Pozvánka na výstavu Bambýka

17.1.2012 Výstava keramických plastik Karla Ševčíka

Vzácná sportovní a umělecká osobnost Karel Ševčík st., řečený Bambýk, který vždy dokázal v rámci svých uměleckých a sportovně kulturních performancí ovlivnit nesčetnou řádku - zejména mladých – lidí, se letos dožívá již 70 ti let a vystavuje při té příležitosti v Brně! Představme si nyní tuto výjimečnou postavu se zajímavým životem podrobněji.

Plakát.jpg

Karel Ševčík – sportovní osobnost

Karel Ševčík starší odjakživa vynikal ve sportu, v umění a celkově ve společenském životě. Ve sportu se nejdříve věnoval takzvané „venkovské atletice“, se kterou dnes sklízejí úspěchy zejména afričtí běžci středních a dlouhých tratí.

sevcik_st_01.jpgJeho běžecké přesuny z vesnické lesní hájenky do městských školních lavic (a zpět) položily základy jeho pozdějšímu působení v profesionální atletice. V šedesátých letech minulého století byl Karel Ševčík st. členem československé atletické reprezentace, kdy jeho oblíbenou disciplínou byl právě běh – Ševčík straší „brázdil“ běžecké tratě na 400 a 800 metrů.

Tento atletický základ později využil ve městě Vyškově, kam se přestěhoval z politických
důvodů - jeho působení v Divadle za Oponou totiž nenašlo mezi funkcionáři KSČ pochopení. Karel Ševčík st. se nicméně v tomto malém městě velmi rychle adaptoval. Záhy po svém příjezdu se zapojil nejprve do atletického oddílu Vyškov a později ve svých 24 letech i do ragbyového klubu a života.

Vyškovský ragbyový klub se pak i díky jeho nezdolnému sportovnímu talentu dostal na dlouhých 8 let na vrchol slávy a úspěchu v rámci republiky. Během působení Bambýka získal Vyškov celkem 8 titulů Mistra republiky.

Oblíbenou herní činností Ševčíka staršího byly zejména skládky, které máme možnost vidět i v současném ragby, jedná se o takzvané ,,obracečky“. Také jeho rychlé průniky z postu tříčtvrtky do obrany soupeře končili často položením bodů.

Na základě svých sportovních  výkonů ve vyškovském klubu se tento talentovaný sportovec dostal i do národní ragbyové reprezentace (v roce 1972),  se kterou odehrál několik výborných ragbyových utkání v rámci Mistrovství Evropy ve skupině A (Francie, Rumunsko, Španělsko, Itálie).

Jako správný sportovec si své zkušenosti a dovednosti nenechával pouze pro sebe, ale předával je dál. Karel Ševčík st. se tak rámci ragbyového klubu Vyškov zapojil i do výchovy nejmladší generace sportovců z Vyškovska a později i Brněnska. Po celých deset let zastával úlohu trenéra, který dokáže pro sport nadchnout.

Mnoho z jeho bývalých chovanců dodnes s úsměvem na tváři vzpomíná na jeho netradiční pojetí tréninku – ve dvojici s Jaromírem Indrou - a na neobvyklé tréninkové metody, založené na principu „hodný a zlý“ či cukr a bič.  Karel Ševčík st. opustil aktivní ragbyový život (natrvalo) po své trenérské anabázi v tehdejší Zbrojovce Brno v roce 1990.

Přelom v jeho kariéře

Tak jako tak, tyto excelentní výkony, jeho sportovní a kulturní všestrannost, ochota předávat své dovednosti dál a taktéž dlouholeté přátelství s Pierrem Reigtem - kterému nikdo neřekl jinak než Mustique (Komár) - jej pak v roce 1976 dovedly až k možnosti podepsat poloprofesionální smlouvu ve francouzském Bordeaux – Begles, která byla ovšem podmíněna emigrací a následnou ztrátou kontaktu s rodinou v tehdejším Československu.

Karel Ševčík starší se tedy rozhodnul zůstat a krom sportu se aktivněji věnovat i své umělecké tvorbě – zejména té „seriózní“, ovšem jeho komiksy a kresby ze sportovního a společenského života mají také svoji váhu.

Od začátku osmdesátých let tedy začíná společně se svým nerozlučným přítelem Jaromírem Kotisou, řečeným Kozou, postupně rozvíjet svou uměleckou tvorbu.

Po roce 1986 se pak umění věnuje naplno. Jeho keramické plastiky netradičního stylu se postupně setkaly s úspěchy doma i v zahraničí. Karel Ševčík st. totiž během své umělecké kariéry vystavoval jak v Evropě, tak také v Asii (Japonsko, 1998) či Americe (Kanada, 1999). Od roku 1995 pak po 5ti letech pravidelně vystavuje svou originální tvorbu přímo v České republice.

Umělecká katarze

Bambýk společně s parťákem Jardou Kotisou
Bambýk společně s parťákem Jardou Kotisou
Nyní se mohou všichni jeho bývalý žáci, kolegové sportovci i přátelé umělci těšit na ojedinělou výstavu, pořádanou přímo jeho vnukem Hynkem Ševčíkem, v prostorách brněnské galerie Světlo.

Již 19. ledna bude možnost seznámit se dokonale s tvorbou Karla Ševčíka st. za uplynulých 5 let, tj. s tvorbou, kterou doposud nikdo nespatřil a která vznikala víceméně v domácím ateliéru.

Tam se umělec uchýlil po překonání nepříjemné a dlouhé nemoci, kterou se svým pověstným humorem komentoval slovy: „…prostě jsem tu rakovinu přechodil.“.

Uskutečnění výstavy vyžadovalo mnoho sil ze strany umělce i pořadatele, Karel Ševčík st. se totiž jakékoliv prezentaci děl bránil.

Dlouhé přemlouvání jeho vnuka Hynka se však nakonec přeci jen setkalo s úspěchem a my budeme mít možnost shlédnout jeho nejnovější uniká díla během 4 dnů trvající výstavy. Kdy se dozajista staneme svědkem tzv. umělecké katarze (snad ne poslední).

 

K-MŠ

Ragby CZ > Zprávy > Lidé v českém ragby > Pozvánka na výstavu Bambýka

právě se děje

soutěže

 načítám...