Old Boys na cestách Jižní Amerikou

6.12.2006 Podzimní tour Argentina, Brazílie

vedení turnaje a sympatický párvedení turnaje a sympatický pár
vedení turnaje a sympatický pár
soráč, ta dáma sem sebou plácla nepozvaná, ale vyhánět ji nebudu, necudu jednu . …soráč, ta dáma sem sebou plácla nepozvaná, ale vyhánět ji nebudu, necudu jednu . …
soráč, ta dáma sem sebou plácla nepozvaná, ale vyhánět ji nebudu, necudu jednu . …
samozvaný náčelník
samozvaný náčelník

Tým Old Boys se rozhodl, že si letos vylepší zamračený podzim krásným výletem. Více než padesátičlenná skupina se tedy vydala na dlouhé měsíční putování po Jižní Americe, kde OBP sehráli celkem čtyři utkání. Jak vypadala cesta a co vlastně staří pánové zažili ?


Argentina - Buenos Aires, Mar del Plata

Turnaj se konal v přímořském lázeňském městě (cca 460 km od BA) za účasti 10ti týmu, rozdělených do dvou věkových kategorií : do 45 let - přihlásilo se 6 týmů nad 45 - přihlásily se Old Boys Praha, Kraal Krocs (Kanada) a dva argentinské týmyTiburones (Miramar), Comercial Rugby (Mar del Plata).

Hráno dle veteránských pravidel, 3 x 20 min, každý s každým, jedno utkání denně, hřiště v dobrém stavu, počasí pro nás poněkud teplejší, ale dalo se to vydržet. Po slavnostním zahájení nejdříve sehráli zápas Kraal Krocs versus Comercial Rugby 24 : 24, zajímavé utkání, trochu jsme je alespoň okoukli.

První utkání - 9.11. 2006

 • Old Boys Praha - Tiburones 7: 28

základní sestava :

 • roj - Čížek, Světlý, Jersák, Hronec, Zatloukal, Němeček, Zeiner, Löfler
 • spojky - Kodytek, Kocourek
 • útok Havlíček, Kovrč, Livers, Pošík - Petras
 • střídali : Beníšek, Zadák, Novák, Košina, Matějka, Sluše, Brožek

Utkání jsme v první 20mim zahájili velmi dobře, obrana fungovala dobře, drželi jsme nerozhodný stav. Také i v první polovině druhé 20min, potíže nastaly, když soupeř postupně omlazoval a naopak nám postupně síly docházely. Pro zranění odstoupil Kovrč. Předvedli jsme z pohledu nasazení každého jednotlivého hráče dobrou práci, chyběla však souhra, vinou špatné práce v autech bylo málo míčů na útok.

Některým hráčům by prospělo si více hledět hry než vést jalové spory s rozhodčím. I když jeho rozhodování nebylo nic moc. Pro příště. Na zápas se přijel z BA podívat český velvyslanec F. Padělek s chotí, což nás velmi potěšilo. Hra se jim líbila, povzbuzovali nás fest. Pan velvyslanec byl po zásluze dekorován trikem OBP a jako zdatný diplomat briskně vyhodnotil situaci, v baru nakoupil 3 lahve whisky - zápisné? Jasan!!!

Též se přijel podívat na náš zápas pan Roubíček s manželkou, náš pomocník při dolaďování programu v Argentině.

Druhé utkání -10.11. 2006

 • Old Boys Praha - Kraal Krocs 48: 7

základní sestava

 • roj - Fric, Světlý, Jersák, Hronec, Zatloukal, Němeček, Zeiner, Löfler
 • spojky - Kodytek, Kocourek
 • útok Havlíček, Novák, Livers, Pošík - Petras
 • střídali : Zadák, Čížek, Košina, Matějka, Sluše, Jadrníček, Vavrouška, Kubík, Brožek

Včerejší utkání jsme si v klidu rozebrali, otevřeně probrali nedostatky ve hře, před zápasem provedli nácvik vhazování autu, postavení mlýnu, spolupráci rváčků a spojek a řádně zahřátí jsme nastoupili s odhodláním soupeři nic nedarovat. Ti nás malinko podcenili, nominovali cca 5-6 svých nejstarších hráčů kolem 60-tky (jednomu bylo dokonce 84 let), "otrenkováni" do žluté barvy, aby upozornili, nesmí při držení šišky býti skládáni, jen obejmouti.

Postřehli si v našem týmů několik blondšediváků, ale bez označení trenkami, jen samotinký zevloval na lajně ozna-čený Jadrníček a to je zmátlo. Než se rozkoukali, nasázeli jsme jim v první 20ti minutovce 6 pětek! Tak takhle ne, vyměnili staříky, nasadili čerstvé mladé síly, hráče startující v kategorii do 45 let. Měli jich dost. Jejich výprava čítala 95 osob, žádní čučkové ti Kanaďani nejsou.

My jsme naopak využili příznivého score a postavili všechny náhradníky a i ty, schopné alespoň popoběhnout po hřišti alespoň tam. Soupeř vyrovnal hru, přitvrdil, pro zranění odstoupili Jersák, Zadák, Čížek, Matějka, Petras dohrával se sebezapřením. Marně se však snažil soupeř zvrátit výsledek, dobře rosjetý tým OBP naopak score navýšil. Vedení Kanadského týmu ocenilo náš výkon, Petrase vyhlásilo Personality utkání. Koho by to nepotěšilo?

Třetí utkání - 11.11.2006

 • Old Boys Praha - Comercial Rugby 15 : 20

základní sestava :

 • roj - Fric, Světlý, Zatloukal, Hronec, Beníšek, Němeček, Zeiner, Löfler
 • spojky - Kodytek, Kocourek
 • útok Havlíček,Novák , Livers, Pošík - Petras
 • střídali : Košina, Sluše, Kubík, Brožek

No moc nás do hry nezbylo, jádro prořidlo, o náhradnících nemluvě, proti favoritu jsme nastoupili s odhodláním, s devizou bojovnosti a vědomím, že taky něco umíme a nemáme co ztratit. Soupeř nenechal nic náhodě, postavil několik mládenců z týmu do 45 let.

A to je na hře právě to zajímavé, papírově lepšího soupeře jsme zmáčkli, položili pětku, když vyrovnal, přidali jsme další a ještě jednu na vrch na 15 : 5 ! Soupeř silně znervozněl, sáhnul do svých rezerv, vyměnil polovinu týmu, rychlíci útokem vyrovnali a v poslední minutě položil vítěznou trojku.

V utkání argentinských týmů zdolal místní Comercial Rugby -Tiburones 21:12 a v posledním utkání porazil tým Tiburones kanaďany Kraal Krocs 20:5

Závěrečného ceremoniálu se zúčastnil president Argentinské unie, byly rozdány upomínkové plakety a ceny. Za předvedené výkony na turnaji byl z týmu OBP oceněn Petras. Ve svém krátkém projevu neopomenul vyzdvihnout historické nedávné vítězství Argentiny nad Anglii umocněné tím, že se událo v lůni hrdého Albionu.

Společná večeře udělala důstojnou tečku za velmi vydařeným a dobře organizovaným turnajem. Je to - maňána …… ale vše odpuštěno. Zároveň bych chtěl poděkovat za podporu všem, kteří náš týmu při utkáních fanděním a hlasitým projevem hnali vřed a když jsme umdlévali povzbuzovali a tak nám pomáhali. Sympatický kanadský tým při rozloučením projevil zájem zúčastnit se v roce 2008 turnaje v Praze při příležitosti 20ti letého trvání Old Boys Praha. Doufejme, že se jim to podaří.


Brazilie - Rio de Janeiro

Zásluhou Andreje Hronce se podařilo navázat kontakty s ragbisty v Rio de Janeiro, konkrétně s týmem Rio Rugby. V rámci vzájemného seznámení se a pro protažení kostry, v rámci přípravy na regulérní utkání jsme zkusili plážové rugby, zakončené noční koupačkou v Atlantiku. 18.11.2006 došlo k historické události ve sportovních stycích mezi Českou republikou a Brazílií, poprvé se uskutečnilo ragbyové utkání obou zemí. A jak jsme se od hostitelů po zápase dozvěděli, bylo to v historii brazilského rugby vůbec první - premiérový zápas veteránského mužstva.

Soupeř se pečlivě připravil, přijelo několik hráčů ze San Paola (jeli cca 500 km) a okolí, ovšem rekordmanem byl hráč, který překonal vzdálenost přes 1500 km (z regionu Paraná) , jen aby byl u tohoto historického okamžiku! Vzpomněl jsem si na některé naše playery-srdcaře a věřím, kdyby měla naše republika na délku taky tolik, tož nezaváhajó . Přijej ze Sao Paula president RUB.

Před zápasem mi dělaly vrásky dvě věci : věkové složení soupeře a že výkop zápasu byl stanoven na 13.00 hod. Měl jsem vážné obavy, zda přežijeme (hlavně naše "těžítka") sluneční žár, teploměr ve stínu + 36˚C. A aby toho nebylo dost, soupeř trval na tom, že hrát se bude 3 x 20 !

Nejdřív jsem si řekl - když veteráni, tak veteráni, od svých 67 odečtu čtvrt století a vyjde mi v jaké věkové relaci jsme ochotni tolerovat soupeřovy hráče. A hrát se bude max 2 x 20 min a kurva, proč by nešlo by posunout utkání na pozdější hoďku? Nešlo.

Zklidnil jsem "hormon" - posunout začátek nejde, jsme na pronajatém hřišti a po nás následuje utkání kopálistů. Platí 3 x 20 min jelikož brazilců je jako much, každý si chce strčit, a co se týče soupeřových mládenců, byla by to od nás sviňárna je nepřipustit do zápasu, na který někteří cestovali zdaleka a těšili se a to jen pro chybějících nějakých 10-15 let do mnou stanoveného věkového limitu.

 • Old Boys Praha - Rio Rugby 5 : 30

základní sestava

 • roj - Světlý, Fric Beníšek,Zatloukal, Hronec, Němeček, Zeiner, Löfler
 • spojky - Kodytek, Kocourek
 • útok Havlíček,Kocourek jr, Livers, Pošík - Petras
 • střídali : Kubík, Novák, Košina

Šťastný se rozloučil se svoji bohatou kariérou čestným výkopem - pořád zlatá noha. Pavle díky! Exkapitán Němeček chtěl už taky čestný vykop, zatrhl jsem to, hraje jak za mlada, vše do času! První 20ti min jsme se oťukávali, mírnou převahu soupeře jsme eliminovali dobrou obranou a důsledným skládáním nedovolili mu bodovat.

Počasí nám přálo, kde se vzaly tu se vzaly mráčky, leč s přibývajícím časem bylo hůř a hůř. Soupeř přeskupil sestavu, čerství hráči běhali jak čečetky a výsledek se dostavil, naložili nám 4 pětky. V poslední dvacetiminutovce jsme bodovali my, sebrali poslední zbytky sil, zatlačili soupeře před jeho trojkoviště, bohužel jen krůček (2x) chyběl k položení. A toho využili v posledních minutách Brazilci. Do naší otevřené obrany z vlastní 22cítky navlas stejným způsobem - třetí řadou - dvakrát vlítli a bodovali.

Třetí poločas se odbýval v centru Ria, v zahradní části mezi zástavbou u kapitána Brazilců, podávaly se výborné rožněné specialitky, pivo teklo proudem, přátelská pohoda, zpívalo se, měnily a kupovaly trička, loučení bylo dojemné, pozvání do Prahy od nás dostali. Možná, že když ne celý tým, tak pár hráčů se do Čech chystá. Necháme se překvapit!


Příprava zájezdu

Započala již v polovině léta 2005 a trvala bezmála 15 měsíců. Výbor OBP ve složení (Hronec, Livers, Petras, Slušová, Vosátka) udělal zásadní rozhodnutí. Ze dvou došlých nabídek - na turnaj v Buenos Aires (BA) v polovině září a turnaj s listopadovým termínem v Mar del Plata (MP) - byl vybrán se souhlasem mluvčích druhý v pořadí v trvání 10ti dnů pod hlavičkou

Oldies Rugby Festival Argentina 2006 v Mar del Plata

Jelikož jsme chtěli max využít možnosti poznat Jižní Ameriku co nejvíce, přidali jsme pár dní pobytu v Buenos Aires a naplánovali poznávací program "ke skoro" k sousedům - do Brazílie rovnou do Rio de Janeiro (RJ). A zároveň domluvili utkání s týmem Rio Rugby. Naložili jsme si pořádný organizační krajíc, přihlásilo se 56, nakonec vyrazilo 53 osob (historicky nejpočetnější výprava za moře i vůbec), z toho 8 párů pohlaví dáma-pán, což kladlo značné nároky na řešení ubytovací (celkem v 5ti hotelích ve třech městech).

Někteří chtěli vidět více, zajištˇovaly se letenky variantně do Patagonie, Chile, Peru a pro skupinku 8mi osob, která se z Buenos Aires vracela domů. V této fázi příprav hlavní tíha "dát vše do kupy" ležela na trojici Hronec, Livers, Petras, což znamenalo : udržovat neustálý kontakt s organizátory turnaje, vybrat solidní cestovku, sehnat cenově nejvýhodnější letenky, sestavit program den po dni, průběžně promptně předávat získané aktuální informace ostatním, atd. Povedlo se. Obstáli.

. dovolte malé odbočení ….

Přelet přes "velkou louži" předcházelo mezipřistání v Paříži. Zde jsme ztratili jednoho muže, malinko přebral, silně zakopl při nástupu do letištního autobusu, který nás dopravoval k letadlu do BU (nebo to bylo obráceně?) Z holeně řinoucí krev zaplavovala plošinu.

Ránu se podařilo naším doktorům Vavrouškovi s Kociánem ošetřit, krev zastavit. Leč do éra nesmí, rezolutně prohlásili svorně 3 stevardi zaštítění šéfpilotem, svými těly bránili vstupu zraněnému, rychle střízlivějícímu hochovi, zdecimovanému ztrátou krve, spojeného bezesporu i z jistým úbytkem alkoholu.

Chápete, že se mu nezamlouval přístup služebníků AF. Orodoval jsem za něj, v ruce připraveny tepláky náhradou za zkrvavené gatě. Bez úspěchu, pak mi to došlo, krev ne krev, dokola mleli - není schopen přepravy, jeho hlučné chování u Gate N◦E 74 prý značně rozrušilo klimbající grupu přestárlých důchodců, (z jakési ciziny) čekající na tentýž spoj a Ti prý si nejsou jisti, že se to nebude opakovat i během letu-. Takže trochu zpěvu (blížící se řevu) pohodářů z Čech a Moravy jim zavadilo?

Nedovedu si představit, co by dělali, kdyby zahulákal Nashledanou Krokodýle, asi by houfně vraceli letenky a my neztratili muže. Pro našeho zraněného a tahanicí otráveného muže přijela eskorta policejní s ambulancí, - za co, vy pochopové z AF?

Zavezli jej do luxusního hotelu, nebo že by to byla záchytka? Kdo to má poznat v té trmě-vrmě! No v každém případě na druhý den, vyspinkaného do růžova nakrmili a zařídili odlet ve stejném čase, zajistili dovoz do našeho hotelu v BA. A všechno grátis prosím, fanouši z Air France nechtěli ani floka. Klobou dolů !Jó holt, někdo cestovat umí, někdo čumí!

. poděkování ….

Zdatnou pomocnicí a mou pravou rukou (jako již po několikáté) byla při řešení situací v JA Daniela. Spolu s benjamínkem výpravy Lukášem Kocourkem, sympaťákem, vždy připravený s velkým nasazením a obětavě pomoci. Oba dominovali především při překladech, pomohli při domlouvání programu, jeho dodržování, starali se aby vše klaplo. S důvěrou se stali našimi rádci v praktických věcech, např. kudy a kam, a kam raději ne, kde se to dá najít a podobně. Moc mi pomohli, jistě nám všem, Parťáci milí, neskonalé díky Vám, moc jste přispěli ku zdaru naší výpravy. Díky. Na příští akci OBP rádi Vaše znalosti a ochotu zase uvítáme. Howg !!!

 

Slávek Petras

prezident OBP

 

Ragby CZ > Soutěže > Old Boys > Old Boys na cestách Jižní Amerikou