Old Boys Praha vyhráli Staropražskou šunku

14.6.2011

Old Boys Praha vyhráli Staropražskou šunku

V sobotu 11. června 2011 se uskutečnil v Říčanech zřejmě největší ragbyový turnaj roku konaný v tuzemsku:  veteránský turnaj o Staropražskou šunku, pořádaný klubem Old Boys Praha.

Na 3. ročník tohoto již prestižního veteránského turnaje evropského rozměru (byl opět součástí oficiálního okruhu European Golden Oldies Rugby Series 2011) se sjelo celkem 14 týmů z různých částí Evropy - jmenovitě: z Itálie, Francie, Anglie, Maďarska, Belgie a samozřejmě z České republiky. Jen ze zahraničí se účastnilo okolo 250 osob, k tomu zhruba stovka tuzemských účastníků dává konečné číslo skoro 400 osob, které  se přímo účastnily tohoto jedinečného podniku.

Dave McDonald, prezident EGOR (European Golden Oldies Rugby), jehož jsme zakládajícími členy, zaslal před turnajem organizátorům sympatickou zdravici: "Hodně štěstí organizačnímu výboru a všem zúčastněným týmům... Nechť žádné pivo nezteplá!!!"

Turnaj se konal jako již třetí toho jména a zatím pokaždé je překonáván počet účastnících se týmů. Zatímco první ročník proběhl v roce 2009 na Spartě za účasti 6 týmů, loni se hrálo již v Říčanech za účasti 12 týmů. Na rozdíl od předchozí série turnajů pořádaných pražskými veterány, zvaných Stará Zlatá Praha, které jsou dvoudenní (poprvé byl pořádán v roce 1994, naposledy v roce 2008 za rekordního počtu 17 týmů), se jedná o jednodenní turnaje. Doposud jediným vítězem Šunky byli veteráni Pragy, kteří porazili v prvním finále 2009 tým Senatori Virgiliani Mantova z Itálie a loni zase pořádající tým Old Boys Praha.

Letošní ročník byl vydařený jak z hlediska počasí, tak celkové organizace. Byl zahájen večer před turnajem  uvítacím přípitkem v příjemném prostředí v Japonské zahradě Top Hotelu Praha. Během něj pozdravil účastníky také nastupující prezident České rugbyové unie Bruno Kudrna, který mj. ocenil přínos takových akcí pro dobré jméno českého rugby v Evropě.

V sobotu bylo sehráno celkem 29 zápasů za rozhodování zkušených českých ligových rozhodčích: Jaroslava Bednaříka, Milana Haitmana, Václava Heřmana, Antonína Novaka a Jiřího Liverse. Během celého dne byla k dispozici na několika místech bohatá nabídka občerstvení, jemuž se dokázali nejen účastníci ale i početná divácká obec hojně věnovat. Událost přilákala poměrně hodně diváků, mezi nimiž bylo k vidění nemálo skutečných rugbyových osobností, které se v minulosti výrazně zapsaly do dějin našeho sportu.

Výkop turnaje v 10,00 obstaraly úvodními zápasy týmy Rugby Crema (Itálie) - Hippocampes (Francie) 0:10 na hlavním hřišti a St. Bernadettes (Anglie) - XV sans Q Chambéry (Francie) 0:5 na hřišti vedlejším. Nejprve se hrály zápasy ve čtyřech základních skupinách, které nakonec vyhrály zaslouženě týmy Old Boys Praha, Hippocampes (Francie), Veterans d´ Alguer (Itálie) a Cayac Gradignan (Francie). Některá utkání překvapila svou kvalitou i vysokou urputností, která je jinak veteránům vlastní.

Po ukončení základní části a před rozhodujícími zápasy o umístění byl odehrán na hlavním hřišti zápas kategorie nad 50 let mezi starou gardou Old Boys Praha - Platinovými Želvami a mezinárodním týmem Superveterans France/Italy. Utkání skončilo po urputném boji smírně 5:5..

Závěrečné zápasy byly velmi vyrovnané a jediný tuzemský účastník, který v nich zbyl, Old Boys Praha vyhrál poslední dva zápasy turnaje - semifinále s Hippocampes i finále s Cayac Gradignan po mimořádně obětavém výkonu rozdílem jediné pětky. Zejména ve finále jsme nebyli favority, a o to je vítězství, dosažené soustředěným kolektivním výkonem, cennější. Zaslouženost celkové výhry OBP dokumentuje i skutečnost, že jsme v turnaji neobdrželi jedinou pětku a celkové skóre ze 4 zápasů je impozantní 65:0.

Loni bylo novinkou turnaje vyhlášení tří nejstarších hráčů v průběhu závěrečného ceremoniálu. To se uskutečnilo i letos a Slávek Petras dokázal v 72 letech obhájit své prvenství nejstaršího hráče. Mezi něj a třetího Václava Zadáka (69 let) se dokázal vklínit jedině Mauro Pizzagalli (také 69 let, ale o dva měsíce starší než Václav) z italského týmu I Cavalieri di San Giorgio. Všichni tři hráči dostali pamětní medaile.

Závěrečné vyhlášení proběhlo ve VIP stanech v areálu stadionu RC Říčany a afterparty pro všechny zúčastněné se protáhla do pozdnějších večerních hodin za neustálého doplňování stolů hojnosti..

Součástí celé akce bylo kromě pátečního uvítacího večírku v Japonské zahradě Top Hotelu Praha rovněž zajištění bohatého doplňkového programu pro zahraniční účastníky podle jejich výběru. Realizovaly se např. výlet parníkem po Vltavě, exkurze do pivovaru, prohlídky staré Prahy s kvalifikovaným průvodcem, obědy či večeře ve vyhlášených restauracích staré Prahy atd.

Turnaj, který byl předmětem pozornosti i rozhlasu a České televize, skončil velkým společenským a kultuním úspěchem, za což organizátoři velmi děkují všem účastníkům, partnerům (cestovní kancelář Estec s.r.o., Top Hotel Praha, Pivovary Svijany a Heineken, Ticket Production, Jan Čihák, v oblasti mediální propagace rozhlasové stanice Radio Beat a Evropa 2) a zejména všem, kdo se na něm podíleli, což byly desítky osob. Úspěšné završení společného díla je současně příslibem před blížícím se výročím 25 let existence Old Boys Praha v roce 2013. Chceme je oslavit uspořádáním již 5. ročníku turnaje Stará Zlatá Praha - opět ve dvou věkových kategoriích (Zlatá nad 35 let a Platinová nad 50 let).

VÝSLEDKOVÁ ČÁST:

Skupina A:

San Giorgio-Visé 5:10, OBP-Visé 30:0, OBP-San Giorgio 25:0. Pořadí: 1. Old Boys Praha, 2.Visé, 3. San Giorgio.

Skupina B

Crema-Hippocampes 0:10, Říčany-Hungary 30:5, Říčany-Hippocampes 0:5, Crema-Hungary 25:5, Hippocampes-Hungary 20:5, Říčany-Crema 20:10. Pořadí: 1. Hippocampes, 2. Říčany, 3. Crema, 4. Hungary.

Skupina C:

St. Bernadettes-Chambéry 0:5, Alguer-Morava 25:10, Alguer-Chambéry 5:0, St. Bernadettes-Morava 5:10, Chambéry-Morava 20:5, Alguer-Bernadettes 10:0. Pořadí: 1. Alguer, 2. Chambéry, 3. Morava, 4. St. Bernadettes.

Skupina D:

Cayac-Praga 10:5, Modena-Cayac 5:15, Praga-Modena 10:5. Pořadí: 1. Cayac, 2. Praga, 3. Modena.

 

Vložený zápas PLATINUM Category (50+):

Prague Platinum Turtles - Superveterans France/Italy 5:5 (0:5)

 

PLAY-OFF - SEMIFINÁLE:

Crema-San Giorgio 0:0 (2:1 na kopy), St. Bernadettes (místo Moravy, která odstoupila)-Modena 5:10, Visé-Říčany 0:15, Chambéry-Praha 5:10, OBP-Hippocampes 5:0, Alguer-Cayac 0:20.

O KONEČNÉ POŘADÍ:

O 9. místo: Crema-Modena 15:0, 5. místo: Říčany-Praga 15:5, o 3. místo: Hippocampes-Alguer 15:0, o 1. místo: OBP-Cayac 5:0.

 

Konečné pořadí 3. Staropražské šunky 11.6.2011:

 • 1 Old Boys Praha (CZ)
 • 2 Ruines de Cayac Gradignan (F)
 • 3 Le XV del l´Hippocampe (F)
 • 4 Veterans de l´Alguer (I)
 • 5 Říčany Oldies (CZ)
 • 6 Praga Oldies (CZ)
 • 7 XV sans Q Chambéry  (F)
 • 8 RC Visé (B)
 • 9 Rugby Crema (I)
 • 10 Modena Rugby Veterans (I)
 • 11 I Cavalieri di San Giorgio (I)
 • 12 St. Bernadettes Old Boys RFC (ENG)
 • 13 Moravskoslezští Orli (CZ)
 • 14 Old Boys Hungary (H)

 

 

Nejstarší hráči turnaje:

 1. Vladislav Petras, nar. 7.8.1939 – zadák Old Boys Praha (CZ)
 2. Mauro Pizzagalli, nar. 10.10.1942, útokovka týmu I Cavalieri di San Giorgio (Itálie),
 3. Václav Zadák, nar. 22.12.1942, II. řada Old Boys Praha..

 

 

 

oldboys.rugby.cz

Ragby CZ > Old Boys Praha vyhráli Staropražskou šunku