Ragbisté se naposled rozloučili s Antonínem Frydrychem

6.8.2002

Ragbisté se první srpnové pondělí ve strašnickém krematoriu naposled rozloučili s ragbyovou osobností, s místopředsedou České ragbyové unie a s předsedou ragbyového klubu RC Říčany s Antonínem Frydrychem, který poslední červencovou neděli v ranních hodinách po krátké nemoci zemřel ve věku 58 let v říčanské nemocnici.

V přeplněné hale krematoria jsme poznávali především ragbisty, kteří s Tondou Frydrychem hráli ragby v reprezentaci a v říčanském nebo dva roky v armádním týmu. Rozloučit se přišli i ti, které legendární ragbista trénoval jako žáčky a dorostence. Mezi smutečními hosty byli zástupci všech ragbyových klubů a jeho kolegové z výkonného výboru ČSRU, dále dlouholetí sportovní přátelé, příbuzní, sousedé a kamarádi. Někteří museli smuteční obřad sledovat z předsálí, neboť se do hlavní síně nedostali. Tolik tam bylo lidí.

Jménem ragbistů smuteční shromáždění oslovil předseda České ragbyové unie Bruno Kudrna. Připomněl, že se loučí s dobrosrdečným, laskavým a pracovitým člověkem, jehož celoživotní láskou byl sport a to především ragby. „V roce 1981 přebral po svém učiteli Josefovi Kohoutovi vedení ragbyového klubu v Říčanech, kterému se úspěšně věnoval až do posledních dnů svého života. Pod jeho vedením bylo v Říčanech vytvořeno jedno z nejvýznamnějších ragbyových center u nás. V roce 1999 se stal prvním vicepresidentem České ragbyové unie a velkou měrou se tak podílel na všech aktivitách výkonného výboru pro rozvoj ragby nejen v Říčanech, ale i v celé České republice. Jeho náhlý odchod bude pro celé naše ragbyové hnutí velmi citelnou ztrátou. ,“ řekl v závěru svého smutečního projevu Bruno Kudrna.

Za všechny přítomné se pak první muž českého ragby Kudrna rozloučil s Antonínem Frydrychem slovy: „Tondo, my všichni budeme na Tebe vždy rádi vzpomínat. V našich srdcích a vzpomínkách zůstaneš žít mezi námi i nadále. Loučíme se s tebou s přáním věčného klidu a odpočinku a skláníme se s úctou před Tvoji památkou.“

Celou dobu u rakve stála čestná stráž sportovců a před rakví ležel ragbyový míč. Jeden z mnoha věnců byl od České ragbyové unie se stuhami v barvách trikolory. Barvy, které celkem pětadvacetkrát hájil v šedesátých a začátkem sedmdesátých let Antonín Frydrych na ragbyovém hřišti proti v té době nejsilnějším evropským soupeřům Francouzům, Italům i Rumunům.

Za zvuku citlivě nahrané a nazpívané ragbyové hymny Ragby zdar, kterou se nikdo z přítomných ragbistů neodvážil zpívat spolu s nahrávkou, smuteční obřad skončil.

Vlastní zpráva Petr Skála

Antonín Frydrych * 11.4.1944 + 28.7.2002

Ragby začal hrát v roce 1956 pod vedením zakladatele říčanského ragby Josefa Kohouta. Modrobílému dresu zůstal věrný až do konce své hráčské kariéry, kterou ukončil na podzim v roce 1976. Působiště změnil pouze v době základní vojenské služby, kdy hájil barvy Dukly Bohdaneč v letech 1965 – 1967. Za své výborné výkony byl v roce 1964 nominován do reprezentačního mužstva Československa, kde během deseti let odehrál 25 utkání a zapsal se tak natrvalo mezi hráčské osobnosti našeho sportu. Ke konci hráčské kariéry se zapojil do trenérské práce s mládeží. Během tohoto období vychoval řadu výborných hráčů, kteří se postupně vypracovali až do národního týmu a v roce 1996 získali historicky první titul Mistr České republiky pro říčanské ragby. Během své trenérské kariéry byl i reprezentačním trenérem hráčů do 15 let. Od roku 1981 byl předsedou říčanského ragbyového klubu a od roku 1999 prvním vícepresidentem České ragbyové unie.

Ze smutečního projevu Bruna Kudrny

Ragby CZ > Zprávy > Lidé v českém ragby > Ragbisté se naposled rozloučili s Antonínem Frydrychem

právě se děje

soutěže

 načítám...