Nový Zéland z první ruky, den 16

9.10.2011

Sobota 8.10.2011. Jsme ve Wellingtonu a celé město je plné lidí v zelených a červených dresech. Je tu první čtvrtfinálový den mistrovství světa v ragby. Dnes se zde hraje utkání Irsko - Wales, potom v Aucklandu začíná Anglie - Francie.

Jeste par snimku ze vcerejska ...

Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery

Irů je zde určitě více, navíc hodně místních Novozélanďanů s nimi sympatizuje poté, co porazili Austrálii. Hlavním stanem velšského tábora je hospoda The Dragon, irský štáb okupuje Molly Malone's.

Brendanův kamarád Tom dostal od kamarádů k narozeninám na dnes desetiminutový výlet vrtulníkem nad Wellingtonem, ale s výmluvou na počasí je raději s námi v místním baru. Taktiku probíráme nad Speights, ostatní místní piva nemají moc dobrý den.

Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery

Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery

Ani na záchodě nejde ragby uniknout.

Zoom gallery

Myslím si, že dnešní zápas bude ohromnou bitvou. Hraje se na stadionu, který se normálně jmenuje Westpac Stadium podle místní banky, ale IRB nařídila logo sundat, takže tam je jen nápis STADIUM. Místní ho znají pod názvem Cake Tin a jinak mu neřeknou.

"Cake tin" znamená v češtině forma na koláč nebo bábovku. Když ho postavili, udělali anketu mezi místními, jak by se měl jmenovat. Jedna z prvních odpovědí byla cake tin podle kulatého tvaru a všem se líbila. Radním se to nelíbilo, přišlo jim to dětinské, tak anketu zrušili. Tím však název jen posvětili.

Zoom gallery  Zoom gallery

Ze středu města se na stadion jde po nábřeží přístavu a ukazuje se naplno, proč má ragby nejlepší fanoušky. Irové, Velšané i všichni ostatní mají dobrou náladu, popichují se, mávají vlajkami i šálami, užívají si.

Další kamarád, Andy McKinna, který jde s námi, tvrdí, že je bohem deště. Douglas Adams ho ve své knize dokonce zmiňuje. Andy fandí Irsku a vyhrožuje, že přivolá strašný déšť na druhý poločas.

Připojují se k nám dva Wellingtoňané Jason a Brendan, kteří pracovali ještě nedávno v Praze a skupina je kompletní.

Zoom gallery

Cake tin je impozantní. Samozřejmě trochu prší, protože sedíme vedle Andyho, ale je to jen lehké mrholení. To bude svědčit červeným drakům, kterým fandím. Při hymnách nás mrazí po zádech, jaká je tu atmosféra.

Zápas se vyvíjí výborně, Velšané bodují po první akci a navíc hrají hezké ragby. Irové se přes předpoklady nesnaží kopat, ale také hrát a to se jim nevyplácí. Při přerušení hrají Toma Jonese nebo legendární countryové hity, všichni zpíváme.

Zoom gallery  Zoom gallery

Chvilka do konce a Wales vede 22:10 i přesto, že Andy sesílá silnější déšť. Asi nemá den. Zápas končí, stadionem zní vítězné Delilah od velšského tygra Jonese, Irové trochu smutní, a všichni se přesunujeme zpátky do města, abychom to oslavili a dívali se na další zápas.

Zoom gallery

Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery

Už za zvuku Marseillesy nacházíme pohodlná místa v třetím patře hospody the Grand. Je tu příjemně a téměř všichni, tedy domácí, Irové, Velšani i další cizinci fandíme Francii, která je outsiderem.

Zpíváme allez allez les bleus a slavíme každé body, které kohouti postupně kupí na konto Angličanů. Francouzi prý měli malý převrat v týmu, odstřihli trenéra Lievremonta a tréninky vedli Harinordoquy a Yashvilli.

Už jsem to říkal, vazač Harinordoquy měl hrát už minulých zápasech, od začátku. Spolehlivý z mlýnu i při chytání kopů a hodně mobilní. Dneska mu to jde, a jeho příkladu se chytají i další.

Fandíme usilovně dál a minuty se blíží ke konci. Minulý týden ale Angličani utekli z lopaty Skotům, tak se bojíme, aby se nestalo něco podobného. Naštěstí pro modré Francois Trinh-Duc vystřihnul trik od Johnnyho Wilkinsona a poslal kohouty do vedení 19:7 a bylo hotovo. To už Cuetova pětka nemohla změnit a další oslava propulla naplno.

Zítra letíme do Aucklandu na zápas All Blacks - Argentina. Trochu budu fandit Pumám, kteří jsou papírově mnohem slabší, ale ne moc nahlas, abych nenaštval všechny místní kamarády. Hlavně se těším na dobré ragby.

Zoom gallery

Magnolie u Reidyu na zahrade. 

Honza Kůň Macháček

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Přiložit
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu png, jpg, gif
Vložte URL adresu videa (YouTube, Facebook, ...)
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu doc, odt, xsl, ods, pdf

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
Ragby CZ > RWC 2015 > RWC 2011 Nový Zéland > Nový Zéland z první ruky > Nový Zéland z první ruky, den 16