RWC 2015: All Blacks obhájili titul mistrů světa!

31.10.2015

V pátek v podvečer vyvrcholilo mistrovství světa v ragby strhujícím finálovým utkáním.

Na vyprodaném Twickenhamu se v boji o titul historicky poprvé potkaly celky Nového Zélandu a Austrálie - a že se bylo na co dívat...

Richie McCaw a Dan Carter drží pohár Webba Ellise; All Blacks vyhráli RWC 2015

Za mírného favorita zápasu byli odborníky i širokou veřejností pasováni All Blacks, nicméně Wallabies vedení trenérem Cheikou udělali za poslední rok obrovský progres a nebylo je tedy radno podceňovat.

První půle v režii All Blacks

Úvod zápasu patřil All Blacks, nicméně ze silného tlaku vytěžili díky D. Carterovi pouze tři body za proměněnou penaltu v 8. minutě.

Wallabies hru postupně vyrovnávali a ve 14. minutě dorovnal úspěšnou penaltou skóre B. Foley.

All Blacks v závěru první půle opět přebrali iniciativu, z čehož rezurtovalo šest bodů, které zajistil opět Dan Carter ve 27. a 36. minutě z TK.

Novozélanďané navíc položili i první pětku zápasu, jejím autorem byl po rychlé týmové akci ve 39. minutě objev turnaje - křídelník Nehe Milner-Skudder.

Carter konverzi proměnil a do šaten tak šli All Blacks s nadějným vedením v poměru 16:3.

Australané navíc v první půli ztratili dva zraněné hráče - hřiště museli postupně opustit druhořadník Kane Douglas a "tříčtvrtka" Matt Giteau.

Nervy, strhující podívaná ve druhé půli a přece jen slavící All Blacks

Do druhé půle vystřídal novozélandský trenér Hansen "tříčtvrtku" Conrada Smithe, za něhož nastoupil Sonny Bill Williams - tah to byl velmi dobrý.

Byl to právě Williams, který hned ve 42.  minutě pro něj typicky jednou rukou uvolnil Ma´a Nonu, jenž prolétl rozhozenou obranou Wallabies a položil druhou pětku svého celku. Přestože Carter tentokrát konverzi neproměnil, zdálo se, že All Blacks již utkání nepustí.

Přišla však 52. minuta, v níž viděl zadák All Blacks žlutou kartu za nebezpečnou skládku a tento jeho prohřešek využili Wallabies dokonale.

V podstatě ihned po odchodu Smitha ze hřiště zahrávali Australané aut, po kterém se svázali do maulu a tento rozjetý vlak se zastavil až v "pětkovišti" - autorem pětky nemohl být nikdo jiný než David Pocock.

Foley konverzi proměnil a Wallabies byli zpět.

Ben Smith samozřejmě vzadu chyběl a Australané svého soupeře sevřeli v mohutném náporu.

Po jednom z překopů se v 65. minutě dostal k míči Tevita Kuridrani, prolétl mezi špatně postavenými hráči All Blacks a položil druhou pětku svého týmu. Foley se z konverze nemýlil ani tentokrát a drama bylo na světě.

All Blacks vedli pouze o čtyři body a rozhodně se necítili ve své kůži a to i přes to, že se na hřiště vrátil Ben Smith.

All Blacks však měli na hřišti Dana Cartera, jenž se v 70. minutě rozhodl pro drop, který krásně proměnil. Šlo patrně o klíčový okamžik utkání.

Carter navíc v 75. minutě přidal další tři body z penalty - pozice to rozhodně nebyla jednoduchá a klobouk dolů před Danem.

Wallabies nezbývalo nic jiného než vsadit vše na jednu kartu, kartu útočnou s nezajištěnou obranou.

Přestože Australané drželi míč, naráželi na dobře připravený obranný val All Blacks. Výsledek tohoto snažení mohl skončit dvojím způsobem - pětkou nebo chybou. Minutu před koncem se stalo to druhé.

Předhoz Australanů bleskově zpracoval Ben Smith (který tak napravil své vyloučení), šikovně jej nakopl do prostoru, do něhož se vřítil Beauden Barrett, kterého je v plném běhu nemožné zastavit, jednou si míč pokopl a položil třetí pětku All Blacks v utkání a definitivně tak rozhodl o osudu celého zápasu.

Konverzi proměnil Dan Carter a doknce finále v tu chvíli chyběly vteřiny.

Australané rozehráli a poté co Ben Smith zakopl míč do autu mohly již naplno propuknout oslavy All Blacks, oslavy celku, kterému se jako prvnímu v historii RWC podařilo obhájit mistrovský titul.

Finálové utkání, ve kterém mimochodem padlo nejvíce bodů v historii finálových zápasů na RWC, přineslo krásnou, dechberoucí podívanou a bylo tak více než důstojným zakončením velmi povedeného šampionátu.

Nesmutněme, RWC 2019 v Japonsku tu bude již za necelé čtyři roky.

Konečný výsledek: All Blacks 34(16) : Wallabies 17(3)