Rugby League v Edenu

9.1.2006 Premiéra třináctkového ragby v Čechách

Balony na rugby league jsou vždy hezky barevnéBalony na rugby league jsou vždy hezky barevné
Balony na rugby league jsou vždy hezky barevné

V úterý 17. ledna 2006, se od 18:00 hodin uskuteční v pražském Edenu české premiéra ragby o třinácti hráčích, které se v zahraničí jmenuje "rugby league". Odvěcí pražští rivalové Sparta a Slavia se rozhodli vyplnit si dlouhou zimní přestávku, právě ve stylu Rugby League.

Třináctková pravidla si trenéři týmů zvolili především kvůli bezpečnosti. Ačkoliv je Rugby League, oproti našemu Rugby Union, považováno za tvrdší odnož, na tvrdých terénech je situace jiná.

Ve třináctkách se při každé skládce, za kterou se počítá i zastavení ve stoje, přerušuje hra a míč se rozehrává znova. Každý tým má šest pokusů (v angličtině "tackles"), potom předává míč soupeři. Po každé skládce se až na dva hráče musejí obránci vrátit zpět o deset metrů.

Tato hra vznikla ve dvacátých letech minulého století jako profesionální odnož patnáctkového ragby. Největší členské základny mají v Anglii (www.therfl.co.uk, www.superleague.co.uk), Austrálii (www.australianrugbyleague.com.au), a poslední dobou také na Novém Zélandu (www.nzrl.co.nz). Ve Francii (www.ffr13.com) je tato hra velmi rozšířena především v jižní části země.

V Austrálii je národní soutěž Rugby League (www.nrl.com/) podstatně sledovanější než národní ragbyové (patnáctkové) ligy. Čtyřicetitisícovým návštěvám konkuruje pouze nadnárodní soutěž Super 12 a samozřejmě utkání reprezentace.

V utkání Rugby League se hraje také dvakrát 40 minut a je dovoleno střídání většího počtu hráčů, celkem až 12 výměn.

Utkání Slavia - Sparta bude rozhodovat mezinárodní rozhodčí Tomáš Tůma. Ačkoliv měl jen krátkou dobu na prostudování pravidel, bude toto premiérové české utkání vést jistě velmi zodpovědně.

Marek Švíř, Jan Macháček

Ragby CZ > Rugby League v Edenu