Playboy: Ragby nejen s Darou Rolins a Pavlem Teličkou

26.7.2005 České vydání pánského časopisu přinesl dvojstranu o ragby

Pavel Telička jak zamlada ukázkově pokládá pětku před pronásledovateli Jankem Kroupou, Karlem Pekáčkem a Romanem RyglemPavel Telička jak zamlada ukázkově pokládá pětku před pronásledovateli Jankem Kroupou, Karlem Pekáčkem a Romanem Ryglem
Pavel Telička jak zamlada ukázkově pokládá pětku před pronásledovateli Jankem Kroupou, Karlem Pekáčkem a Romanem Ryglem
Dara Rolins v tísni předává šišatý míč Pavlu Teličkovi. Po krásné hráčce jdou tvrdě její protihráči: zleva Janek Kroupa, Karel Pekáček, na zemi leží Roman Rygl a vzadu v roli rozhodčího Josef FatkaDara Rolins v tísni předává šišatý míč Pavlu Teličkovi. Po krásné hráčce jdou tvrdě její protihráči: zleva Janek Kroupa, Karel Pekáček, na zemi leží Roman Rygl a vzadu v roli rozhodčího Josef Fatka
Dara Rolins v tísni předává šišatý míč Pavlu Teličkovi. Po krásné hráčce jdou tvrdě její protihráči: zleva Janek Kroupa, Karel Pekáček, na zemi leží Roman Rygl a vzadu v roli rozhodčího Josef Fatka
Dara Rolins bojuje o míč s Pavlem Teličkou při standardní situaci - rozehrání autu.Dara Rolins bojuje o míč s Pavlem Teličkou při standardní situaci - rozehrání autu.
Dara Rolins bojuje o míč s Pavlem Teličkou při standardní situaci - rozehrání autu.
Při chvilce oddechu Dara Rolins, Roman Rygl, šéfredaktor Playboye Petr Pravda a Pavel TeličkaPři chvilce oddechu Dara Rolins, Roman Rygl, šéfredaktor Playboye Petr Pravda a Pavel Telička
Při chvilce oddechu Dara Rolins, Roman Rygl, šéfredaktor Playboye Petr Pravda a Pavel Telička

Že je ragby okrajový sport? Že je nějak moc složitý a nikdo mu nerozumí? Že nezajímá ženy? Že to není sport po playboye? Tak to pozor, kdo si snad toto myslí, neví o světě vůbec nic.

S výjimkou USA, kde mají americký fotbal, Kanady a Indie fandí ragby takřka celý anglosaský svět a k tomu navrch i Francie (To není pravda, v USA, Kanadě je ragby docele populární a obě země byly ve finále mistrovství světa v roce 2003 - pozn. rugby.cz). V roce 2003 na Světovém poháru ragby v Austrálii připomínala atmosféra Brazílii při mistrovství světa ve fotbale. A krásných žen, o roztleskávačkách nemluvě, tam nebylo málo.

U nás, pravda, ragby trochu na okraji je. Ale stačí se pozorněji rozhlédnout a brzy zjistíme, že i tento tvrdý ale férový sport má v zemi zajímavé fanoušky

Známým sponzorem ragby v České republice jsou například francouzští šéfové Komerční banky. Velkým příznivcem a dokonce i bývalým nadšeným hráčem je „pan Evropa", ještě nedávno proslulý český diplomat v Bruselu, Pavel Telička.

Věrným fanouškem, který rád zhlédne nejedno mezinárodní střetnuti, je „československá" kráska a zpěvačka Dara Rolins. Ragby si pravidelně chodí zahrát i Janek Kroupa, reportér pořadu televize Nova Na vlastní oči. Nebo Roman Rýpl, útočník Tatry Smíchov, správce portfolia pohledávek a vedoucí projektu Sport bez předsudků, který propaguje mezi dětmi v naší zemi sport jako alternativu životního stylu. Či další správce portfolia pohledávek a bývalý reprezentant Karel Pekáček.

Právě Daru Rolins, Pavla Teličku, Janka Kroupu, Romana Rygla, Karla Pekáčka, ale také ragbistu každým coulem, známého trenéra Josefa Fatku z Úřadu české vlády a pár dalších jsme pozvali na krásné hřiště Tatry Smíchov v Praze, aby se zúčastnili focení pro oblíbenou rubriku našeho časo­pisu Můj sport.

Zdaleka jsme si tentokrát netroufli sestavit dva kompletní týmy a dát si regulérní mač. Požádali jsme nicméně naše aktéry, aby sehráli či alespoň nasimulovali některé standardní situace — mlýn, rozehráni autu, skládku - složení soupeře k zemi a konečně i položeni vytoužené pětky.

Jak vidíte z fotografií Jindry Mynařika, při některých situacích byla docela legrace, jiné zase naši hosté vzali překvapivě vážně. Zejména Pavel Telička a Dara Rolins šli občas „do plných". Třeba při rozehrání autu to vypadalo skoro tak dramaticky jako při mistrovském střetu dvou snad nejlepších týmů světa Wallabies (Australanů) s All Blacks (Novozélanďany).

A Pavel Telička pokládal pětku všechna čest. Ostatně ono to vypadalo jak při mezinárodním střetnutí i proto, že zúčastnění na sobě měli reprezentační dresy zvučných týmů - například Francie nebo Irska.

A co si naši hosté o tomto sportu drsných chlapů řekli?

Prakticky všichni se shodli, že ragby je tvrdý, ale zároveň férový, rovný sport, kde nechybí výborná parta a naopak se téměř nevyskytuje záludnost.

Pavel Telička vzpomínal, jak jezdil kdysi s dobrou partou ragbistů na utkání do Moskvy, Gruzie, ale i do Francie nebo Německa.

Dara Rolins se dostala k ragby proto, že hrál kluk její sestry. ,Je to mužný sport, kluci se s tím nepářou a to se mi líbí," říka­la slovenská kráska.

Roman Rygl, který hraje ragby závodně už od patnácti let, si pochvaluje, že mu sport dal hodně do života. „Člověk se musí naučit přijímat porážky a rány, rychle se rozhodovat a musí hrát pro ostatní lidi. Libí se mi férovost na hřišti i v hledišti. Myslím, že málokdo ví, že právě v hledišti neexistují sektory fanoušků. Všichni jsou mezi sebou."

Janek Kroupa zase vysvětloval, že ragby může hrát člověk prakticky s jakoukoli konstituci. „Silný malý, vysoký i pomalý — téměř každý se nějak může v týmu uplat­nit. A je to kombinace kontaktního a atleticky náročného sportu."

Text: Petr Pravda Foto Jindřich Mynařík – Blesk (převzato) rugby

Ragby CZ > Playboy: Ragby nejen s Darou Rolins a Pavlem Teličkou