Nový Zéland z první ruky, den 17 (doplněno)

10.10.2011

Dnes se hrají zbývající čtvrtfinále, nejdříve Austrálie - Jižní Afrika ve Wellingtonu, potom Nový Zéland - Argentina v Aucklandu. Mezi těmito městy se přesunujeme, jako jedni z mála fanoušků. Většina je na obě utkání na jednom místě, my jsme výjimkou.

V televizi u našeho samoanského bratrance Erica sledujeme vypjatý duel Boks a Wallabies. Fandíme Austrálii, jelikož Rick je ze Sydney a já je mám rád, protože ragby tam je docela malý sport a mají tam dobré trenéry.

Výborně hrají Genia a oba uzdravení, Ioane a rváček Pocock. Zato tvůrce hry, geniální Cooper nemá vůbec den.

Jižní Afrika opět dominuje auty, ale Australané výborně brání a Pocock dominuje hře na zemi.

V druhé půli jdou Boks do vedení, vůbec klokany nepouštějí z jejich půlky. Ještě přituhuje, když veterána Smita střídá mlynář Du Plessis, který je evidentně ve formě. Teď už Austrálie nemá ani mlýny. I se štěstím získávají ojedinělý kop blízko háčka soupeře a jdou zas do vedení.

Minuty ubíhají, Jihoafričané se pořád nemohou dostat skrze obranu. Genia odkopává míč do autu a zápas končí. Austrálie postupuje do semifinále.

Rychle jdeme z Ericova bytu na stadion Eden Park, který je asi 15 minut chůze. Na zápase domácích s Francií byl stadion rozdělen tak 50% domácích fanoušků, 20% Francouzů a 40% ostatních. Dnes je to 95:5. Černý koberec.

Zoom gallery

Překvapuje mě, s jakým klidem staví Argentina pokaždé obrannou řadu. Pokrývají širokými rozestupy většinu hřiště a favorizovaní All Blacks se přes ně dostávají těžko. Přesto se ke konci poločasu ujímají vedení 12:10. Fanoušci jsou nervózní. Contempomi hraje životní zápas, na druhé straně zaskakuje zraněného Cartera výborně Weepu.

Zoom gallery  Zoom gallery

Druhý poločas ukazuje proč jsou domácí favority. Zatímco Pumám energie ubývá, Novozélanďané mají lavičku kvalitní. S přehledem vyhrávají. Mils Muliaina dostává bílou čepičku za stý odehraný zápas za All Blacks, ale drží si bolavé rameno.

Ukazuje se, že není jediným zraněným, který končí na mistrovství. Carter se zranil na tréninku a jeho záloha Slade nyní také. Prý to už rok přenášel.

Příští týden se máme na co těšit, semifinálové dvojice jsou Austrálie - Nový Zéland a Wales - Francie.

Přilehlá ulice nad nádražím je plná barů a žije pozápasovým ruchem. Potkávám Tonyho Marshe, říkám si, že asi není ve formě a trochu se ostříhal.

To mě ale dostává Glen, jeho dvojče, který hrál dlouho v Japonsku a já se s ním nikdy nepotkal. Asi čtyři minuty se se mnou baví, jako nic. Tony přichází s pivem a pěkně se mi vysmívá. Už takhle nachytali hodně lidí.

Zítra balíme a letíme domů. Rick do Sydney, já až do Prahy.