Utkání Rumunsko-ČR: Hodnocení z pohledu trenéra Martina Kafky

25.3.2008

Utkání Rumunsko-ČR: Hodnocení z pohledu trenéra Martina Kafky

Do Rumunska jsme odlétali o den později než do Portugalska z důvodu následujícího zápasu s Gruzií, aby tento dvojzápas nezatížil tolik dovolenou či absenci hráčů ve školách. Je to jen jeden den, pro spoustu ale významný.

V Rumunsku jsme absolvovali dvě tréninkové jednotky plus trénink před zápasem. V těchto dnech jsme pokračovali v práci, kterou jsme odstartovali již v lednu. Jedná se o přibližování se modernímu ragby, které se hraje stále ve větší rychlosti. Zaměřili jsme se na obecný pohyb hráčů po hřišti jak v útočné tak i v obrané činnosti, tedy vytvoření vhodných útočných a obraných formací. Dále jsme se věnovali individuální schopnosti zvolit v každém momentu hry správné rozhodnutí. Každý hráč by měl stále analyzovat dění na hřišti a zvolit takové řešení, aby byl užitečný pro tým. Nakonec byl kladen důraz na zrychlení hry a následné udržení rychlého balonu.

Při srovnání se zápasem v Portugalsku došlo ve všech těchto aspektech hry ke zlepšení. Hráči se již tolik „nehledali“. Soupeř byl ale ve srovnání s námi mnohem dynamičtější a také přímočařejší než Portugalci, což vedlo k významnému zatížení skóre v náš neprospěch. Příjemné zjištění bylo, že ragby, o které se pokoušíme je velmi podobné tomu soupeřovu. Rumunsko nás ovšem převyšovalo v jeho provedení. Na hřišti nebylo jen jedno mužstvo hrající ragby a druhé jen čekajíc, kolik bodů inkasuje, ale naopak oba týmy se snažili hrát. Velmi mě potěšila pětka, kterou jsme založili v hlouby našeho pole a po nádherné akci položili. Hráči výborně řešili časoprostorové vztahy, vzájemnou podporu a udržení návaznosti hry.

V příštích trénincích bychom se měli zaměřit na mnohem větší využití útokové spojky. Naše hra tak dostane jiný rozměr a tíha zápasu nebude ležet pouze na roji, jak je tomu doposud.

Zápas taktéž ukázal, že co hráči opravdu potřebují, je hrát více takovýchto utkání, protože v české soutěži nejsou zvyklí ani nuceni hrát v takové rychlosti a v několika případech doslova „ztuhli“ na místě po soupeřově rychlém provedení.

Velmi zaostáváme v atletické přípravě, což byl ten nejvýznamnější rozdíl mezi týmy. Jsem přesvědčen, že s kvalitní ragbyovou a atletickou přípravou a s přátelskými zápasy s podobnými týmy se za dva roky můžeme s nimi rovnocenně měřit. Mladí hráči mě v tom každý trénink a zápas utvrzují.

Kvalita podmínek (ubytování, strava) nebyla tak vysoká jako v Portugalsku, pro příště je třeba najít vhodnější. Rumunská federace se ovšem o nás vzorně starala a ve všem se nám snažila vyjít vstříc. Obecně mohu říci, že tyto země věnují hostujícímu týmu mnohem více péče než ty vyspělejší.

Z vyjádření zástupců rumunského svazu mám dojem, že by se netvářili zamítavě ohledně případné spolupráce (přípravné utkání atd.).

Opět musím opakovat, že přístup hráčů byl příkladný, že mají společný cíl.

Nakonec bych chtěl zmínit, že jsme namísto 22 hráčů, jich měli v Rumunsku 23. Tento fakt nás doslova zachránil od blamáže, protože 3 hráči den před utkáním dostali střevní potíže; jeden z nich nebyl schopen vůbec nastoupit, druhý byl připraven na případ nouze. Třetí mohl nastoupil od začátku, ale tělo bylo znatelně oslabeno. Příčina potíží se dala jen hádat. O hráče bylo, jako vždy, perfektně postaráno naším lékařským týmem, který měl díky těmto třem hráčům spoustu práce i během noci. Je tudíž velmi důležité a rozhodně ne žádný luxus cestovat minimálně s 24 hráči.

Pokud bych měl vyzdvihnout jednoho hráče, pak by to byl Pavel Syrový, který si udržuje dlouhodobě vysoký standard.

 

 

 

Martin Kafka

 

 

 

 

Ragby CZ > Soutěže > Reprezentace ČR > Utkání Rumunsko-ČR: Hodnocení z pohledu trenéra Martina Kafky

právě se děje

soutěže

 načítám...