Reprezentace U19 a U20 na přípravě v Roudnici nad Labem

8.8.2013

Soubor:
nominace_u20.pdf
Formát:
pdf
Velikost:
125kB

Tento víkend se reprezentace U19 a U20 soustředily v Roudnici nad Labem. Soustředění bylo perfektní příležitostí navázat v práci na předchozí kemp v Brandýse a na nepřetržitě probíhající regionální kempy.

 Právě proto se zaměření tréninků už mohlo posunout směrem od obecných úloh a základních  rolí hráčů ve hře k naprosto konkrétním úkolům a cílům zvolených podle možností, silných i slabých stránek týmu   (témata tréninků viz program).

Tyto herní plány ČR U19 a ČR U20 byl sestaveny i s ohledem na předchozí systémy a plány hry, kterými si hráči prošli v předchozích výběrech U17, U18 nebo i v loňské U20. Výhodou je právě toto zpětné vyhodnocení herních plánů a výběr toho nejúčinnějšího pojetí herních prvků a činností, které hráčům sedí,  usnadňují jim rozhodování  se a které se  osvědčily  v důležitých mezinárodních zápasech.

u20.jpg

Tréninky byly opět navrženy tak, aby hráčům co nejvíce umožnily využití trénovaných témat  přímo při hře, a tak v úvodních dvou tréninkových jednotkách se opět točili v 3 týmech, kdy jeden z nich se zaměřoval na určitou herní činnost podle herního plánu a další dva týmy ji aplikovaly rovnou při vzájemné hře. Poté už byli hráči rozděleni na dva plnohodnotné týmy ČR U19 a ČR U20 za účelem nácviku standardních situací a „zahájení“ hry po nich.

Tak aby hráči dostali jasný plán, kterého se všichni můžou chytit, ale ve kterém je pořád prostor pro kreativitu, tvořivost a rozhodnutí. Tedy nehrát jej dogmaticky, jen dostat soupeře, tam kam chceme, a vybrat si to nejúčelnější řešení podle situace.  Konkrétní  příklad: po vlastním redukovaném autu  „zeď“  s rojníky v kanálu útokovky pro navázání obrany=>ruck na středu  s možnými příjemci míče na zavřené i otevřené straně pro roztažení obrany=>následný rychlý míč do křídelních prostor  s možností hrát s nabíhajícím hráčem pod úhlem dovnitř(pokud je obrana  roztažená), nebo za jeho zády ven (obrana je stažená uvnitř, aby pokryla tento náběh a vnější prostor zůstává otevřený).

Poslední den byl zakončený vzájemným utkáním ČR U19 a ČR U20. Utkání opět beze zbytku splnilo svůj účel, přestože tempo zápasu místy kolísalo. Hra ztrácela potřebnou plynulost především kvůli únavě hráčů v náročných klimatických podmínkách, jejich  zbrklosti v rozhodování a zbytečným proviněním proti pravidlům. Přesto už hra obou týmů měla jasnou svou tvář a organizovanou strukturu, hráči věděli, co chtějí hrát, proč a jakými herními prvky toho dosáhnout (viz. výše uvedený  příklad 1. fáze po autu) .

Díky takovému pochopení herního plánu a hry se hráči učí hru předvídat, být o „tah“ před soupeřem, což obrovsky zrychluje účelný pohyb po hřišti.

 Areál v Roudnici (fotbalová farma pro místní FK) poskytuje velmi dobré zázemí (2 velká travnatá hřiště, 2 malá hřiště s umělou trávou, posilovnou, vířivkou, saunou…). K dispozici jsme po celou dobu měli zasedací místnost a společenskou místnost, kde hráči trávili většinu svého osobního volna.

Jedno z velkých témat jsme věnovali i změnám v pravidlech týkající se mlýnů, jde o  výraznou změnu v koordinaci vázání se do mlýna, jež vstoupila v platnost 1.8.2013 a je potřeba ji věnovat zvýšenou pozornost. Proto patří velký dík rozhodčímu Tomášovi Tůmovi, který  přijel hráčům tato témata  vysvětlit , a  řídil i vzájemné utkání hrané již  podle nových pravidel.

Hráči díky své poctivé práci a aktivnímu přístupu dokázali splnit cíl i tohoto soustředění a zkvalitnit celkovou organizaci hry, přičemž  hráče U20 a realizační tým teď čeká společné soustředění v Brně (14. 8. – 18. 8. 2013), kde by U20 měla odehrát 2 přípravná utkání s extraligovými týmy.

 

 

 

Michal Ouředník a Dan Beneš

 

 

Ragby CZ > Zprávy > Mládež > Reprezentace mládeže > Reprezentace U19 a U20 na přípravě v Roudnici nad Labem

načítám...