Reprezentace U15 na Turnaji v francouzském Óverture Vienne

28.5.2007

Nově vytvořené reprezentační družstvo České republiky do 15. let pod vedením trenérů Berounský – Ševčík, se představilo na mezinárodním turnaji v ragby ve francouzském městě Vienne a po výborných výkonech celého mužsta, kdy ani jednou v normální hrací době neprohrálo si odvezlo celkové 3. místo ze 16. účastníků.


Výsledky – sobota, Skupina C

  • ČR U 15 – MCNVS Bourgogne 17 : 0
  • ČR U 15 – AC Genevois Rugby 5 : 5
  • ČR U 15 – RVR 1 7 : 0

Výsledky – neděle

Semifinále

  • ČR U 15 – Litva 5 : 5 (kopy na branku 1 : 2)

o3. místo

  • ČR U 15 – RVR 2 12 : 5

 

Pravidla turnaje:

Sobota

Hrací čas:

1 x 16 minut bez výměny stran ( z důvodu úspory času), což při velmi silném větru ovlivňovalo průběh všech utkání. Jsme přesvědčeni, že to byla nešťastná volba pořadatele protože díky silnému větru byla všechna utkání ovlivněna. V našem případě jsme to pocítili vždy negativně, protože kapitán neměl šťastnou ruku při losování.

Rozměr hřiště:

Na celé hřiště bez 5m u autu a bez 5 m od brankové čáry. Ukazuje se, že je to jediná správná varianta, při které hráči získávají správné návyky jak v útočné tak i v obrané fázi.

Mlýny:

Bez tlaku a bez atakování mlýnové spojky. Toto pravidlo nám dělalo zásadní potíže, protože každý rozhodčí měl jiné měřítko co je a co není tlak. Někteří až úzkostlivě pískali sebemenší náznak tlaku, což vyústilo paradoxně k tomu, že soupeř který takticky o krok ustoupil, byl „odměněn“ trestným kopem.

Kopy na branku:

Kopy na branku po položení bodů museli být provedeny s odrazem (Dropem) z důvodu šetření časem.Trestné kopy se nekopaly na branku.

Remíza v normální hrací době:

Hra dále nepokračovala, oba týmy si rozdělili body


Neděleodlišnosti od soboty

Hrací čas:

2 x 8 minut, bez přestávky ale s výměnou stran

Kopy na branku ze země nebo s odrazem.

Remíza v normální hrací době, rozhodovali tři kopy na branku z určeného místa, kopají tři různí hráči určeni kapitánem


Organizace turnaje:

Potvrdilo se, že uspořádat tak velký turnaj (celkem 16+16 mužstev, na stejných hřištích probíhal zároveň turnaj U17)) je opravdu velmi náročné a že se jen velmi těžko podaří celý turnaj uspořádat bez chyb. Prakticky neustále docházelo k časovým posunům začátků zápasů což nám činilo zásadní problém ve správném načasování přípravy před každým utkáním.

Úroveň rozhodčích byla překvapivě velmi rozličná, což nebývá na mezinárodních turnajích obvyklé, hlavně co se týká výkladu pravidel o tlaku v mlýnu, tvrdé hry (skládání) a hry na zemi.

Sportovní hodnocení:

Hráči, kteří na turnaj odcestovali byli vybráni po absolvování 2 výběrových srazů a na základě pozorování v soutěžích, u hráčů, kteří na srazech nepodali přesvědčivé výkony proběhla konzultace s oddílovými trenéry. Na poslední chvíli byli někteří hráči nahrazeni z důvodu zranění nebo z důvodu nekázně.

Kondice všech je na výborné úrovni, taktická vyspělost je přímo úměrná věku hráčů a výchově v klubech, v praxi to znamená, že v roji zvládáme situace lépe, ale hráči útočné řady mají velké nedostatky v obraně a při přebírání útočících hráčů a spojky v situacích, kdy se mají rozhodnout mezi nahrávkou, průnikem nebo kopem.

Technická vyspělost je podobná, v roji nejsou technické individuální nedostatky tak vidět, ale u útočníků je zřejmé, že nahrát v plném běhu dlouhou nahrávku umí jen někteří a to pouze na jednu stranu, kopací techniku zvládají také jen někteří.

Skládání, zde se projevilo, že někteří hráči z oddílů, které dlouhodobě dominují ve svých soutěžích neumí hrát pod tlakem a velmi špatně přistupují ke skládce nebo se jí dokonce vyhnou!

Naopak hráči, jež hrají celou domácí soutěž v klubech, kde nemají dostatek kvalitních spoluhráčů, zvládají obranu a agresivitu daleko lépe.

Technická hra byla i proti všem již zmiňovaným negativním faktorům velmi dobrá, hráči dokázali často soupeře překonat až pěti útočnými celoplošnými fázemi bez ztráty míče nebo osobní chyby. Zde se projevuje, podobně jako u U17 dlouhodobá práce pana Yvese Perrota a všech trenérů, kteří jeho práci následují.

Doporučení:

Se všemi hráči ročníků 1992/93 pracovat i nadále dlouhodoběji a koncepčněji, to znamená, kromě pravidelných společných dvou až třídenní srazů, absolvovat co nevíce utkáních s kvalitními soupeři. V praxi to znamená co nejčastěji cestovat do zahraničí nebo zkusit vytvořit tradici mezinárodního turnaje pořádaného u nás. Tyto turnaje absolvovat se dvěma týmy 2x (12+2) + 2 trenéři, aby se více hráčů dostalo do hry a zároveň co nejméně zůstalo na lavičce. To při systému 1x (12+7) + 2 trenéři není možné. Často se pak stává, že při snaze nechat všechny zahrát, dojde k narušení herní koncepce a pohody. Tuto variantu jsme konzultovali s pořadateli a ty na základě našich výkonů a celkového vystupování přislíbili pozvat příští rok týmy dva.

Další doporučené turnaje.

Podzim 2007 – Heidelberg, Jaro 2008 – Padova (Italie), Bourg (Francie)

 

 

 

 

Karel Berounský trenér U15

Karel Ševčík asistent trenéra

 

Ragby CZ > Soutěže > Reprezentace ČR > Reprezentace U15 na Turnaji v francouzském Óverture Vienne

právě se děje

soutěže

 načítám...