Rusko to myslí s budoucností ragby vážně

14.6.2007 Australský tisk našel vazbu mezi Ruskem a jejich nejlepším týmem Super 14

Matt Giteau, jeden z nejlépe placených australských hráčů
Matt Giteau, jeden z nejlépe placených australských hráčů
Rusko v souboji s Austrálií v sedmičkách
Rusko v souboji s Austrálií v sedmičkách

Firepower plánuje použít Australské ragbisty jako pěšáky v Rusku. Kontroverzní postranní platby hráčům týmu Western Force mohou být spojeny s ambiciózním Ruským plánem na vytvoření domácí ragbyové Superligy. Australany chtějí použít aby vedli trenérské kurzy v Moskvě.

Podle Rugby Heaven a The Herald přeložil R@ze. Autoři: Gerard Ryle and Jacquelin Magnay.

The Herald rozumí plánu, pocházejícímu od kontroverzní petrochemické společnosti Firepower, jako snahu přivést ruské hráče a trenéry do ragbyové akademie Western Force, samozřejmě s její finanční podporou. Co ale činí tento plán neobvyklým, je skutečnost, že mezinárodní ragbyová federace IRB považuje Rusko za ragbyový národ třetí garnitury, někde mezi ragbyově nevýznamnými státy jako Portugalsko, Namibia a Maroko. Rusko se nekvalifikovalo na žádný z posledních čtyřech světových pohárů.

Další částí tohoto plánu také je prosadit Rusko do čtyř let jako plnohodnotného člena výkonného výboru IRB a v příštím roce vytvořit mezinárodní turnaj EurAsia Cup. V Ruské superlize hraje osm klubů, výhledově by v roce 2011 mohla čítat mezi 12 a 16 kluby, přičemž v roce 2006 průměrná návštěva na zápasech byla 3285 diváků.

„Je zde vysoký potenciál a není žádný důvod k tomu, proč by Rusko nemohlo být jednou z hlavních sil v tomto druhém největším sportu na světě,“ konstatuje se v návrhu. Zatím je nejasné, jestli jsou úplné detaily známy výboru Western Force a lidem Australské ragbyové unie (ARU).

Mluvčí Wester Force Tom Baddeley k tomu řekl: „Neznám podrobnosti ruského návrhu, ale jsem si vědom toho, že probíhali diskuze o tom, že západní Austrálie se stane vynikajícím centrem pro ragbyové národy druhé a třetí garnitury, které se zapojí do našeho programu. Existují plány na vytvoření nového zařízení, sdíleného také sportovci z jiných odvětví a místním Sportovním institutem.“

Návrh vzešel v závěru minulého roku jako součást sponsoringu Ruské ragbyové unie firmou Firepower. RUR (Ruská ragbyová federace) k tomu uvádí, že dalšími sponzory jsou společnosti Nemiroff, Deutsche Bank, Renasissance Cupital, British Airways a DHL.

Firepower současně sponzoruje i tým Wester Force, který hraje v Super 14. Firma Firepower, kontrolovaná administrativou Western Australia, má společný podnik s jedním z nejkontroverznějších ruských podnikatelů Grigorijem Lučanským.

Lučanský, který má ruské a izraelské občanství, je ve vyšetřování Interpolu, britské MI6 a izraelské justice. Byl vyhoštěn z Kanady a několikrát mu bylo zamítnuto povolení vstoupit na území Velké Británie a USA. Šéf Firepoweru Tim Johnston v červnu řekl deníku The West Australian, že v minulém roce podepsal kontrakt za 400 milionů dolarů se skupinou ruských rafinerií.

Firepower je také hlavním sponzorem rugby leagového týmu South Sydney. A nedávno zakoupil basketbalový tým Králové ze Sydney.

V návrhu navrhují ruštá ragbyový činitelé, že mladá hráči z Ruska by mohli studovat a trénovat v rugbyovéí akademii Western Australia a „hráči a trenéři Firepower“ by mohli řídit trenérské kurzy v Moskvě.

The Herald si všímá vedlejších finančních plateb hráčům Western Force firmou Firepower, například Mattu Gitteau, nejdražšímu hráči země. Ten je pokládán za jednoho z šesti „Velvyslanců Firepoweru,“ kteří byli takto Johnstonem označeni během únorové australské tour po Jižní Africe.

Australská ragbyová unie začala vyšetřovat minulý týden kontrakty Western Force po těchto zjištěních Heraldu. Faktem je, že z podřadného týmu se Western Force díky agresivní politice a podpoře firmy Firepower stala druhým nejúspěšnějším týmem v Super 14.

Ragby CZ > Zprávy > Zprávy ze zahraničí > Rusko to myslí s budoucností ragby vážně

právě se děje

soutěže

 načítám...