Senzace na Twickenhamu: Irsko porazilo mistry světa 19-13

8.3.2004 Six Nations: Anglie-Irsko 13:19

Světoví šampióni se dostali zaslouženou porážkou od Irska 19-13 zpět na zem. Z původně zamýšleného sobotního „rožnění“ na Twickenhamu se vyklubala první domácí porážka po dvaadvaceti zápasech. Irové naproti tomu porazili Anglii na jejím hřišti po neuvěřitelných dvaadvaceti letech.

Irové byli lepší po celý zápas. Jeden neuvěřitelný příklad za všechny: domácí prohráli jedenáct ze svých třiceti autů, zatímco Irové pouhé dva z dvaadvaceti.

A vzhledem k tomu, že Angličané nezískávali ani mnoho míčů z hry, byla první domácí porážka v Poháru od roku 1997, kdy tým převzal Clive Woodward, zcela zaslouženě na světě.

Útoková spojka Ronan O'Gara proměnil celkem čtyři trestné kopy a kop po pětce zadáka Girvana Dempseyho v úvodu druhého poločasu.

"Vyhrálo lepší mužstvo, nemáme si na co stěžovat," uznal po utkání anglický kapitán Lawrence Dallaglio.

"Irové nás úplně vymazali v autech. Když uděláte tolik zbytečných chyb jako my, je skoro nemožné zvítězit."

"Nehráli tak, jak bychom od Anglie čekali," uvedla irská tříčtvtrka Brian O'Driscoll, a dodal: "Věděli jsme, že to někdy musí přijít. Hodně jsme si věřili a říkali si, proč bychom to nemohli být zrovna my."

Prvních pětadvacet minut se domácí lopotili převážně na vlastní polovině, zatímco Irové hráli srdcem a navíc výborně takticky.

O'Gara sice v 9. minutě první TK neproměnil, v 16. a 23. minutě se ale už irští diváci mohli radovat.

Zasloužené vedení nicméně nemělo dlouhé trvání, Dallaglio obral Petera Stringera po mlýnu o míč, předal Paulu Graysonovi, ten Mattu Dawsonovi, který pohodlně položil jedinou anglickou pětku v zápase.

Touto akcí Lions skončili s útočením a dostali se zpět pod irský tlak. Ještě do konce prvního dějství zvýšil zasloužený náskok dvěma TK O'Gara: 12-10.

Anglie se pokusila o zvrat na počátku druhého poločasu, Ben Cohen se už radoval z pětky u rohového praporku – marně. A podobná situace se měla ještě opakovat.

Irové se rychle dostali ke své hře a vývoj zápasu opět kontrolovali. Výborně hrající tříčtvtrka Gordon D'Arcy se probil středem hřiště, a po sérii krátkých přihrávek zvýšil zadák Girvan Dempsey irské vedení na 17-10.

Štěstí stálo při připravených a lepších Irech. Videorozhodčí neuznal po hodině hry Angličanům další pětku: střídající mlynář Mark Regan hrál v autu...

Po této "křivdě" se Angličané krátkými přihrávkami dostali načas do tempa. Grayson dokonce snížil trestným kopem 13 minut před koncem na 19-13.

Mistři světa dali do finiše všechno, představa prohry je ale svazovala natolik, že jen kupili chybu na chybu.

Zcela úspěšní nebyli ani Irové. Tři minuty před závěrečným hvizdem se Malcolm O'Kelly - po dalším špatně zahraném autu Anglie – zmocnil deset metrů před pětkovištěm míče, ovšem stoprocentní šance skončila v nepřehledném chumlu.

Anglie:

15-Iain Balshaw (22-James Simpson-Daniel, 54); 14-Josh Lewsey, 13-Jason Robinson, 12-Will Greenwood, 11-Ben Cohen; 10-Paul Grayson (21-Olly Barkley 56-67), 9-Matt Dawson; 8-Lawrence Dallaglio (kapitán), 7-Richard Hill, 6-Joe Worsley (18-Chris Jones, 54), 5-Ben Kay, 4-Steve Borthwick, 3-Phil Vickery, 2-Steve Thompson (16-Mark Regan, 61), 1-Trevor Woodman.

Náhradníci, kteří zůstali na lavičce:

17-Matt Stevens, 19-Neil Back, 20-Andy Gomarsall.

Irsko:

15-Girvan Dempsey (22-Kevin Maggs, 63); 14-Shane Horgan, 13-Gordon D'Arcy, 12-Brian O'Driscoll (kapitán), 11-Tyrone Howe; 10-Ronan O'Gara, 9-Peter Stringer; 8-Anthony Foley, 7-Keith Gleeson, 6-Simon Easterby, 5-Paul O'Connell, 4-Malcolm O'Kelly, 3-John Hayes, 2-Shane Byrne, 1-Reggie Corrigan.

Náhradníci:

16-Frank Sheahan, 17-Simon Best, 18-Gary Longwell, 19-Victor Costello, 20-Guy Easterby, 21-David Humphreys.

Rozhodčí: Paul Honiss (Nový Zéland)

Ragby CZ > Zprávy > Six Nations 2014 > Senzace na Twickenhamu: Irsko porazilo mistry světa 19-13