Ragbistou České republiky 2002 je Martin Kafka

31.12.2002 Nejlepším rozhodčím Jiří Štuksa a talentem Lukáš Rapant

V anketě ragbyových odborníků byl vyhodnocen za rok 2002 nejlepším ragbistou země čtyřiadvacetiletý reprezentant hrající na útokové spojce Martin Kafka. Profesionální hráč madridského týmu Moraleja Alconenoas Rugby Union získal 72,5 bodů, což je o šest bodů více než získal druhý Martin Jágr a o 24 bodů více než hlasy odborníků přiznaly třetímu Janu Macháčkovi. Rozhodčím roku se stal Jiří Štuksa a talentem roku Lukáš Rapant. Klikněte si na další řádky.

V anketě, ve které ragbyová akademie vyhodnocuje Ragbistu roku, vyhrál tentokrát říčanský odchovanec, držitel rekordu ze španělské extraligy a hráč, který ve čtyřech zápasech , jež sehrála reprezentace v roce 2002, dal nejvíce bodů. Martin Kafka získal ocenění poprvé a pocta jej příjemně překvapila. „Je to moc zavazující,“ řekl pro náš web vítěz ankety.

Stupně vítězů obsadili profesionálové působící v zahraničí, třebaže někteří hodnotitelé dávali hlasy výhradně v tuzemsku hrajícím borcům. „Ostatní jsme viděli jen v jediném utkání s Ruskem ,“ obhajovali svůj výběr.

Pořadí ankety RAGBISTA ROKU 2002 (hlasovalo 45 účastníků)

1. Martin Kafka 72,5 hlasů (19x první, 5x druhý, 4x třetí + nevšední hlas Jiřího Šťastného) hlasovalo pro něho 29 odborníků) *

2. Martin Jágr 66,5 hlasů (10x první, 13x druhý, 9x třetí + nevšední hlas Jiřího Šťastného) hlasovalo pro něho 33 odborníků *

3. Jan Macháček 48,5 hlasů (6x první, 13 druhý, 3x třetí + nevšední hlas Jiřího Šťastného) hlasovalo pro něho 23 odborníků *

4. Jan Žíla 42,3 hlasů (9x první, 3x druhý, 8x třetí + nevšední hlas Jiřího Šťastného a Milana Bělohlávka ) hlasovalo pro něho 22 odborníků *

5. Roman Rygl 22,8 hlasů ( 8x druhý, 6x třetí + nevšední hlas Jiřího Šťastného a Milana Bělohlávka) hlasovalo pro něho 16 odborníků *

6. Antonín Brabec 4 hlasy (4x třetí) * 7. René Koláček 3 (3x třetí) * Pavel Syrový, Jan Rohlík a Leroch 2 body * Snídal, Lukáš Rapant 1 bod * Miroslav Fuchs 0,3 bodu.

Hodnocení Jiřího Šťastného a Milana Bělohlávka, které nám do pořadí zavedlo desetinná čísla, si přečtete až v roce 2003, kde budou k této zprávě doplněny další podrobnosti o hlasování jednotlivých odborníků.

Pořadí ankety o rozhodčího roku 2002 (hlasovalo 43 odborníků): 1. Jiří Štuksa 16 hlasů * 2. Tomáš Tůma 12 hlasů * 3. Miroslav Šustek 9 hlasů * 4. David Frydrych 5 hlasů *5. Václav Heřman 1 hlas.

Pořadí ankety o talent roku (hlasovalo 44 odborníků): 1. Lukáš Rapant 19 hlasů * 2. Pavel Vokrouhlík 10 hlasů * 3. – 4. Robert Voves a Karel Jung oba 5 hlasů * Jursík, Kolář, Karel Nešpor, Vojtěch Tlapák a Hemelík všichni po 1 hlasu.

"Dovolil jsem si na první místo zařadit tři hráče, kteří byli oporami národního týmu Martina Kafku, Martina Jágra a Jana Macháčka," poznamenal ke svému hlasování trenér národního celku Jiří Šťastný, který navíc na druhé místo zařadil Jana Žílu a na třetí Romana Rygla.

Situaci jsme vyřešili matematicky. Šest Šťastného bodů jsme podělili podle významu pořadí a hráči dostali 1,5 , dále 1 a 0,5 bodu. Udělené první místo pro tři krajánky se pak do statistiky uvedené v závorce nedostalo. Milan Bělohlávek zase přidělením třetího místa trojici borců Janu Žílovi, Miroslavovi Fuchsovi a Romanu Ryglovi dostal do pořadí další body s desetinami (3x 0,3).

"Škoda, že se letos nehlasovalo rovněž o trenérovi roku, kterým by měl být právem Josef Fatka," vzpomenul si na anketu z rocku 2001, jež hodnotila také nejlepšího kouče, poslední vítěz této kategorie kouč reprezentace a Brna Jiří Šťastný. Tím se nechtěně ujal krásné začínající tradice. Kouče roku určí prostě předchozí vítěz. Není to krásná myšlenka. Alespoň se ti trenéři budou měnit.

Trenérem roku se tak stává Josef Fatka. Je někdo proti ?

Ceny vítězům ankety budou předány před prvním mezistátním utkání.

Zatím sbíráme ohlasy na výsledky, hlasy vítězů a další podrobnosti, které najdete ve zvláštním článku tohoto webu.

Zprávu a hodnocení ankety sestavil, počítal a napsal Petr Skála.

Na snímku je Martin Kafka po listopadovém utkání sehraném v Anglii. To ještě netušil, že bude českým nejlepším hráčem ragby roku 2002.

Foto Petr Skála

Ragby CZ > Ragbistou České republiky 2002 je Martin Kafka