Ragbyová akce roku 2006

23.12.2006 Zajímavý postřeh Petrovicého webu

Na celoplošných stránkách, věnovaných našemu sportu, probíhají ankety na téma "kterou akci byste vyhodnotili jako akci roku 2006?". Myslím, že ti nejdůležitější kandidáti chybí.

Je dobře, že i v tak malém sportovním odvětví, jakým ragby v Čechách je, dbáme na formální oceňování nejlepších hráčů, rozhodčích, trenérů a udělujeme i jiná nej-, abychom se pokoušeli znovu a znovu zvýraznit ragby a získat mu větší prostor a podporu v médiích a tím i v očích veřejnosti.

V roce 2005 před rozhodujícími stála lehká úloha - hráli tady Waratahs, událost v době svých příprav nepochopená a některými možná ještě v době konání nedoceněná. To co je pro ragbyové velmoci běžnou věcí, bylo pro nás oprávněně svátkem toho nejlepšího sportu na světě.

V roce 2006 se nabídlo několik akcí ke zhodnocení. Podle jakých kritérií vybrat tu nejlepší akci? Počet zúčastněných, ať už diváků nebo hráčů? Nebo publicita? Úspěch na mezinárodním poli? Já bych se klonil k tomu, vybrat takovou akci, která dá impuls pro budoucnost, pomůže přitáhnout novou krev, přispěje rozvoji ragby v ČR a dá jasnou vizi nebo aspoň naději.

Můžeme z tohoto hlediska ocenit Oslavy 80tin českého ragby v Říčanech? Řekl bych, že to byl svátek hlavně pro Říčany. Pokud jsem si všiml, tak přes snahu pořadatelů ponechal zbytek ragbyového Česka tuto akci víceméně bez většího zájmu.

Pohár Webba Ellise při kvalifikačním utkání na MS proti Španělsku je dalším kandidátem. Pěkná akce. Pofoukali jsme si ho, šáhli si na trofej, kterou ze současně žijících českých hráčů s velkou pravděpodobností nikdo nezíská. Obrázek se mihnul i některými médii a školami. Ale hodnotit to jako akci roku?

Nové ženské týmy v ČR - ano, to je akce roku 2006 v ženském ragby. Kdyby se děvčata probojovala třeba na ME, stálo by to za zvážení, ale jako událost pro celé hnutí?

Akce roku jsou hodnoceny samozřejmě i na klubové úrovni. Založení klubu v Sedlčanech je tedy výrazným impulsem pro Sedlčany. Pro české ragby je dobře, že přibyl nový klub, zejména s ohledem na to, že to vypadá, že některý ze stávajících možná ubude. Pokud bychom založení nového klubu ocenili jako Akci roku myslím, že by na tom české ragby už bylo hodně špatně.

Poměrně výraznou publicitu na naše poměry mělo plážové ragby na Strahově. Nevýhodou naší země je krátká plážová sezona a absence pořádných pláží v původním smyslu tohoto slova. Díky za publicitu, kterou se plážové ragby snaží vydobýt, ale jako Akce roku? To by muselo vypadat ještě trochu jinak, zejména co se týká mezinárodní účasti a diváckého zájmu.

Říčany získaly třetí titul v řadě - pozoruhodné. Akce roku? - Děkuji, ne.

Pro mě nejkontroverznějším návrhem je cesta Old Boys do Jižní Ameriky. Nezávidím "Chlapcům" to, že si plní své sny, že cestují a je příjemné, že při tom propagují i naši zem a to, že se v ní hraje ragby. Sám mezi ně věkem už nějaký pátek patřím a je víc než jasné, že pokud budu ještě chtít někdy hrát, jsou mojí jedinou šancí. O tomhle zájezdu jsem taky vážně uvažoval. Ale upřímně - je to zajímavé, pěkně se o tom čte. Spočítáme-li si však vynaložené prostředky a potenciální prospěch, který by z nich mohl plynout byly-li by investovány např. do mládežnických turnajů myslím, že by získání ocenění Akce roku bylo naplněním hesla "mířil na lišku, trefil Maryšku".

Myslíte, že Sport bez předsudků je mým favoritem? Ano i ne. Zdá se, že je to projekt, který ve světě funguje a že by mohl přitáhnout mladou krev i do českého ragby. Ale jako kandidát má z mého pohledu několik slabin - není to první ročník, chybí provázanost a větší zapojení klubů. V mém žebříčku - č. 3.

Viděl bych ale ještě kandidáty, kteří nejsou v nabídce. Tím první je změna ligové soutěže. Myslím, že přinesla pozitiva na obou úrovních v ČR, zejména s ohledem na motivaci v základní i nadstavbové části EL i první ligy. A je to pro mě vlaštovka, že třeba projde i změna bodování (počet položených pětek, rozdíl ve skóre) tak, jak je to ve světě už běžné. Pro mě č. 2.

A koho bych volil jako jedničku? Zvolení nového vedení ČSRU. Protože si myslím, že půtek, vzájemného osočování a nekonstruktivní kritiky jsme si užili do sytosti. A tento počin mi dává dvě naděje. Tou první je, že aspoň po dobu hájení dostane nové vedení klid pro práci a nástin dalšího postupu, o který se s námi veřejně podělí a předloží jej k otevřené diskuzi. A tou druhou je, že se ragbyové hnutí pohne kupředu, že se povede najít další cestu a nejen udržet, ale napsat nové slavné kapitoly dlouhé ragbyové tradice v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.

(petr)

petrovice.rugby.cz

Ragby CZ > Ragbyová akce roku 2006