Rekordní počet Unií kandiduje na pořadatelství RWC Sevens 2009

4.10.2006 Zájem o rugby 7´s stále stoupá

foto: IRBfoto: IRB
foto: IRB

The International Rugby Board (IRB) oznámil, že se o pořadatelství MS "Sevens" v roce 2009 formálně uchází rekordní počet kandidátů. Členové IRB Austrálie, Hong Kong, Keňa, Nizozemí, Portugalsko, Rusko, SAE, JAR a USA informovali IRB o zájmu pořádat mistrovství světa "Sedmiček", které bude poprvé zahrnovat i samostatný turnaj žen.

"IRB je potěšen skutečností, že 9 národních Unií kandiduje v tendru o pořadatelství na MS Sevens 2009 " řekl předseda IRB Dr. Syd Millar. " Tento bezpříkladný zájem odráží jasně význam tohoto turnaje ve světovém sportovním kalendáři a také pokračující růst Rugby Sevens na mezinárodní scéně ."

Kořeny varianty ragby o 7 hráčích sahají do 80tých let 19. století, kdy byla tato hra praktikována ve skotském Melrose. Trvalo však téměř dalších sto let, než se jí dostalo mezinárodního rozvoje.

Úřadujícími Mistry světa jsou Fidžané, kteří ve finále MS 2005 v Hong Kongu porazili Nový Zéland. Fidži rovněž kralovalo Světové sérii Sevens v sezóně 05/06, což je soutěž zahrnující turnaje ve všech ragbyově vyspělých zemích a částečně, v rámci podpory ragby, i mimo ně.

Zájem o organizaci příštího RWC Sevens podpořil i ohromný úspěch této akce v roce 2005, kdy 3denní turnaj vidělo 120 000 diváků a tv přenosy zasáhly 450 milionů domácností. To překonalo veškeré dosud dosažené výsledky. Oficiální stránky MS zaznamenaly v době turnaje 10 000 000 návštěv a předpokládá se, že akce bude v roce 2009 ještě úspěšnější.

Hong Kong organizoval MS "7" už v letech 1997 a 2005, navíc všechny Unie mají silnou vazbu na Sedmičky. Austrálie v roce 2006 hostila Hry Commonwealthu s rekordní návštěvou 50 000 diváků ve finálovém dni, zatímco SAE, USA a JAR se zapojily jako pořadatelé do Světové série Sevens. Keňa, Portugalsko a Rusko jsou pravidelnými účastníky Světové série, Keňa navíc úspěšně zvládla Safari Sevens v Nairobi, zatímco v Rusku končil turnaj Sevens FIRA-AER. Holandsko se do této soutěže chce aktuálně zapojit.

RWC Sevens 2009 bude zahrnovat také samostatnou ženskou soutěž, turnaje se zúčastní 24 mužských a 16 ženských týmů. IRB tento projekt dvou soutěží, pořádaných v jednom městě a ve stejném čase, s nadšením podporuje. " Předpokládáme, že další posílení Rugby Sevens, zvýší pravděpodobnost zařazení této ragbyové odnože do programu Olympijských Her. Navíc když zohledníme rostoucí počet zemí hrajících "7", globální nárůst ženského ragby a ohromující návštěvnost a čísla sledovanosti přenosů ." dodává dr. Millar.

Podmínky tendru byly rozeslány na Unie, které do 29. 9. 2006 musely závazně potvrdit svou kandidaturu. Zasedání IRB rozhodne o pořadatelství MS "7" 2009 na svém zasedání v dubnu 2007.

 

petrovice.rugby.cz

Ragby CZ > Rekordní počet Unií kandiduje na pořadatelství RWC Sevens 2009