a sezóna se zdá být v jejich případě ztracená.

Force sice statisticky opanovali první půli, na poločasovém výsledku to ovšem znát nebylo.

Skóre utkání otevřel hostující křídelník Raymond Rhule svojí pětkou v 5. minutě. Joe Pietersen následnou konverzi neproměnil.

Do vedení tak šli domácí, když ve 14. minutě položil pětku křídelník Luke Morahan a konverzi proměnil "kopáč" Luke Burton.

Další změna skóre přišla až ve 36. minutě, kdy z trestného kopu skóroval Pietersen.

Luke Burton pak vrátil vedení na stranu Western Force o dvě minuty později z trestného kopu. V první půli se pak již ukazatel skóre neměnil a do šaten se šlo za stavu 10-8 pro Force.

Domácí vedení pojistili hned ve 42. minutě, kdy jejich druhou pětku položil střídající Chris Alcock. Luke Burton však relativně snadnou konverzi neproměnil a Force pak již až do konce utkání skórovat nedokázali.

Úřadovat tedy začali Cheetahs. Ve 46. minutě z trestného kopu snížil Pietersen, aby o tři minuty později přidal tentýž hráč tři body pro Cheetahs díky "dropu" z úctyhodných cca 50 metrů.

Cheetahs šli do vedení v 66. minutě, kdy pětku položil rváček Heinrich Brussow. Pietersen následně pojistil vedení svého týmu dalšími dvěma body z konverze.

Joe Pietersen pak stanovil konečné skóre utkání v 76. minutě z trestného kopu. "Útokovka" hostí v utkání zaznamenala celkem 14 bodů a byla klíčovým faktorem v cestě za vítězstvím.

Konečný výsledek: Western Force 15 (10) : Cheetahs 24 (8)

Western Force

1. Pekahou Cowan , 2. Nathan Charles , 3. Tetera Faulkner , 4. Sam Wykes (c) , 5. Adam Coleman , 6. Steve Mafi , 7. Kane Koteka , 8. Ben McCalman , 9. Alby Mathewson , 10. Sias Ebersohn , 11. Nick Cummins , 12. Luke Burton , 13. Kyle Godwin , 14. Luke Morahan , 15. Dane Haylett-Petty

Replacements : 16. Heath Tessmann , 17. Chris Heiberg , 18. Oliver Hoskins , 19. Angus Cottrell , 20. Chris Alcock , 21. Ian Prior , 22. Zack Holmes , 23. Marcel Brache

Cheetahs
15. Willie le Roux, 14. Cornal Hendricks, 13. Johann Sadie, 12. Francois Venter, 11. Raymond Rhule, 10. Joe Pietersen, 9. Sarel Pretorius,         8. Willie Britz, 7. Boom Prinsloo, 6. Heinrich Brussow, 5. Francois Uys (captain), 4. Carl Wegner, 3. Coenie Oosthuizen, 2. Torsten van Jaarsveld, 1. BG Uys

Replacements : 16. Stephan Coetzee, 17. Danie Minnie, 18. Maks van Dyk, 19. Steven Sykes, 20. Tienie Burger, 21. Tian Meyer, 22. Willie du Plessis, 23. Rayno Benjamin

Lions porazili Sharks

Ve čtvrtém sobotním utkání kola Lions v Johannesburgu porazili Sharks a prodloužili svoji vítěznou sérii již na čtyři zápasy.

První půle patřila Sharks, kteří předváděli pohledné ragby a jejich výkon v těchto momentech zápasu byl možná nejlepší v dosavadním průběhu sezóny.

Lions naopak vládli půli druhé, kromě poslední desetiminutovky, jež patřila opět soupeři.

V utkání se s přesnou muškou nepotkal ani jeden z "kopáčů". Domácí Elton Jantjies minul celkem dvě konverze a dva trestné kopy, Fred Zeilinga pak neproměnil ani jeden ze tří trestných kopů.

Skóre utkání otevřel Elton Jantjies v 9. minutě z trestného kopu. Jantjies přidal další tři body ze stejné herní situace v 18. minutě.

Hosté šli do vedení ve 20. minutě, kdy položil pětku jejich vazač Renaldo Bothma, kterou následně prokopl Zeilinga.

Ve 31. minutě položili hosté podruhé, pětku položil křídelník Lwazi Mvovo. Ani tentokrát se Zeilinga při konverzi nemýlil.

Na rozdíl pouhých tří bodů snížil položenou pětkou domácí křídelník Howard Mnisi, který v první půli vystřídal otřeseného Marka Richardse. Jantjies konverzi neproměnil a poločasové skóre znělo tedy 14-11 pro Sharks.

Do druhé půle vstoupili Lions velmi dobře. Již ve 43. minutě položil pětku Faf de Klerk. Jantjies se tentokrát při konverzi nemýlil. O další dvě minuty později přišla třetí pětka domácích, položil ji centr Harold Vorster. Jantjies ovšem další dva body z konverze nepřidal.

V 58. minutě dostal žlutou kartu centr Sharks Andre Esterhuizen, Lions ovšem tuto početní výhodu v body proměnit nedokázali.

Jak již bylo napsáno výše, byl závěr utkání v režii hostí. V 77. minutě přišla zasloužená odměna v podobě pětky střídajícího pilíře Thomase du Toita. Zeilinga přidal dva body z konverze a Lions vedli o pouhé dva body.

Lions mohli dokonce o vítězství přijít v úplném závěru utkání, což by pro ně vzhledem k vývoji zápasu byla krutá rána. Sharks totiž dostali možnost trestného kopu, který ovšem Zeilinga nasměroval hodně mimo "háčko". Lions tak vítězství uhájili a je možno je považovat za jedno z příjemných překvapení letošního ročníku soutěže.

Lions
15. Andries Coetzee , 14. Ruan Combrinck , 13. Lionel Mapoe , 12. Harold Vorster , 11. Mark Richards , 10. Elton Jantjies , 9. Faf de Klerk , 8. Warren Whiteley (c) , 7. Warwick Tecklenburg , 6. Jaco Kriel , 5. Franco Mostert , 4. Andries Ferreira , 3. Julian Redelinghuys , 2. Robbie Coetzee , 1. Jacques van Rooyen

16. Armand van der Merwe , 17. Corne Fourie , 18. Ruan Dreyer , 19. Robert Kruger , 20. Derick Minnie , 21. Lohan Jacobs , 22. Marnitz Boshoff , 23. Howard Mnisi

Sharks
15. Odwa Ndungane , 14. S'bura Sithole , 13. Waylon Murray , 12. Andre Esterhuizen , 11. Lwazi Mvovo , 10. Fred Zeilinga , 9. Cobus Reinach , 8. Renaldo Bothma  , 7. Willem Alberts, 6. Marcell Coetzee , 5. Marco Wentzel (Captain) , 4. Mouritz Botha , 3. Lourens Adriaanse , 2. Franco Marais , 1. Dale Chadwick

Replacements , 16. Monde Hadebe , 17. Thomas du Toit , 18. Matt Stevens , 19. Etienne Oosthuizen , 20. AN Other , 21. Conrad Hoffmann , 22. Lionel Cronje , 23. Jack Wilson

Bulls vyhráli nad Reds

Poslední utkání kola mezi Bulls a Reds nabídlo celkem deset pětek a oba týmy si připsaly bonusový bod. Bulls nakonec v Pretorii zvítězili a spravili si chuť po porážce z minulého týdne od Lions. Reds naopak klesli na úplné dno tabulky.

Dle poločasového skóre by se mohlo zdát, že Bulls první polovinu utkání opanovali, opak je však pravdou.

Domácí "jen" nemilosrdně trestali chyby hostí, jinak ovšem značnou část první půle trávili v defenzivě a museli předvést dvakrát tolik skládek, než jejich soupeř z Brisbane.

Skóre utkání se poprvé měnilo ve 4. minutě díky úspěšně zahranému trestnému kopu Jacques-Louis Potgietera. V 7. minutě přišla první ze šesti  pětek Bulls, položil ji křídelník Francois Hougaard. Potgieter se z následné konverze nemýlil.

V 15. minutě přišla první pětka Reds, položil ji křídelník Lachie Turner. Konverze však proměněna nebyla. I přes územní převahu znamenala tato pětka jediné body hostí v první půli.

Již o dvě minuty později se ze druhé pětky radovali Bulls, tentokrát ji položil vazač Pierre Spies. Potgieter i tuto pětku úspěšně "prokopl".

Třetí pětka Bulls přišla ve 34. minutě a položil ji stejně jako v prvním případě Francois Hougaard. Potgieter se z této herní situace nemýlil ani potřetí.

Do konce první půle se již skóre neměnilo a do šaten šly oba celky za stavu 24-5 pro Bulls.

Úvod druhé půle patřil Reds. Ve 45. minutě položil pětku Will Genia, dva body přidal z konverze Lachie Turner.

Utekly pouze zhruba další tři minuty a hosté položili potřetí. O pětku se tentokrát postaral Nick Frisby. Pětka "útokovky" Reds ovšem zůstala "neprokopnuta".

V 51. minutě viděl vazač hostí Adam Thomson žlutou kartu za zaviněný kolaps maulu. Pro hosty tato skutečnost samozřejmě znamenala velkou komplikaci.

Hned v následující minutě pojistil vedení Bulls střídající Marcel van der Merwe, jehož pětka zajistila domácím bonusový bod. Čtvrtá konverze Bulls však proměněna nebyla.

O pět minut později naposledy bodovali Reds, jejich čtvrtou pětku znamenající rovněž bonusový bod položil střídající Marco Kotze. Ani pětka Kotzeho však "prokopnuta" nebyla.

Poté už úřadovali pouze domácí Bulls. Jejich pátou pětku položil v 59. minutě centr Burger Odendaal. Dva body z konverze tentokrát už přidal Tian Schoeman, jenž vystřídal Potgietera.

Domácí položili i pošesté. V 68. minutě se o to postaral Piet van Zyl, jenž na hřišti nahradil Rudyho Paige. Tian Schoeman proměnil i tuto konverzi a protože se skóre do konce zápasu již neměnilo, mohli se Bulls radovat z vysoké výhry. Pro hosty výsledek znamená téměř jistě konec nadějí na případné play-off.

Konečný výsledek: Bulls 43 (24)