Po Blatnici Ostravice

19.8.2003 Ragbyový tábor mládeže na severu Moravy

Milan Wognitch učí kluky vybíhat v obraněMilan Wognitch učí kluky vybíhat v obraně
Milan Wognitch učí kluky vybíhat v obraně

Po několika úspěšných ročnících v jihočeské Blatnici se letos populární a i v ragbyovém světě známý letní tábor ragbyové mládeže pořádá v areálu Hlubina v Ostravici.

Ve třech desetidenních turnusech se zde vystřídá celkem 125 žáků, kadetů a juniorů. Spolu se staršími žáky zvládalo základy ragby 51 starších žáků a v jejich vedení se vystřídalo 11 trenérů včetně legendárního francouzského, česky hovořícího trenéra Yvese Perrota.Vedoucím prvního turnusu byl Zdeněk Matějka.

Žáky vystřídalo v parných srpnových dnech 40 kadetů spolu s šesti trenéry. Vedoucím turnusu byl Eda Krutzner jr.. Zpestřením jejich pobytu byla sportovně trenérská návštěva dvou českých reprezentantů – Honzy Macháčka a Jirky Skalla. Honza chtěl i touto cestou zúročit sedmileté zkušenosti z tréninků a zápasů profesionálů v Británii a Francii, ale i zkušenosti z řady propagačních tréninků, které střídavě vedli coby profíci mezi tamní ragbyovou mládeží.

Zítra, 20. srpna začíná turnus juniorů, na který je přihlášeno 34 adeptů, z nichž mnozí mají šanci se účastnit příštích bojů v rámci ME juniorů. Spolu s nimi bude v Ostravici působit 6 trenérů pod vedením Jardy Mičkeho. Ten jako místopředseda ČSRU je i odpovědným mužem za celý projekt VV. Jarda nám k tomu řekl: Některé kluby jako Tatra, Slavia či Vyškov využily možnost účasti na letním tréninkovém kempu téměř stoprocentně, ale druhé, např. Říčany, Přelouč, Zlín či Bystrc naopak minimálně Je to škoda, protože náklady pro rodiče nejsou ve srovnání s jinými tábory vysoké. 

Účastníci platí celkem 2 400 Kč a ČSRU dotuje každého – i z prostředků, které poskytuje IRB – 800 korunami. Bylo by ku prospěchu věci, kdyby po příkladu Honzy a Jirky i další hráči nároďáku napříště přijeli na jednotlivé turnusy letního mládežnického soustředění. Nově jsme letos zavedli i zdravotnické proškolení trenérů, a hráčů, které osobně zajišťoval MUDr. Láďa Miřácký.

Závěrem je ještě třeba poděkovat za velkou organizační práci a péči přímo na táboře ostravským bafíkům - Vencovi Hurníkovi a Milanovi Kubatému.

Kéž by se nám takto dařilo pracovat s ragbyovými žáky a kadety i ve všech našich klubech v průběhu roku.

Dušan M.

Ragby CZ > Po Blatnici Ostravice