První velké překvapení šampionátu: Austrálie porazila Nový Zéland

15.11.2003 Austrálie - Nový Zéland 22:10

George Smith byl hodně vidět v obraně [AP]George Smith byl hodně vidět v obraně [AP]
George Smith byl hodně vidět v obraně [AP]
Stirling Morlock uniká aby položil první pětku [foto BBC]Stirling Morlock uniká aby položil první pětku [foto BBC]
Stirling Morlock uniká aby položil první pětku [foto BBC]

Domácí Austrálie nečekaně přesvědčivě porazila tým Nového Zélandu 25:10. Zápas byl vyrovnaný v mnoha ohledech, ovšem Wallabies měli navrch v několika ohledech, zejména v obraně.

Strategie Austrálie byla jasná již od prvního výkopu. Pod taktovkou veterána George Gregana hráli pořád rukama a nezbavovali se míčů odkopy. Tím hráče v černém s jednou z nejlepších obran překvapili. Asi usoudili, že hra na osm a více fází je stále menším rizikem než se zbavení míče a předání nebezpečným venkovním útočníkům Rokocokovi, Muialinovi a Hewittovi.

Další oblastí, kterou žlutí vyhráli byla hra “tight-five”, tedy prvo- a druho-řadníků. Je zajímavé pozorovat na této úrovni, jak pilíř skládá křídlo. Domácí tedy hosty k ničemu vážnému nepustili a zaslouženě zvítězili. Nejvíce byli vidět Australané George Smith a Phil Waugh, kteří jinak hrají tentýž post, a Stirling Mortlock, který neustále nacházel díry v obraně All Blacks.

Austrálie 22
P: Mortlock
KPP: Flatley
TK: Flatley 5

Nový Zéland 10
P: Thorne
KPP: MacDonald
TK: MacDonald

Komentář Jana Macháčka: Už před zápasem jsem si říkal, že veškerý ruch kolem letošních All Blacks je trochu přehnaný. Hráli sice dobře v Super 12 a potom ve Tri-Nations. Sázkové kanceláře jim dávaly největší šance na zisk titulu.

Na Světovém Poháru často minulé výsledky neplatí a Novozélanďané se opět nepoučili. Znám dobře jejich trenéra Johna Mitchella z doby před čtyřmi lety, kdy mě trénoval v Manchesteru, kdy zároveň trénoval anglický roj. Používá špičkové metody a rozumí dobře strategii. Podceňuje však význam týmu, kdy preferuje sebevědomé hráče na úkor těch, kteří hrají pro tým. Letos jim jistě schází osobnost typu Blackaddera či dříve Fitzpatricka a Shelforda.

Zítřejší semifinále se dnešnímu hodně podobá - favorizovaná Anglie se utká snevyzpytovatelnými Francouzy, kteří však v Austrálii letos překvapivě projevují konzistentní formu.

Ať budou hrát ve finále Australané s Anglií či Francií, jsou již dnes hlavními adepty na zisk titulu.

Ragby CZ > Zprávy > Zprávy ze zahraničí > První velké překvapení šampionátu: Austrálie porazila Nový Zéland

právě se děje

soutěže

 načítám...