Ragby je pro mě rivalita s vůní adrenalinu

21.3.2006 Rozhovor s Jardou Tomčíkem

při treninku narodní týmupři treninku narodní týmu
při treninku narodní týmu
pauza semifinále jaro 2005pauza semifinále jaro 2005
pauza semifinále jaro 2005
soustředění reprezentace v Newburysoustředění reprezentace v Newbury
soustředění reprezentace v Newbury
při utkání s Rumunskem 2006při utkání s Rumunskem 2006
při utkání s Rumunskem 2006
krásná pětka Říčanůmkrásná pětka Říčanům
krásná pětka Říčanům
s kamarádem P. Lerochems kamarádem P. Lerochem
s kamarádem P. Lerochem
ragby je někdy hodně těžkéragby je někdy hodně těžké
ragby je někdy hodně těžké

V období kdy za okny úřaduje stále mráz a zima jsme se sešli s ikononou Havířovského ragby Jaroslavem Tomčíkem. V krátkém rozhovoru nám tento robustní útočník prozradil něco ze svého soukromého a sportovního života.

Třicetiletý kapitán Havířova začínal nejprve na postu mlýnové spojky a díky svým výkonů byl pravidelně v mládežnických výběrech.

V seniorské kategorii se posunul do útoku, kde zůstal prakticky až dodnes. Od roku 1995 hrál za Havířov v 1. lize, ale to nebylo dle jeho slov ono.

Touha po nejvyšší soutěži se naplnila Jardovi hned dvakrát, neprve odešel na roční hostování se svým kamarádem a spoluhráčem Patrikem Lerochem do Vyškova a po návratu se podařilo nově zrekonstruovanému týmu Havířova postoupit přes baráž do nejvyšší sotěže.

Od té doby se stal Jarda nedílnou součástí týmu, jeho vynikající přehled a organizační schopnosti ho vynesly nejen do role kapitána Havířova, ale i do národního týmu.


  • Jak si se dostal k ragby ?

Dělal jsem jako prcek spoustu sportů, fotbal, basketbal, házenou, hokej a dokonce i jachting. Stále jsem ovšem cítil, že mi něco v těchto sportech chybí. Všechny sporty jsem dělal na relativně dobré úrovni, hlavně fotbal který jsem hrál za Baník.

Moji spolužáci ze třidy hráli ragby a tak jsem zkusil jít jednou na trénink s nimi. Ihned po prvním kontaktu se šišatým míčem jsem věděl, že tohle bude ten pravý sport pro mě. V ragby jsem našel téměř všechny sporty, které mám rád

  • Co ti ragby dává a co ti bere

Začnu tím co mi bere, bere mi hlavně zdraví a částečně i čas, který bych měl trávit s rodinou a synem, který mi je vším. Naštěstí si ragby oblíbil a tak můžeme běhat za šišatým míčem spolu. Syn společně s manželkou jsou pro mě ty nejdůležitější fanoušci na světě, dávají mi jak radost tak sílu.

To pochopí jen ten kdo má ragby opravdu v srdíčku a je to jeho život. Ragby je pro mě rivalita, vůně adrenalinu, ale i velké přátelství mezi soupeři. Kdo hrál nebo ještě hraje, ví moc dobře kolik úsilí na trénincích musí člověk vynaložit aby odehrál kvalitní ukání.

  • Jak se ti líbí v Havířově, nepřemýšlel jsi o tom že by si šel hrát do zahraničí

To víš, že by člověk rád vyzkoušel. Na druhou stranu poslouchám jak to mají kluci venku těžké ohledně financí a dalších věcí co s tím souvisí.

V Čechách prostě chybí agent pro hráče, který by byl schopen sehnat angažmá jak mladým tak i starším zkušeným hráčům. Tím by se rozhodně zkvalitnila reprezentace a kluci by se snažili na sobě o hodně víc pracovat.

Myslím, že super agent by byl Honza Macháček, vážím si ho za to co v ragby dokázal a kam vlastně české ragby dostal. Národní tým hraje nejvyšší soutěž za což patří velký dík nejen jemu, ale i všem hráčům, kteří jsou v reprezentaci déle než pět let.

  • Jaká je podle tebe celková úroveň českých soutěží

Naše liga je přesně taková jaká je úroveň hráčů a rozhodčích. K celkové úrovni ligy a vůbec celé ČSRU mi nepřísluší cokoliv říct, jsem hráč a budu se prozatím starat pouze o tom co mám hrát. Všichni jsme amatéři jak hráči tak rozhodčí a tomu se asi nevyhneme, unie asi ví co dělá nejlépe.

  • Havířov skončil loni na třetím místě, jaké jsou letošní vyhlídky vašeho klubu

Určitě si troufnu říct, že by jsme chtěli postoupit do play-off, ikdyž to po úvodních podzimních utkáních nevypadalo.

Na druhou stranu je letos soutěž velmi vyrovnaná, rozdíl mezi týmy je minimální, takže do závěrečných bojů může postoupit kdokoli. Myslím, že to letos bude ještě hodně zajímavé.

  • Máš nějakého oblíbeného hráče světové extratřídy? V čem tě inspiruje ?

U nás v Čechách je to Honza Macháček a Jirka Skall. To jsou pro mě dříči a kluci kteří ragby obětují všechno a takových je u nás velmi málo.

V zahraničí mám velmi rád bývalou útokovou spojku All Blacks Carlose Spencera. Líbí se mi jeho styl hry, dokáže vymyslet úžasné věci s balonem a je velmi tvrdý, což mám rád.

  • Často hrajete přípravu s Juvenií Krakow, jak vypadá takový zápas s ambiciozními Poláky.

Naše již tradiční souboje s polskými týmy jsou velice poučné a hodně tvrdé, na což se vždy velmi těšíme. Poláci mi bohužel připadají jako by byli z jiné planety, dokážou se vyhecovat i v přípravě jako by šlo o postup do finále. Některé polské týmy jako je Lodž, Varšava a Gdaňsk mají už poloprofesionální týmy a na jejich kvalitě je to znát.

 

Děkuji ti moc za rozhovor a přeju ti hodně zdraví a štěsí ve sportovním, ale i soukromém životě

 

 

Marek Švíř

Ragby CZ > Ragby je pro mě rivalita s vůní adrenalinu