RWC 2015: Posledním semifinalistou jsou s velikým štěstím Australané

18.10.2015

Poslední čtvrtfinále letošního Mistrovství světa proti sobě na londýnském Twickenhamu svedlo celky Austrálie a Skotska.

Ze všech čtyř čtvrtfinálových utkání, mělo být právě toto dle papírových předpokladů nejjasnější - vcelku s přehledem měla postoupit Austrálie.

Rozhodčí utkání Craig Joubert utíka po závěrečném hvizdu ze scény, aniž by si s hráči podal rukuZoom gallery
Rozhodčí utkání Craig Joubert utíka po závěrečném hvizdu ze scény, aniž by si s hráči podal ruku

Ovšem ze zápasu nakonec bylo největší drama dosavadního průběhu turnaje a Skotové se mohli stát jediným evropským týmem, který se podívá do semifinále.

Australané sice do utkání vstoupili dobře, již v 9. minutě položil pětku A. Ashley-Cooper, ovšem Bernard Foley neměl zrovna svůj "kopáčský" den a konverzi neproměnil.

Skoty držely v utkání tři věci - chyby Australanů, přesná muška kopáče Graiga Laidlawa a nesmírná bojovnost a houževnatost.

A tak přestože favorit zápasu položil v první půli hned tři pětky, do šaten šli s jednobodovým náskokem Skotové, přestože položili pouze jednou.

Podstatné věci, které diváky zvedaly ze sedadel přišly ve druhé půli. Ve 42. minutě viděl velmi, velmi přísnou žlutou kartu za údajný úmyslný předhoz skotský křídelník Sean Maitland.

Australané početní výhodu jednoho muže v poli využili a zásluhou Drewa Mitchella položili již ve 43. minutě další pětku, kterou konečně prokopl Foley a mohlo se zdát, že odpor Skotů je tím definitivně zlomen, realita byla ovšem jiná.

Ve 47. minutě snížil Laidlaw z TK; náskok pro Australany ovšem opět ze stejné situace navýšil Foley o sedm minut později. Pak však přišla 59. minuta - v ní položil druhou pětku Skotů Tommy Seymour. Bohužel pro Skoty Laidlaw konverzi z velmi těžkého úhlu neproměnil a Skotové stále bod ztráceli.

Podruhé v zápase se zdálo být jasno v 64. minutě, kdy již pátou pětku Australanů položil Tevita Kuridrani, na jehož pětku dal razítko Foley úspěšnou konverzí. Rozdíl byl osmibodový a pro Skoty situace zdánlivě zoufalá.

V 69. minutě vykřesal jiskřičku naděje pro evropský celek opět Laidlaw zásluhou další proměněné penalty.

S blížícím se závěrem utkání začalo v Londýně silně pršet a tento faktor hrál důležitou roli.

Po obrovské chybě při rozehrávce v 74. minutě totiž položil pětku pod háčko Mark Bennett, Laidlaw neměl s konverzí problém a náhle tu bylo dvoubodové vedení Skotů.

Úplný závěr byl však bohužel velmi kontroverzní a přinesl několik diskutabilních rozhodnutí rozhodčích.

Nejprve měl být zřejmě potrestán atak na skotského hráče po odkopu míče, nestalo se tak.

Skotové v úplném závěru zápasu zahrávali svůj vlastní aut, který ovšem, zřejmě i zásluhou deštivého počasí zahráli špatně a v nepřehledné situaci byl sudím Joubertem nařízet TK ve prospěch Australanů za ofsajdové postavení jednoho ze Skotů.

Opakované záběry ovšem ukázaly, že míče se dotkl nejprve Australan Nick Phipps a správně měl tedy následovat mlýn pro Australany.

Sudí Joubert v této situaci nemohl využít TMO a situaci tak musel posoudit v reálném čase, bohužel tak učinil špatně.

Bernard Foley tak ve vypjatém momentu kopal penaltu, kterou proměnil a poslal tak Australany do semifinále, protože Skotům již na další obrat v zápase nezbýval čas.

Skotové si za svůj výkon zaslouží velikou pochvalu, Australané si mohou z hluboka oddechnout.

Konečný výsledek: Austrálie 35(15) : Skotsko 34(16)

 
Sestřih utkání Austrálie vs. Skotsko

Statistiky utkání:

Austrálie
Položení: A. Ashley-Cooper (9.), D. Mitchell (30., 43.), M. Hooper (40.), T. Kuridrani (64.)
Konverze: B. Foley (44., 65.)
TK: B. Foley (54., 80.)
DG: -
ŽK: -

Skotsko
Položení: P. Horne (18.), T. Seymour (59.), M. Bennett (74.)
Konverze: G. Laidlaw (19., 75.)
TK: G. Laidlaw (14., 21., 34., 47., 69.)
DG:
-
ŽK:
S. Maitland (42.-52.)

Hlavní rozhodčí: Craig Joubert (JAR)
Stadion: Twickenham Stadium, Londýn; návštěva: 77 110

Sestavy:

Austrálie
1. Scott Sio , 2. Stephen Moore (c) , 3. Sekope Kepu , 4. Kane Douglas , 5. Rob Simmons , 6. Scott Fardy , 7. Michael Hooper (vc) , 8. Ben McCalman , 9. Will Genia , 10. Bernard Foley , 11. Drew Mitchell , 12. Matt Giteau , 13. Tevita Kuridrani , 14. Adam Ashley-Cooper (vc) , 15. Kurtley Beale

Lavička: 16. Tatafu Polota-Nau , 17. James Slipper , 18. Greg Holmes , 19. Dean Mumm , 20. Sean McMahon , 21. Nick Phipps , 22. Matt Toomua , 23. Quade Cooper

Skotsko:
15. Stuart Hogg, 14. Sean Maitland, 13. Mark Bennett, 12. Peter Horne, 11. Tommy Seymour, 10. Finn Russell, 9. Greig Laidlaw (c), 8. David Denton, 7. John Hardie, 6. Blair Cowan, 5. Richie Gray, 4. Tim Swinson, 3. WP Nel, 2. Fraser Brown, 1. Alasdair Dickinson

Lavička: 16. Kevin Bryce, 17. Gordon Reid, 18. Jon Welsh, 19. Alasdair Strokosch, 20. Josh Strauss, 21. Henry Pyrgos, 22. Richie Vernon, 23. Sean Lamont

Ragby CZ > RWC 2015 > RWC 2015: Posledním semifinalistou jsou s velikým štěstím Australané
Loading...

Rugby World Cup 2015

Loading...

Rugby World Cup 2015

právě se děje

soutěže

 načítám...