Portugalsko – Česká republika 43 : 10 ( 19 : 3 )

8.3.2003 Premiéra českých ragbistů v mistrovství Evropy

Na centrálním ragbyovém stadionu v Lisabonu nastoupila česká reprezentace k prvnímu zápasu v rámci mistrovství Evropy FIRA proti mužstvu Portugalska, které v prvních dvou kolech porazilo překvapivě mužstva Gruzie i Rumunska. V naší patnáctce chyběly některé opory týmu – útočník Martin Jágr ( v druholigovém RC Toulon dal přednost ligovému utkání), útokovka Martin Kafka ( obnovené zranění z posledního ligového utkání ve Španělsku ) a Jan Kurka ( neuvolněn francouzským zaměstnavatelem ).

Podle slov trenéra Jury Šťastného i kapitána Jana Macháčka v prvním poločase se našim dařilo dobře bránit rychlým útokům soupeře, o čemž svědčí jen jedna pětka ze strany Portugalců. Další body dosáhli soupeři ze 4 trestných kopů.

Slabinou našich byly mlýny a několik našich prohraných autů.

Výsledek zápasu byl ovlivněn i třemi žlutými kartami ( 10 minut vyloučení ) pro Skalla, Macháčka a Pekárka . Nizozemský rozhodčí Mallov odpískal proti nám celkem 20 trestných kopů.

Portugalci nás přehráli lepší organizovaností, kombinační hrou, rychlostí v útočné hře.

Za ČR bodovali Žák ( 5 ) a Krejčí ( 3 + 2).

Trenér Jiří Šťastný po utkání uvedl : „Výkon našeho týmu byl na hranici možností, hráči bojovali, dobře bránili, úspěšných skládek byl bezpočet. Postupně jsme si přivykali na jiný dynamický a, rychlý styl hry, který praktikují všechna mužstva z této elitní evropské skupiny.

Škoda, že nehráli Kafka, Jágr a Kůrka.“

Mužstvo ČR nastoupilo v sestavě: l. řada – Oswald, Šťastný, Skal, 2. řada – Macháček, Žíla,

3. řada – Pekáček K., Pekáček M., Vondráček, mlýnovka – Syrový, útokovka – Krejčí, útok – Brabec, Pekárek, Rýgl, Žák, zadák – Rohlík. Střídali : Fišer, Rapant, Ripczik, Koláček, Šuster ( Voves).

Hrálo se při 23 stupních 0C , návštěva 4 000 diváků.

Ragby CZ > Soutěže > Reprezentace ČR > Portugalsko – Česká republika 43 : 10 ( 19 : 3 )