Ragbyovou extraligu ovládly pražské týmy

17.6.2002 Sparta nakonec získala bronzové medaile

původní reportáž Petra Skály

PRAHA – Závěrečným utkáním play off ragbyové extraligy mezi celky domácí Sparty a hostujícího Brna skončila v Praze ve Vysočanech play off ragbyové extraligy. Zápas se nemusel hrát, kdyby před dvěma týdny nedošlo v Brně k politováníhodnému napadení rozhodčího rojníkem Sparty Janem Zachariášem.

Ten za příznivého stavu pro svůj tým sedm minut před koncem napadením muže s píšťalkou rozhodl o vyrovnání série na 1:1 a o třetím utkání o bronzové medaile. Provinilec z druhého utkání disciplinární komisí odsouzený na dva roky nečinnosti tentokrát smutně postával nedaleko sparťanské střídačky. „To víte, že to jsou muka. Raději bych byl na hřišti. Kluci ještě v šedesáté minutě prohrávali a třetí místo bylo hodně daleko,“ svěřil se Jan Zachariáš, jehož jméno se neslavně objevovalo nedávno v novinách.

„Nikdy dříve jsem neodpovídal na tolik novinářských dotazů jako, když jsme vyhráli kontumačně nad Spartou. Najednou bylo ragby středem pozornosti, ale takovou pozornost bych si rád odpustil. Série utkání se tak pro nás prodloužila. Chceme však rozhodnout o bronzových medailích svým výkonem na hřišti nikoliv úletem soupeřova hráče,“ podotkl trenér Brna Jiří Šťastný.

Zápas začal šťastně pro Brno. Nejtěžší muž na hřišti sto dvacet kilogramů těžký brněnský drobeček Radek Černý už v páté minutě způsobil pádem do brankoviště s míčem v ruce malé zemětřesení, když položil úvodní pětku utkání. V půli vedlo Brno 11:6, ale Sparta snižovala zdálky Janouškovými kopy. Rozhodující pětku, která otočila skóre, položil zkušený sparťanský rojník Luděk Bredler až v šedesáté minutě. „Hlavně nezkomolte jeho jméno,“ upozorňuje nás nestor v řadách rozhodčích Emanuel Borovian. Luďkovo jméno už několikrát zkomolili žurnalisté, kteří píší o práci cizinecké policie. Bývalý ragbyový reprezentant a současná opora sparťanského roje je totiž pro novináře zajímavý spíše jako operační důstojník cizinecké policie. Sparťanští diváci po Bredlerově pětce hnali svými hlasivkami hráče k dalším úspěchům.

Jeden se nakonec vydařil Martinovi Jágrovi, který ještě před dvěma týdny hájil barvy francouzského klubu v Toulonu. „Sezóna ve Francii skončila a jsem v Praze na dovolené. Jelikož jsem na tuto dobu vyvázaný z klubových povinností nechal jsem se přesvědčit, abych jako odchovanec Sparty oslabenému týmu pomohl," vysvětlil nám Martin Jágr, který jen jednou svými pověstnými kličkami zmátl obranu Brna a položil důležitou druhou pětku Sparty. Ke startu v důležitém utkání přesvědčil křídelního útočníka Toulonu jeho otec a trenér mládeže šestačtyřicetiletý Vlastimil Jágr. Senior Jágr se nakonec rovněž objevil na hřišti. „Už jsem skončil s hraním už na podzim, leč spoluhráči mne přesvědčili. Říkali, že v posledním utkání musím nastoupit. Proto jsem hrál zase po čase vedle svého mladšího a slavnějšího syna. Martin je lepší než jsem byl já a navíc se stále ještě zdokonaluje,“ pochvaloval si ragbyového nástupce dvojnásobný ragbista roku a letos patrně nejstarší extraligový hráč Vlastimil Jágr. Brno ještě stačilo ke konci snížit pětkou na konečný rozdíl tří bodů.

„Jsem rád, že to tak skončilo. Domnívám se, že jsme získali bronzové medaile zaslouženě,“ liboval si po utkání trenér Sparty Praha Václav Horáček, který se tak rozloučil se svým působištěm. „Od roku 1965 jsem ve Spartě. Nejdříve jako hráč, později jako trenér. Chtěl jsem si odpočinout, ale přišli za mnou z Říčan, abych jim pomohl s trénováním,“ dodal kouč Sparty. Ve Vysočanech se v neděli večer oslavovalo zasloužené třetí místo. Jelikož první skončila TJ Praga, druhá Tatra Smíchov a třetí Sparta Praha, extraligové stupně vítězů tak obsadily jen pražské týmy. Je to tedy trojnásobný úspěch pražských ragbistů.

PRAHA (16.6.2002): Sparta Praha – Dragon Brno 21:18 (6:11)

Janoušek (3TK,KP)11, Bredler (P)5, Martin Jágr(P)5 – Atchinson (TK,KP) 5, Černý (P) 5, Weber (P) 5, Vlk Vlastimil Vlk (drop) 3 * Rozhodoval Štuksa * Pětky 2:2.*

ŘÍČANY (15.6.2002): Říčany - Bystrc Brno 21:24 (12:10)

Zápas rozhodli Moravané na poslední chvíli položenou pětkou a následným kopem.

Konečné pořadí: 1.TJ Praga, 2. Tatra Smíchov, 3. Sparta Praha, 4. Dragon Brno, 5. Vyškov, 6. Bystrc Brno, 7. Říčany, 8. Havířov.

vlastní zpráva Petr Skála

Ragby CZ > Ragbyovou extraligu ovládly pražské týmy