Portugalsko - ČR: Hodnocení hráčů

19.2.2008 Hlavní trenér české reprezentace Martin Kafka

Portugalsko - ČR: Hodnocení hráčů

Celá příprava proběhla podle plánu. V Lisabonu jsme měli naplánovány 4 tréninkové jednotky, které obsahovaly všechny základní aspekty hry. Všichni hráči pracovali s maximální koncentrací a nasazením, což pak dokázali zúročit v zápase. Za tuto akci mužstvo udělalo obrovský výkonnostní skok.

Samotný zápas jsem očekával s velkou netrpělivostí a s vírou v mužstvo, které tak dobře pracovalo. První poločas jsme s účastníkem RWC drželi krok, kdy jsme je nepouštěli do vážnějších příležitostí, navíc sami jsme velkou část času strávili na polovině soupeře. Bohužel to byl tlak bezzubý. Ve druhém poločase nám viditelně došly síly jak fyzické tak i mentální a soupeř naše chyby náležitě využil.

I v době vyčerpanosti jsme se snažili dodržovat obranou a útočnou organizaci včetně strategie, v jejímž rámci se hráči dobře orientovali a dokázali zvolit i dobré taktické řešení. Všechny obdržené body mají jedno společné: hráči se soustředili na obecnou útočnou a obranou organizaci (věci, které by měly být zautomatizované) a tudíž nemohli obsáhnout další aspekty hry.

Toto by si měli přinášet z klubů, které bohužel na bázi moderního ragby moc nefungují. Jen díky svojí inteligenci hráči dokázali vstřebat tolik věcí najednou. V obrané fázi jsme nebyli schopni pracovat v celistvém bloku a přitom měnit rychlost aniž by se blok rozpadl. Pro zachování organizace jsme se stále pohybovali konstantní rychlostí a soupeř nás při jakékoli akceleraci hry dostával do úzkých a následně bodoval.

Totéž platí pro naši útočnou fázi. Nejen, že nejsme schopni akcelerovat hru, ale ani udržet rychlý balon, který transformujeme do polorychlého a pak až do pomalého. Takto každá obrana má čas se zformovat a náš tlak vyzní, jak jsem již zmiňoval, bezzubě.

I přes to všechno mužstvo udělalo velký krok kupředu a mne samotného překvapilo jaký má v sobě potenciál.

V týmu jsem též objevil týmového ducha, který nepamatuji. Kluci byli výborní jak na hřišti tak i mimo něj včetně koncentrace, přístupu a disciplíny. Nebyl žádný rozdíl mezi starším a mladším hráčem.

Byl jsem velmi mile překvapen výkonem mladých hráčů, z nichž někteří ještě patří do U20. Jsem přesvědčen, že zanedlouho budou patřit k základním kamenům reprezentace. Zdobila je též vynikající disciplína a přístup, za což patří velký dík Josefu Fatkovi a Levanovi Mgeladzemu, kteří je vedli na posledním ME U20. Udělali kus velmi dobré práce.

Rád bych vyzdvihl výkon jednoho hráče, který věkem patří ještě do U20 a toto byl jeho první zápas za ČR“A“ proti účastníku posledního RWC. Jeho počínání na hřišti bylo sebevědomé a suveréní, navíc umocněno tím, že jako jeden ze dvou stratégů musí řídit tým. Myslím, že nám tu roste obrovský talent. Tímto hráčem je Milan Jirman.

Naopak problém je, že za Tomášem Krejčím není v republice útoková spojka. Výchova těchto hráčů je strašným způsobem zanedbána a může nám to působit obrovské problémy. Taktéž kopací technika hráčů je alarmující. To, že hráč v naší lize má na zádech číslo 10 a občas něco kopne neznamená, že je to útoková spojka či umí kopat.

Velký dík patří lékařskému týmu, který byl hráčům vždy k dispozici. Zvláštní absolutorium si zaslouží naše fyzioterapeutka Olga Šťastná, která pracovala s hráči doslova od nevidím do nevidím a díky ní hráči zvládli pro mnohé nezvyklou zátěž 5 tréninkových jednotek ve 3 dnech a k zápasu nastupovali „svěží“.

Taktéž po organizační stránce vše fungovalo s výjimkou, když něco zajišťovala portugalská federace.

Po dlouhé době jsem se nevracel s bolavou duší a jsem přesvědčen, že jsme na správné cestě.

 

 

Martin Kafka

 

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Přiložit
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu png, jpg, gif
Vložte URL adresu videa (YouTube, Facebook, ...)
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu doc, odt, xsl, ods, pdf

Vytvoř nové téma
 • útokovka

  Berdych Michal Kučera - RC Olomouc

  Jinak s tou účastí na RWC, nevím nevím....

  • prťka věřím že potenciál je, stačí jen jedno, a to: CHTÍT a moc, když se chce tak jde všechno

   • Michal Michal Kučera už hraje za slovenský nároďák

    • Dr. Mocek a ještě hraje rugby league za český nároďák(podotýkám velmi dobře), není to trochu špatně? jasně, pokud české třináctky nejsou v žádné unii rugby league, tak to neva, ale pokud jsou tak je to opravdu špatně. A Slovenský nároďák by si to měl rychle srovnat dokud není pozdě:-)

     • Berdych Podívej se třeba na anglický nároďák, kde hrají hráči, kteří hrávali oba typy ragby. A myslím, že v Allblacks jsou taky takoví.

      • cass no spis v Australii,tam hrali vsichni asi RL...Sailor se treba vratil zpatky ke 13tkam v Anglii treba Farell nebo Robinson a ted to kridlo z Tongy ale nevim jestli to jde soucasne hrat rugby union a i rugby league...k tomu v obou reprezentovat a este k tomu pokazde jinou zem:D:D:D:D

     • sk8 Rugby leaugue má jinou rugbyunii než klasické 15-ky, tak v tom problém není..

 • chvála

  mustang Moc vám fandím, řekl bych že jestli to půjde takhle dál, tak to vidím že se ukážem na příštím RWC na novým Zélandu. No není to hřejivá motivace, Rugby zdar

  • Karel Na RWC máme asi ještě čas:o)
   ...ale výkon repre mě skutečně potěšil a přeju klukům i trenérům hodně štěsti!!! (Škoda že takových není více...) Většina ragbystů v ČR to hraje jen pro žízeň a to nás strašně brzdí!!!

 • Jak to, že není útokovka?

  Koňos 77 Kafčoune, přestaň plakat, že nemáme útokovku :-). Co kdybys zase obul někdy kopačky a ještě se trochu proběhl? Vazmi si příklad z jiných "dědečků", kteří to válejí v lize i za nároďák.

Prosím vyplňte všechna pole!

Přiložit
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu png, jpg, gif
Vložte URL adresu videa (YouTube, Facebook, ...)
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu doc, odt, xsl, ods, pdf

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
Ragby CZ > Soutěže > Reprezentace ČR > Portugalsko - ČR: Hodnocení hráčů

právě se děje

soutěže

 načítám...