Nový Zéland z první ruky, den 2

25.9.2011

Dnešek je plný akce hned od začátku. Po přistání v Aucklandu a přehnaných pasových formalitách se potkávám s mým vinohradským kamarádem Rickem a nabitý program začíná.

Po vyložení věcí v hotelovém pokoji 2x2m za cenu apartmá se přesouváme příměstským autobusem do centra a okamžitě vstupujeme do neuvěřitelné ragbyové atmosféry. Snad jen řidič nepokřikuje nebo nemává něčí vlajkou a není pomalovaný barvou jednoho z týmů.

Dnes hrají místní All Blacks s Francií na hlavním novozélandském stadionu Eden Park v Aucklandu a město je celé na nohou. Jelikož je to mistrovství, tak jsou zde i tisíce Francouzů.

Zoom gallery

Autobus nás vyloží u Queen Street, společenské tepny Aucklandu a za chvíli nacházíme Brendana Reidyho, mého největšího kamaráda a spoluhráče z Clermontu, teké bývalého reprezentačního pilíře Samoy. A k mému překvapení je s Ericem Lecomtem, Francouzem, který nás vedl do finále francouzské ligy v roce 2001!

Ukazjue se, že je tu celý zájezd French Classics, tedy hráčů repre nad 33 let, kteří v neděli hráli před 7000 diváky v Queenstownu proti All Blacks Classics. Některá jména v obou týmech byla zajímavá: Comba, Aradou, Bory, Marsh, Marshall, Merthens, Cullen, Osbourne.

Takže doprava z města na stadion se vyřešila po pár sklenkách sama, na stadion dojíždíme autobusem jako součást výpravy francouzslých internacionálů.

Stadion Eden Park je ohromný. Jen pro toto mistrovství postavili na obou koncích dočasné tribuny a tak se sem vejde 60 tisíc lidí. Dneska je plný do posledního místa. O to lepší je, že sedíme vedle kamarádů z Vyškova, nomádů v obytném voze.

Zoom gallery

Už přípravy na utkání jsou zajímavé. Hráči chodí na hřiště hodinu a čtvrt před nasát atmosféru, zahřát se a zakopat si. Postupně pak přicházejí kompletní týmy a organizované zahřátí začíná půl hodinu před výkopem. Francouzi dělají vše společně, týmově, podobně jalo to známe u nás. All Blacks se rozcvičují po skupinkách podle pozice a společně nejsou vůbec.

Oba trenéři Henry a Lievremont si také nenechají uniknout možnost projít se po trávníku, a užít si světla reflektorů, aniž s týmy jakkoli komunikují.

Nechybí zde kohouti, tlustá francouzská baletka, modročervenobílý Mickey Mouse, ani zuby cvakající fanoušci v sandálech.

Marketingové oddělení se činilo, takže se máme pořád na co dívat. Tancující dechový sbor, Maorské didjeridoo, a nakonec haka Kapa o Pango, kterou si černí šetří pro významná utkání. Významné o to více, že kapitán Richie McCaw dnes jako první Novozélanďan hraje stý zápas za svoji zemi.

Jeho přítomnost je znát, je ve správný čas na správném místě a vyhrává mnoho malých soubojů o míč.  Francouzi začali impozantně, ale jak poprvé trochu povolili, černý stroj nemilosrdně bodoval. V tomto duchu se hrál zápas celý, oživení přinesli až Harinordoqui, Servat a Trinh-Duc. Máme trochu pocit, že si francouzský tým něco šetří na play-off.

Po zápase se náhodně zdravím s komentátorem Olivierem Charly Magnem, se kterým jsme tři roky sdíleli skříňku v šatně a začíná česko-australsko-samoansko-francouzská párty, až do časných hodin. Jen mimochodem vnímám, že se posunuje čas na letní, když zapíjíme prohru s bávalým reprezentačním druhořadníkem Davidem Aradou.

Den nabitý událostmi končí a musím být čerstvý na zítřejší zápas ostrovanů Samoy a Fidži

Honza Kůň Macháček

Ragby CZ > RWC 2015 > RWC 2011 Nový Zéland > Nový Zéland z první ruky > Nový Zéland z první ruky, den 2