Souhrn čtvrtého kola Super Rugby

7.3.2015

Čtvrté kolo Super Rugby nabídlo divákům šest zajímavých utkání. V následujících řádcích se budeme tradičně věnovat souhrnu kola.

Za hlavní události víkendu můžeme označit bez nadsázky famózní představení mladé "útokovky" Bulls Handre Pollarda v zápase proti Cheetahs, hodnotné venkovní vítězství Highlanders nad Chiefs, stoupající formu australských Brumbies a jihoafrických Bulls nebo pro někoho překvapivou prozatimní "jízdu" Stormers, kteří jsou momentálně vedoucím týmem tabulky.

K těm méně radostným událostem kola patří pokračující se trápení týmů Sharks, Reds, Western Force a především další prohra na dno tabulky přikovaných Blues.

Nyní se již pojďme věnovat jednotlivým zápasům.

Highlanders porazili Chiefs

Highlanders si v prvním pátečním utkání 4. kola Super Rugby připsali více než cenné vítězství, když v Hamiltonu porazili místní, do této doby neporažené Chiefs. Highlanders slaví první vítězství v Hamiltonu od roku 2012.

Chiefs statisticky dominovali prvnímu poločasu utkání, do šaten však odcházeli ve vedení po jedné položené pětce a třech trestných kopech hosté.

Domácí se ve druhém poločase dostali zpět do hry a dokonce do vedení, když jim rozhodčí Nick Briant přiznal dvě trestné pětky. V historii Super Rugby se tak stalo teprve podruhé, že by si jeden tým v utkání připsal dvě trestná položení.

Poté však přišly velké chvíle střídající "útokovky" hostí Marty Bankse. Nejprve pět minut před koncem srovnal trestným kopem skóre na 17:17.

V poslední minutě pak udělal chybu Sonny Bill Williams, nařízen byl další trestný kop, jehož proměněním Marty Banks hostím zajistil vítězství.

Nutno podotkout, že se domácí "kopáči" Aaron Cruden a Andrew Horrell podělili o čtyři neproměněné trestné kopy, které by při jejich úspěšném proměnění zajistily, že čtyři body za vítězství zůstanou v Hamiltonu.

Konečný výsledek: Chiefs 17 (3) : Highlanders 20 (14)

Chiefs
1. Pauliasi Manu , 2. Hika Elliot , 3. Ben Tameifuna , 4. Matt Symons , 5. Michael Fitzgerald , 6. Johan Bardoul , 7. Sam Cane , 8. Liam Messam (c) , 9. Augustine Pulu , 10. Aaron Cruden , 11. James Lowe , 12. Sonny Bill Williams , 13. Andrew Horrell , 14. Hosea Gear , 15. Tom Marshall

Replacements : 16. Quentin MacDonald , 17. Siate Tokolahi , 18. Mitchell Graham , 19. Michael Allardice , 20. Maama Vaipulu , 21. Brad Weber , 22. Damian McKenzie , 23. Tim Nanai-Williams

Highlanders
1. Josh Hohneck , 2. Liam Coltman , 3. Ma'afu Fia , 4. Mark Reddish , 5. Joe Wheeler , 6. Gareth Evans , 7. Elliot Dixon , 8. Nasi Manu ( c ) , 9. Aaron Smith , 10. Lima Sopoaga , 11. Patrick Osborne , 12. Shaun Treeby , 13. Malakai Fekitoa , 14. Waisake Naholo , 15. Ben Smith ( c )

Replacements: , 16. Ash Dixon , 17. Brendon Edmonds , 18. Ross Geldenhuys , 19. Tom Franklin , 20. Dan Pryor , 21. Fumiaki Tanaka , 22. Marty Banks , 23. Jason Emery

Brumbies vyhráli nad Western Force

Brumbies si ve druhém pátečním utkání 4. kola připsali 10. domácí vítězství v řadě, když v Canbeře porazili Western Force.

Pevný základ k vítězství domácí doslova položili již v prvním poločase, kdy měli australské derby plně pod kontrolou a z položené pětky se radovali hned třikrát.

Nejprve položil v 7. minutě druhořadník Rory Arnold, o šest minut později pak křídelník Joe Tomane.

Mezitím svitla jiskra naděje pro hosty, když se pětky dočkal populární Nick Cummins. Klid do řad domácích však vnesla další "try" ze 23. minuty, kterou položil pilíř Ben Alexander.

Po změně stran pak ve 49. minutě zajistil bonusový bod pro domácí svou pětkou Nic White.

Druhořadník hostí Steve Mafi poté sice položil druhou pětku pro svůj tým, avšak "kopáč" domácích Christian Lealiifano svým trestným kopem ze 63. minuty zajistil domácím pohodlný náskok, který už Brumbies i přes poměrně mohutnou závěrečnou snahu hostí v pohodě ubránili.

Konečný výsledek: Brumbies 27 (19) : W.Force 15 (8)

Brumbies

1. Scott Sio , 2. Stephen Moore , 3. Ben Alexander , 4. Rory Arnold , 5. Sam Carter , 6. Scott Fardy, , 7. Jarred Butler , 8. Ita Vaea , 9. Nic White , 10. Matt Toomua , 11. Joe Tomane , 12. Christian Lealiifano , 13. Tevita Kuridrani , 14. Henry Speight , 15. Robbie Coleman.

Replacements: 16. Josh Mann-Rea , 17. JP Smith , 18. Ruan Smith , 19. Jordan Smiler , 20. Blake Enever , 21. Michael Dowsett , 22. James Dargaville , 23. Jesse Mogg

Western Force

1. Pekahou Cowan, 2. Nathan Charles, 3. Tetera Faulkner, 4. Sam Wykes (c), 5. Steve Mafi, 6. Brynard Stander, 7. Chris Alcock, 8. Ben McCalman, 9. Alby Mathewson, 10. Zack Holmes, 11. Nick Cummins, 12. Solomoni Jnr Rasolea, 13. Kyle Godwin, 14. Marcel Brache, 15. Luke Morahan

Replacements : 16. Heath Tessmann, 17. Chris Heiberg, 18. Oliver Hoskins, 19. Wilhelm Steenkamp, 20. Kane Koteka, 21. Ian Prior, 22. Sias Ebersohn, 23. Luke Burton

Lions přehráli Blues

V prvním sobotním utkání 4. kola Super Rugby, jež se hrálo na předměstí Aucklandu, hostující Lions porazili trápící se Blues.

Domácím není nic platné, že dominovali statistikám držení míče a držení území, protože jednoduše nebyli schopni převahu proměnit v body. Nutno ovšem podotknout, že obranná hra Lions byla na velice vysoké úrovni.

Blues prožívají historicky nejhorší start do soutěže, prohráli již počtvrté v řadě. Navíc je nyní čekají tři venkovní zápasy proti opravdu silným soupeřům: Hurricanes, Waratahs a Chiefs.

V prvním poločase za domácí položil vazač Jerome Kaino, jeho pětku prokopl Ihaia West, který přidal i jeden trestný kop.

Lions v první půli skórovali pouze díky trestnému kopu Eltona Jantjiese.

Ve druhé půli pak již domácí neskórovali vůbec, naopak hostující křídelník Ruan Combrinck 18. minut před koncem utkání položil pětku, kterou prokopl Elton Jantjies. A protože Jantjies přidal ve druhém poločase i dva trestné kopy, bylo o vítězi zápasu jasno.

Konečný výsledek: Blues 10 (10) : Lions 13 (3)

Blues

1.Ofa Tu'ungafasi , 2. Keven Mealamu ,3. Charlie Faumuina , 4. Josh Bekhuis , 5. Patrick Tuipulotu , 6. Steven Luatua , 7. Luke Braid , 8. Jerome Kaino , 9. Jimmy Cowan , 10.Ihaia West , 11.Melani Nanai , 12.Francis Saili , 13.Charles Piutau , 14.Frank Halai , 15. Lolagi Visinia

Replacements : 16. James Parsons , 17. Sam Prattley , 18. Angus Ta'avao , 19. Hayden Triggs , 20. Brendon O'Connor , 21. Jamison Gibson-Park , 22. Simon Hickey , 23. Hamish Northcott

Lions

15. Andries Coetzee , 14. Ruan Combrinck , 13. Lionel Mapoe , 12. Harold Vorster , 11. Sampie Mastriet , 10. Elton Jantjies , 9. Ross Cronje , 8. Warren Whiteley (c) , 7. Warwick Tecklenburg , 6. Jaco Kriel , 5. Martin Muller , 4. Franco Mostert , 3. Julian Redelinghuys , 2. Robbie Coetzee , 1. Corne Fourie

Replacements : 16. Armand van der Merwe , 17. Jacques van Rooyen , 18. Ruan Dreyer , 19. Robert Kruger , 20. Derick Minnie , 21. Faf de Klerk , 22. Jaco van der Walt , 23. Howard Mnisi

Waratahs zvítězili nad Reds

V pro diváka nepříliš záživném utkání porazili loňští šampioni Waratahs celek Reds. Utkání se hrálo na domácím stadionu Reds v Brisbane.

Hosté byli stínem týmu, který opanoval minulou sezónu Super Rugby.

O jejich body se staral téměř výhradně Bernard Foley, jenž v první půli proměnil dva trestné kopy a položil pětku, kterou si následně sám prokopl. Ve druhém poločase přidal ještě jeden trestný kop a prokopl pětku Petera Bethama.

Domácím na poslední chvíli vypadl ze sestavy druhořadník James Horwill, což vedlo k narychlo přeskupeným postům jednotlivých hráčů v jejich týmu.

I to zřejmě mělo vliv na skutečnost, že Reds si v utkání připsali pouze pět bodů za neprokopnutou pětku Marca Kotzeho, která přišla až minutu před koncem zápasu.

Konečný výsledek: Reds 5 (0) : Waratahs 23 (13)

Queensland Reds

1. James Slipper, 2. Saia Fainga'a, 3. Sam Talakai, 4. Dave McDuling, 5. Marco Kotze, 6. Adam Thomson, 7. Liam Gill, 8. Jake Schatz, 9. Will Genia, 10. Nick Frisby, 11. Lachie Turner, 12. Anthony Fainga'a, 13. Chris Feauai-Sautia, 14. Chris Kuridrani, 15. James O'Connor

Replacements : 16. James Hanson, 17. Ben Daley, 18. Sef Faagase, 19. Murray, 20. Curtis Browning, 21. Scott Gale, 22. Ben Tapuai, 23. Campbell Magnay

Waratahs

1.Benn Robinson, 2.Tatafu Polota-Nau, 3.Sekope Kepu, 4.Will Skelton, 5.David Dennis (C), 6.Jacques Potgieter, 7.Michael Hooper (VC), 8.Wycliff Palu, 9.Nick Phipps, 10.Bernard Foley, 11.Rob Horne, 12.Kurtley Beale, 13.Matt Carraro, 14.Peter Betham, 15.Israel Folau (VC)

Replacements:16.Tolu Latu, 17.Jeremy Tilse, 18.Paddy Ryan ,19.Sam Lousi ,20.Mitchell Chapman ,21.Stephen Hoiles ,22.Brendan McKibbin ,23.Jono Lance ,24.Taqele Naiyaravoro

Bulls vyhráli nad Cheetahs

Třetí sobotní utkání se uskutečnilo na domácím stadionu Cheetahs ve městě Bloemfontein, kde vítězství slavili hostující Bulls.

Domácí prohráli první utkání v sezóně, naopak tým Bulls navázal na výhru nad týmem Sharks z minulého týdne a vše nasvědčuje tomu, že jeho forma má vzestupnou tendenci.

Hosté drželi kontrolu nad utkáním v podstatě v celém jeho průběhu. Položili tři prokopnuté pětky (oproti dvěma prokopnutým pětkám domácích) a když k tomu přidáme i fakt, že jejich útoková spojka měla svůj den, bylo o vítězi rozhodnuto.

U mladého "turbotalentu" Bulls - Handre Pollarda - je třeba se zastavit, hru hostí nejen skvěle dirigoval, ale navíc bodoval všemi způsoby, které ragby umožňuje - spolehlivě kopal trestné kopy, jednu pětku sám položil, kromě po ní následující, proměnil i zbylé dvě konverze a přidal dokonce i drop goal.

Výkony dvacetiletého talentu jsou konstantní a Handre má všechny předpoklady k tomu stát se opravdou hvězdou nejen co se týče Super Rugby, ale samozřejmě i na mezinárodní scéně v dresu Springboks. (Vzpomeňme na jeho loňské představení proti All Blacks: 2 pětky, 3 konverze, 1 trestný kop).

Konečný výsledek: Cheetahs 20 (6) : Bulls 39 (23)

Cheetahs

1 Danie Mienie, 2 Torsten van Jaarsveld, 3 Coenie Oosthuizen, 4 Carl Wegner, 5 Francois Uys (C ), 6 Boom Prinsloo, 7 Oupa Mohoje, 8 Jean Cook, 9 Tian Meyer,(VC), 10 Joe Petersen, 11 Raymond Rhule, 12 Michael van der Spuy, 13 Francois Venter, 14 Cornal Hendricks, 15 Willie le Roux

Replacements : 16. Stephan Coetzee, 17. BG Uys, 18. Maks van Dyk, 19. Tienie Burger, 20. Steven Sykes, 21. Shaun Venter 22. Willie du Plessis, 23. Johann Sadie

Bulls

15. Jesse Kriel, 14. Bjorn Basson, 13. JJ Engelbrecht, 12. Jan Serfontein, 11. Francois Hougaard, 10. Handre Pollard, 9. Rudy Paige, 8. Pierre Spies (c), 7. Lappies Labuschagne, 6. Deon Stegmann, 5. Victor Matfield , 4. Jacques du Plessis , 3. Trevor Nyakane , 2. Adriaan Strauss, 1. Morne Mellett

Replacements: 16. Callie Visagie, 17. Dean Greyling, 18. Marcel van der Merwe, 19. Grant Hattingh, 20. Hanro Liebenberg, 21. Tian Schoeman, 22. Piet van Zyl, 23. Jurgen Visser.

Stormers si poradili s týmem Sharks

Stormers v posledním zápase 4. kola Super Rugby doma v Kapském Městě porazili Sharks.

Skóre utkání otevřel ve třetí minutě zápasu trestným kopem hostující Pat Lambie. První pětku zápasu položil křídelník domácích Johnny Kotze v 18. minutě, následnou konverzi proměnil Demetri Catrakilis. Brzy poté ve 20. minutě zápasu dostal ovšem domácí Nic Groom žlutou kartu, čehož využil Pat Lambie k položení, pětku si poté její autor sám úspěšně prokopl.

Domácí Catrakilis přidal do poločasu pro svůj tým ještě šest bodů za dva úspěšně proměněné trestné kopy. Další dva proměnil i brzy po změně stran.

Hosté přidali ve druhém poločase již pouze tři body za trestný kop Pata Lambieho, zatímco domácím bylo uznáno trestné položení v 65. minutě utkání. Následnou konverzi proměnil střídající Kurt Coleman, jenž později přidal i jeden trestný kop.

Konečný výsledek znamená jediné, Stormers jsou spolu s Hurricanes poslední dva týmy, jež zůstávají neporažené, narozdíl od týmu z Wellingtonu však Stormers hráli již čtyři utkání.

Naopak hosté nevstoupili do soutěže zrovna přesvědčivě, protože ze čtyř utkání dokázali vyhrát pouze jednou.

Konečný výsledek: Stormers 29 (13) : Sharks 13 (10)

Stormers

15. Cheslin Kolbe , 14. Johnny Kotze , 13. Juan de Jongh (vice-captain) , 12. Damian de Allende , 11. Dillyn Leyds , 10. Demetri Catrakilis , 9. Nic Groom , 8. Duane Vermeulen (captain) , 7. Siya Kolisi , 6. Nizaam Carr , 5. Manuel Carizza , 4. Eben Etzebeth , 3. Vincent Koch , 2. Scarra Ntubeni , 1. Steven Kitshoff

Replacements: 16. Neil Rautenbach (On Super Rugby debut for the Stormers) , 17. Alistair Vermaak , 18. Frans Malherbe , 19. Jean Kleyn , 20. Schalk Burger , 21. Louis Schreuder , 22. Kurt Coleman , 23. Huw Jones

Sharks

15. SP Marais , 14. Odwa Ndungane , 13. JP Pietersen , 12. Francois Steyn , 11. Lwazi Mvovo , 10. Patrick Lambie , 9. Cobus Reinach , 8. Ryan Kankowski , 7. Willem Alberts , 6. Marcell Coetzee , 5. Pieter-Steph du Toit , 4. Lubabalo Mtyanda , 3. Matt Stevens , 2. Bismarck du Plessis (C) , 1. Thomas du Toit

Replacements : 16. Kyle Cooper , 17. Dale Chadwick , 18. Lourens Adriaanse , 19. Marco Wentzel , 20. Renaldo Bothma , 21. Conrad Hoffmann , 22. Andre Esterhuizen , 23. Jack Wilson

Volný los měly týmy Crusaders, Hurricanes a Rebels.

Pozn.: V době publikování článku nebyly na serveru youtube.com k dispozici Highlights utkání Chiefs-Highlanders a také Stormers-Sharks, proto byl použit záznam celých utkání.

Rovněž se omlouvám za kvalitu ostatních videí, vím, že není valná, ale jiná, volně dostupná videa k dispozici nejsou, v budoucnu se to pokusím vyřešit.

Pro náročnějšího diváka jsou zpravidla na youtube.com dostupné záznamy celých utkání. Děkuji za pochopení.