Poučí se ragby od české kopané?

25.10.2005 Valná hromada ČFS zvolila stejné činovníky a odmítla modernizaci

Fotbalové kluby odmítly v sobotu modernizaci a zvolily si staré vedení. Namísto mladých manažerů Ivana Haška a Pavla Kuky budou další čtyři roky řídit český fotbal zase ti samí.

Česká ragbyová unie je bohužel věrným zrcadlem svého fotbalového protějšku. Při poslední volbě svého vedení se jednotliví kandidáti ani neobtěžovali prezentovat svůj program a byli zvoleni pouze na základě vztahů s jednotlivými delegáty.

Je škoda, že zatím žádná modernizace neproběhla. Zejména v době, kdy se malé sporty musí tvrdě ucházet o místo na slunci.

Pochopitelé by bylo, kdyby se stejně jako ve fotbale i v ragby točily stamiliony. V českém ragby se pohybují podstatně menší částky. Forma úplatků je tak spíše nepeněžní povahy. Rozdělují se funkce, přihrávají se minikšeftíky, nominují se lidé na zájezdy.

Fotbalista Pavel Kuka komentoval volby takto: "... voliči jasně ukázali, o co jim ve fotbale jde a že změny nikdo nechce. Je to uzavřená komunita lidí, se kterou nemá smysl dělat nějaké změny ..."

V ragbyově vyspělých zemích byly "staré struktury" nahrazeny již před lety. Novátory byly Austrálie a Nový Zéland již počátkem devadesátých let, kdy zavedli Super 10, později Super 12.

Mezi moderní federace se nyní řadí Wales, Anglie, kde byl přechod bolestivý. Z našich blízkých by nás mělo zajímat zejména Portugalsko, které by nám mělo jít příkladem.

Jejich výkonnost není příčinou, ale důsledkem reforem.

České kluby mají šanci změnit vedení už příští rok. Volit se tentokrát bude prezident, snad na základě programu. Svůj tým si tentokrát určí sám, aby měl prostor k naplnění svých cílů.

 

Jan Macháček

Ragby CZ > Poučí se ragby od české kopané?