O vítězi Six Nations 2006 rozhodne až poslední kolo

11.3.2006 Six Nations - 4. kolo

V "trháku" víkendu Galské kohouty nepolekala ani ptačí chřipka ani devastující sobotní porážka ženské patnáctky a udělili Albionu další hořkou lekci. Irové měli v souboji se skotskými horaly utkání pevně pod kontrolou. Squadra Azzura vstoupila na Millenium Stadium do evropské špičky.

• Wales - Itálie 18:18 (15:15)

Na Apeninském poloostrově zavládlo ragbyové nadšení. Italové byli blízko vítězství, i remíza je pro ně úspěchem.

První poločas tomuto úspěchu nenasvědčoval. Červení draci se ujali vedení TK a přiložili zanedlouho pětku, takže už v 8mé minutě vedli 8:0. Do posledního místa zaplněný Cardiffský stadion věřil, že domácí konečně našli vítěznou recepturu.
O deset minut později se prosadili hosté a jejich zadák Galon trnul obavami, zda se jeho snaha položit co nejblíže středu háčka neukáže jako samoúčelná. Po videokonzultaci však byla pětka uznána a Squadra Azzura dostala prostor k nadechnutí.

Italové tentokrát nezačali tak fyzicky agresivním, až sebezničujícím, způsobem jako v předešlých utkáních a to dávalo domácím prostor pro nebezpečné útoky a průniky modrou obranou. Snaha Velšanů byla korunována další pětkou.
Navíc jindy spolehlivý a úspěšný kopáč Italů Ramiro Pez nedosahoval svých standardních výkonů a tak si diváci již odcházeli pro poločasové občerstvení v domění, že 7mi bodový náskok bude dobrým začátkem druhé části hry.
Canaviosovi se však na vlastní "22" podařilo útočícím "Drakům" vypíchnout míč a položit po sprintu přes celé hřiště a po následné konverzi bylo jasné, že se ve druhé půli začne znovu od začátku.

P. Berbizier, trenér Italů, se ukázal jako výborný taktik, jeho svěřenci do toho šlápli hned od první minuty druhé části hry a ukázali znovu svoji agresivní obranu. Poprvé se po TK ujali vedení a vzhledem k obrazu na hřišti bylo jasné, že domácí ze sebe budou muset vydat to nejlepší, aby uhájili čest.
Nakonec 20 minut před koncem srovnali stav na konečných 18:18, aby v posledních minutách obě mužstva hrála vabank - hosté ve snaze strhnout vítězství na svou stranu (zaslouženě) a domácí při marných pokusech vzpomenout si, jak v minulé sezóně vyhrávali jeden zápas za druhým.

Mužem zápasu byl po zásluze vyhlášen Mirco Bergamasco.
Prezident italské ragbyové unie, Giancarlo Dondi, po zápase řekl: "Itálie dnes nechtěla prohrát. Mužstvo ukázalo jak hrát tento turnaj a jak důležité jsou zápasy této soutěže. Musíme také věnovat ocenění našim fanoušků, kteří nás hnali kupředu i tady ve Walesu."

• Irsko - Skotsko 15:9 (12:9)

V posledním utkání Poháru 6N před oficiálním zahájením přestavby historického stadionu na Lansdowne Road se utkala mužstva Irska a Skotska, aby změřila své síly. Irové v hustém lijáku hráli o možnost získat Trojkorunu a stejně jako Skotové i o to, aby zůstali ve hře o celkové vítězství Poháru 6N. Hosté nepřekvapili a to je stálo lepší výsledek.

Od počátku utkání však bylo jasné kdo je na hřišti pánem. Domácí rugbisté nedali divákům, případně fanouškům hostujícího týmu, možnost kochat se myšlenkami na vítězství.
Na základě dosavadního herního projevu obou mužstev se dal očekávat "fotbalový" souboj kopáčů - O´Gara na straně domácích a Paterson na straně hostů - a tento předpoklad potvrdily ještě povětrnostní podmínky, nedávající mnoho příležitostí k technické hře rukama.
Irové vstoupili do utkání aktivně a po dvou trestných kopech vedli v desáté minutě 6:0. Působili jistějším dojmem a Skotové skórovali pouze dalekonosnými kopy Patersona. Stav 9:9 byl labutí písní Statečných srdcí. Ještě před poločasem a proti větru šli domácí znovu do vedení.

Druhý poločas byl kopií toho prvního. Reprezentanti zeleného ostrova přidali další úspěšný TK. Statečná srdce bojovala až do konce, ale nedařilo se jim dostat se na dostřel irského háčka. Jejich pokus vynést míč po neúspěšném TK domácích z vlastní dvaadvacítky v poslední minutě utkání ztroskotal na pevné obraně domácího týmu.

Skotové, chtěli potvrdit svou letošní formu, poté co získali skalpy Francie a Anglie na domácím hřišti, vítězstvím na půdě soupeře. To se jim nepodařilo, nepředvedli nic, čím by soupeře překvapili a jen důslednou obrannou hrou se toto utkání vyhrát nedalo.
Irové zato vědí dobře, co musí příští sobotu na Twickenhamu udělat, aby získal Trojkorunu a v případě zaváhání Francie i celkový titul Poháru 6N.

• Francie - Anglie 31:6 (16:3)

Asi ani ten největší milovník stehýnek studenokrevných obojživelníků, plžů, mlžů a drůbeže na víně neočekával tak jednoznačný výsledek tohoto utkání, dalšího z nikdy nekončící řady "Války růží".

Diváci, kteří se zdrželi u vchodu na stadion, asi nevěřili vlastním očím, když ve druhé minutě usedali na svá sedadla Stade de France a na světelné tabuli zářil stav 7:0 pro domácí..
Po zmatcích v bílé obraně totiž zaznamenal svou první pětku v 6N Fritz a Yashvili byl při konverzi úspěšný. Francouzská mlýnovka přidala další dva úspěšné TK a tak to v 10té minutě bylo už 13:0, Kohouti skutečně v počátku rozmlátili anglické sebevědomí.

V dalším průběhu utkání, plném nepřesností, alibistického skládání, špatných standardních situací a necílených taktických kopů, to byla právě Francie, která prokazovala, že chce, aby se věci vyvíjely podle její vůle.
Angličané v prvním poločase působili odevzdaným dojmem, jakoby otřesení z rychlého začátku, o čemž svědčila i statistika zisku území 65:35 pro domácí.

Do druhé půle jakoby však hosté nastoupili pokropení živou vodou (nebo snad důrazným proslovem trenéra?). Otočili poměr zisku území ve svůj prospěch (67:33), ale zejména díky vlastní myšlenkové impotenci ani nenaznačili, že by mohli projít francouzskými liniemi a z územní převahy vytěžit něco ve prospěch svého skóre.

V poslední čtvrtině hry hřiště domácí borci opět ovládli situaci (přestože hosté vystřídali koho mohli) a zápas skončil fatální hrubkou anglické obrany, kdy po vypíchnutí míče v anglické obraně prošel z dvadvacítky nikým neatakován, jakoby po připravené dálnici přímo pod střed háčka Dominici a na konečných 31:3 upravil opět Yashvili.

petrovice.rugby.cz

Ragby CZ > Zprávy > Six Nations 2014 > O vítězi Six Nations 2006 rozhodne až poslední kolo