28.2.2016

Wales vs Francie (19:10)

V pátek se rozzářilo Millennium Stadium, nad střetnutím domácího Walesu se skvěle hrající Francií. Čekal se nervy drásající boj, plný trvdých střetů a krásných akcí. Wales měl před tímto utkáním jednu remízu s Irskem a jednu výhru nad Skoty. Zato Francie, která je pod novým vedením zázračného Guy Novése, se mohla pyšnit dvěmi výhrami a to nad Itálií a Irskem. Málo kdo by čekal, že vliv nového trenéra, bude mít své ovoce tak brzy.

Ale jak už to bývá, když je něco hodně očekávané, není to vždy takové. V prvním poločase se spíše taktizovalo a ani jeden tým se nedostal k ničemu kloudnému. Není proto divu, že na kraji první půle byl stav 6:3 pro domácí. Všichni už otáčeli myšlenky k druhému poločasu, když se v 36. minutě doslova utrhnul Davies, mlýnovka Walesu, ihned po zahraném mlýnu. Prošel jako nůž máslem obranou Francie až do dvaadvacítky, kde z otočky pokopnul míč na levou stranu, přímo do pětkoviště, kde jej jen o konečky prstů nestihl Liam Williams.

Druhou půli odstartoval trestným kopem Biggar. Na kraji 46. minuty, vypadnul míč Poirotovi při skládce, k míči se dostal Jonathan Davies, který překopl obranu Francie, následoval sprint za volným míčem, který vyhrál North a za pomocí drobných pokopů udolal šišku a položil. Dále se však utkání neslo stále ve stejném duchu úporného boje bez výraznějších šancí.

Francie se přesto také dostala k položení, a to 78. minutě, kdy po outu následoval rolling maul, na jehož konci byl kapitán Francie Guirado. Nic to však neměnilo na faktu, že Wales slavil výhru 19:10. Dá se z části řící, že nedisciplinovanost Francie, s fakten, že Wales stejně jako v předchozím utkání se Skoty, potrestal okamžitě chybu soupeře položením. Oba týmy zůstavají nadále v boji o titul, ale Wales díky remíze je na to o trochu lépe.

Wales

15 Liam Williams, 14 Alex Cuthbert, 13 Jonathan Davies, 12 Jamie Roberts, 11 George North, 10 Dan Biggar, 9 Gareth Davies, 8 Taulupe Feletau, 7 Sam Warburton, 6 Dan Lydiate,  5 Alun Wyn Jones, 4 Bradley Davies, 3 Samson Lee, 2 Scott Baldwin, 1 Rod Evans

Lavička: 16 Ken Owens, 17 Gethin Jankins, 18 Tomas Francis, 19 Jake Ball, 20 Justin Tipuric, 21 Lloyd Williams, 22 Rhys Priestland, 23 Gareth Anscombe

Francie

15 Maxime Médard, 14 Virimi Vakatawa, 13 Maxime Mermoz, 12 Jonathan Danty, 11 Djibril Camara, 10 Jules Plisson, 9 Maxime Machenaud, 8 Damien Chouly, 7 Atoine Burban, 6 Wenceslas Lauret, 5 Alexandre Flanquart, 4 Paul Jedrasiak, 3 Rabah Slimani, 2 Guilhem Guirado (c), 1 Jefferson Poirot

Lavička: 16 Camille Chat, 17 Vincent Pelo, 18 Uini Antonio, 19 Yoann Maestri, 20 Loann Goujon, 21 Sébastien Bézy, 22 François Trinh-Duc, 23 Gael Fickou

Muž zápasu: Gareth Davies

Hlavní rozhodčí: Wayne Barnes (Anglie)

Itálie vs Stotsko (20:36)

Hned první sobotní utkání, bylo co do pohledných akcí, jako chutné sousto na vidličce gurmána. Italové hostili Skoty a byl to neoficiální boj o to, kde nezíská "Wooden Spoons, tedy "Dřevěnou lžíci", trofej pro tým který skončí poslední.

Skotové, kteří od RWC 2015, pozvedli výkony oproti předchozím ročníkům, vlétli do utkání jako tajfun, který roztáčel po celý zápas velezkušený Stuart Hogg. To mělo za následek, že během první čtvrt hodinky nasázelo Skotsko po dvou pětkách a užívalo si utkání. Italové kontrovaly ve 29. minutě, konkrétně Ghiraldini.

Italové se pokusili v 62. minutě o návrat do utkání, v podobě polokládky druhořadníka Furna. Jenže tentokrá si Skotové nenechali vzít utkání a v 78. munutě, po krásné zadovce Hogga, položil Seymour. Dal tak konečnou podobu skóre 20:36.

Itálie

15 David Odiete, 14 Leonadro Sarto, 13 Michale Campagnaro, 12 Gonzalo Garcia, 11 Mattia Bellini, 10 Kelly Haimona, 9 Edoardo Gori, 8 Sergie Parisse (c), 7 Alessandro Zanni, 6 Franceso Minto, 5 Josua Furno, 4 Marco Fuser, 3 Lorenzo Cittadini, 2 Leonardo Ghiraldini, 1 Andrea Lovotti

Lavička: 16 Davide Giazzon, 17 Matteo Zanusso, 18 Martin Castrogiovanni, 19 Valerio Bernabo, 20 Andries Van Schalkwyk, 21 Guglielmo Palazzani, 22 Edoardo Padovani, 23 Andrea Pratichetti

Skotsko

15 Stuart Hogg, 14 Tommy Seymour, 13 Mark Bennett, 12 Duncan Taylor, 11 Tim Visser, 10 Finn Russell, 9 Greig Laidlaw (c), 8 Ryan Wilson, 7 John Hardie, 6 John Barclay, 5 Jonny Gray, 4 Richie Gray, 3 Willem Nel, 2 Ross Ford, 1 Alasdair Dickinson

Lavička:

16 Stuart McInally, 17 Rory Sutherland, 18 Moray Low, 19 Tim Swinson, 20 Josh Strauss, 21 Sam Hidalgo-Clyne, 22 Peter Horne, 23 Sean Lamont

Muž zápasu: Greig Laidlaw

Hlavní rozhodčí: Jaco Peyper (JAR)

Anglie vs Irsko (21:10)

O třešničku na dortu třetího kola, se postarala Anglie která hostila Irsko. "Red rose" mají našlápnuto k titulu, zato Irsko pokulhává s jednou remízou a prohrou. V prvním poločase se ke slovu dostávali hlavně kopáči obou týmů. Přesto krásné akce Vunipoli a Hartleyho, které Irsko zastavilo na samé hranici pětkoviště, naznačovali, že u kopů rozhodně nezůstane. Prvním kdo položil, bylo ale Irsko. A to po velkém tlaku ve 45. minutě, kdy se skulinkou v obraně protáhl Conor Murray a Irsko šlo do vedení. Anglie pár minut na to předvedla smrtelnou pětiminutovku, ve které dvakrát položila a výrazně odskočila nepříjemnému Irsku. To se však nechtělo vzdát a svůj tlak jen umocnili.

Jenže ani dvě žluté karty (Haskell, Care), ani přečíslení Anglie, nedokázalo Irsko využít tak, jak by si představovalo. Pouze vypadlý míč při pokládce od Henshawa a neuznaná pětka v samém závěru. Anglie tak mocně kráčí k zisku Six Nations.